KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Harb-İş Sendikası’nda liste savaşı
Harb-İş Sendikası’nda liste savaşı
Güncel
02 Aralık 2010 Perşembe 08:36
  • 2420
  • 0

Harb-İş Sendikası’nda liste savaşı

Harb-İş Kocaeli Şubesi’nin delege seçimlerinde şube başkanı Haldun Kurubacak’ın listesinden 87, muhalif listeden 63 isim delege seçildi. Ancak her iki taraf da seçilen muhalif listeyi deşifre etmemek için büyük savaş veriyor

Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi`nin delege seçimleri önceki gün gerçekleşti. Gergin bir havada başlayan delege seçimleri yine gergin bir şekilde sonuçlandı. Şube başkanı Haldun Kurubacak ile Sav-Der Başkanı Mehmet Oktay ve Ülküm İşçiler Derneği Başkanı Süleyman Yılmaz`ın ekibinin oluşturduğu “Sendikal Değişimde Birlik” adlı iki grubun listelerinin yarıştığı delege seçiminde Kurubacak`ın listesi çoğunluğunu aldı. 87 seçilmiş 8`de doğal delegeye sahip olan Kurubacak 95 delegeyi alırken, muhalif kanat 63 delege değil 73 delege çıkarttığını iddia etti. Şube yönetimi ve muhalif kanat listeleri deşifre etmemek için büyük savaş veriyor.
 

KURUBACAK 95, MUHALEFET 63
3 bin işçinin oy kullandığı seçimde Haldun Kurubacak`ın listesinden 87 isim delege seçilirken, muhaliflerin listesinden 63 isim seçildi. 47 ünitede saat 09.00`da başlayan delege seçimleri 15.30`da sandıkların açılmaya başlamasıyla son buldu. Sonuçları sendika binasında telefonla takip eden şube başkanı Kurubacak, zaman zaman strese giren işçileri rahatlatmaya çalıştı. “Sendikal Değişimde Birlik” grubu ise sonuçları tersane içinde sandık başında takip etmeyi tercih etti. Gelen her sonuçta hop oturup hop kalkan Kurubacak`ı Harb-İş Sendikası Ankara 1 Nolu Şube başkanlığına yeni seçilen Levent Tekin yalnız bırakmadı.
 

KEMENÇELİ KUTLAMA
Gelen her sonucun ardından büyük alkış tufanının koptuğu sendikada sonuçlar netleşince adeta bir bayram havası yaşandı. İşçiler sonuçları kemençe eşliğinde kutlarken Kurubacak`ı tebrik etmek için arayanlara arasında Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay, Gölcük Tersane Komutanı vardı. Tebrik telefonlarının ardı arkası kesilmezken, aldığı sonuçtan oldukça memnun olduğu gözlenen Kurubacak, seçimi kazanmanın heyecanı ile “Genel merkeze de adayım” şeklinde bir espiri yaptı.
 

CEVAP SANDIKTA VERİLDİ
Kendisine karşı oluşturulan muhalefeti “İçi boş muhalefet” olarak niteleyen Kurubacak seçimle ilgili şu açıklamada bulundu: “Aldığımız sonuç Harb-İş camiasına hayırlı olsun. Şahsıma ve ekibime yapılmış tüm suçlamalara rağmen gerekli cevap sandıkta verildi. Bundan sonra da çıkıp konuşurlarsa onların içinde bulunduğu psikolojik sıkıntıdan kaynaklıdır. Biz hiçbir partinin ne bir adım yakınında ne de bir adım uzağında olduk.” 150 delegenin 120`sini hedefleyen ancak tutturamayan Kurubacak, seçime girmeden sendikal tüzük gereği doğal delege olan yönetim ve denetim kurulu ile birlikte 95 delegeyi alarak 30 Nisan`da yapılacak şube başkanlığı seçimlerine gidecek.
 

MUHALEFETTEN İDDİALAR 
Delege seçiminin ardından suların bir türlü durulmadığı ve gün boyunca ardı arkası kesilmeyen toplantıların yapıldığı Harb-İş Sendikası`nda 158 delegenin tam listesi elimize ulaşmadı. Sadece Kurubacak`ın kazanan listesi elimize ulaştı. Gerek sendika gerekse muhalif kanat listeleri basın kanalıyla açıklamaktan kaçınırken muhalif kanadın sözcüsü Mehmet Oktay çarpıcı iddialarda buluncu. Oktay, “Bizim sayımımıza göre 73 delegemiz var. Haldun Kurubacak ve ekibi neye göre sayım yapıyor bilmiyoruz. Seçilen delegelerimize baskı yapılacağı için ekibimizle beraber aldığımız karar doğrultusunda listeleri medya aracılığı ile deşifre etmek istemiyorum. Bu seçim muhalefetin bir başarısıdır. Hiç delegemiz yokken 73 delege çıkarttık. Destek olan arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.
 

Kurubacak`ın kazanan listesi
Haldun Kurubacak (Başkan), Turhan Yıldız (Şube II. Başkanı), Metin Sert (Şube Genel Sekreteri),Raşit Yiğit (Şube Mali Sekreteri),Yahya Bulut (Şube Eğitim ve Teşkilatlanma Sekreteri), Zafer Seçkin, Nusret Subaşı, Muharrem Yılmaz, Ahmet Ersoy, Alim Yakut, Kadir Ersoy, Ahmet Erdem, Korkut Gökbayrak, Ömer Karaaslan, Kemal Abanoz, Soner Memiş, Hayrettin Tufan, Ramazan Ayyıldız, Ertan Emül, Ayhan Beyhan, Mesut Demir, İsmet İnce, Erdal Süzen, İsmail İnce, İhsan Demir, Hasan Biçer, Yasin Özgür, Tarık Beyhan, Ahmet Türk, Murat Sevim, Ömer Kabaca, Hasan Koçak, Ercan Özkara, Sinan Yücel, Recai Kaya, Fatih Turna, İrfan Dülgeroğlu, Ertuğrul Delen, Ali Sağlam, Zafer Yıldıran, Eyüp Akbaş, Varol Hanaşoğlu, Şenay Erenoğlu, Nazmi Uca, Ercan Kılıç, Remzi Köstence, Adnan Zorer, Naim Alan, Oktay Tümer, Metin Akar, Emin İlhan, Ali Kemal Yazıcı, Metin Çelik, Murat Bozat, Nurettin Aydın, Şakir Akçer, Cumhur Balay, Mümün Erez, Sami Ersan, Ali Hepdiker, Sedat Akay, Arif Kurt, Sayım Balta, Sabri Bayram, Niyazi Mustak, Mahmut Ali Yavuz, Cemil Cinemre, İzzet Gürer, Mahmut Şen, Yaşar Baykuş, Mustafa Beşiktepe, Şevket Karakuş, Metin Durak, Selami Bulut, Olcay Küçükateş, Vedat Tonyalı, Hasan Hüseyin Kılıç, Caner Sinirkaya, Mehmet Batur, Nadir Akyıldız, Harun Acar, Tamer Çelik, Nejdet Kaya, Metin Özkan, Gökhan Kınalı, Abaattin Akın, Burhan Baran, Murat Işık, Ahmet Sülün, S.Cem Onuk, Metin Yıldız, İbrahim Kılıç, Erol Orak, Uğur Uzan, Hasan Karadağ

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ