KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Hamzaoğlu’nun makalesi en saygın tıp dergisinde
Hamzaoğlu’nun makalesi en saygın tıp dergisinde
Güncel
24 Kasım 2012 Cumartesi 09:03
  • 1601
  • 1

Hamzaoğlu’nun makalesi en saygın tıp dergisinde

Prof. Dr. Hamzaoğlu’nun yaptığı araştırma sonuçları, tıp dünyasının en önemli ve en saygın dergilerinden biri olan International Medical Journal’de, bilimsel makale olarak yayınlanacak
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu`nun öncülüğünde Dilovası ve Kandıra`da yapılan ve oldukça ses getiren araştırma sonuçları, tıp dünyasının en önemli dergilerinden biri olan International Medical Journal`de, bilimsel makale olarak yayınlanacak. Makalenin bu dergide yayınlanıyor olması çalışmanın uluslararası hakem heyeti tarafından onaylandığı ve bilimsel bulunduğu anlamına geliyor. 
 
KARAOSMANOĞLU CEZA ALDI 
Hatırlanacağı üzere Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, ekibiyle birlikte Dilovası ve Kandıra`da yaptığı araştırma sonrası, yeni doğmuş bebeklerin dışkılarında ve anne sütünde, ağır metaller bulunduğunu açıklamış, ardından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Hamzaoğlu`na, "şarlatan" diyerek, halkı galeyana getirmekle suçlamıştı. Hamzaoğlu, bu ifade üzerine Karaosmanoğlu hakkında hakaret davası açmıştı. Mahkeme, Karaosmanoğlu`na, Onur Hamzaoğlu`na hakaretten 3 bin 480 lira para cezası vermişti. Daha sonra Karaosmanoğlu`nun cezası üçte bir oranında indirilmişti.
 
SORUMLU BİLİM İNSANI
Bu gelişmeler olurken, Onur Hamzaoğlu, “Yayınlanmamış bir araştırmanın sonuçlarını açıklamanın etik özensizlik” olduğu gerekçesiyle tacize uğramıştı. Suçlamalara cevap veren Prof. Dr. Hamzaoğlu “Araştırmaların yayınlanması uzun zaman almaktadır. Halk sağlığının risk altında olduğu durumlarda, sorumlu bir bilim insanının görevi, beklemeden kamuoyunu bilgilendirmektir” demişti.
 
EN SAYGIN TIP DERGİSİ
İşte o araştırmanın sonuçları şimdi Japonya merkezli ve yılda 4 kez çıkarılan, dünyanın en saygın tıp dergilerinden biri olan International Medical Journal`de yayınlanacak. Hamzaoğlu`nun, 2013 yılının ilk aylarında yayınlanacağı tahmin edilen makalesi, bu konuda uzman, uluslaraarası ölçütlere göre kabul edilen hakem heyetinden geçmiş durumda. Bu araştırmanın uluslararası hakem heyetinden geçmesi, çalışmanın tamamen bilimsel olduğunun da ispatı sayılıyor. Türkiye`de doçentlik için istenen bilimsel makalenin yayınlanacağı dergi indeksinde olan International Medical Journal`de, ülkemizden makalesi yayınlananlara TÜBİTAK tarafında ödül veriliyor.
 
EVRENSEL ÖLÇÜLER
International Medical Journal`de çıkacak makalede, Dilovası ve Kandıra`nın hava ölçümlerinin evrensel yöntemlerle yapıldığı, bebeklerin kakalarından ve annelerin sütlerinden alınan örneklerin sonuçları, anne ve bebeklerin özellikleri yer alıyor. Aynı araştırmada bulunan genetik araştırmalar ve bebeklerin 18 aya kadar takip edilmesi konusu ise başka bir makale olarak yayınlanacak. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ