KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Harb-İş’te Kurubacak delege çoğunluğunu kazandı
Harb-İş’te Kurubacak delege çoğunluğunu kazandı
Güncel
30 Kasım 2010 Salı 19:12
  • 5749
  • 0

Harb-İş’te Kurubacak delege çoğunluğunu kazandı

Harb-İş Sendikası’nın delege seçimlerinde mevcut başkan delege çoğunluğunu kazandı

Harb-İş Sendikası`nın delege seçimleri gergin bir havada gerçekleşti. Sandık başına giden 3 bin işçi, 158 delegeyi belirledi. İki listenin yarıştığı delege seçiminde mevcut yönetimin saltanatını yıkmak isteyen CHP ve MHP`li işçiler ittifak kurdu. Buna rağmen mevcut başkan Haldun Kurubacak delege çoğunluğunu kazandı. Kurubacak 158 delegeden 95`ini kazanırken muhalifler 63 delege kandı.


2009 SEÇİMLERİNİ HATIRALTTI

7 yıldır şube başkanlığı görevini yürüten ve 30 Nisan`da yapılacak şube başkalığı seçimlerinde de iddialı olan Haldun Kurubacak`ın muhalif guruba yönelik “Sendikaya siyaset bulaştırıyorlar. Genel merkezde dahil hepsini sandığa gömeceğim” sözleri muhalif kesim arasında büyük yankı uyandırdı. CHP Gölcük İlçe Başkanı Caner Uzuner`in seçimlere müdahil olduğunu ve işçileri tek tek arayarak etkilemeye çalıştığını söyleyen Kurubacak`a Uzuner`den yanıt gecikmedi. Uzuner, “Sendikaya siyaset bulaştırıyorlar” diyen Kurubacak`a 2009 yerel seçimlerini hatırlattı.


BU İŞÇİYE İHANET ETMEKTİR

Uzuner, yaptığı sert açıklamalarda şu sözlere yer verdi:   “Haldun Kurubacak 2009 yerel seçimlerinde bir ilçe gazetesine verdiği demeçte oylar eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı ve 22. dönem CHP Kocaeli Milletvekili Sefa Sirmen`e değil DYP`ye demişti. Kendisi siyaset yapmıştı o zaman. Siyaseti bizaat kendi bulaştırdı. Bir sendikacı siyaset yapmaz. Sendika ekmek kavgasının verildiği yerdir. Siyasete alet edilmemeli. Sendikayı alet ederek siyaset yapmak işçiye ihanettir.  Ben 4 yıl Petrol-İş Sendikası`nda baş temsilcilik yaptım. Sendikacılıkla siyaset hiçbir zaman bağdaşmaz.”
 

HARBİDEN SENDİKACILIK YAPSIN
Uzuner, Kurubacak`ın siyaseti bırakıp gerçek anlamda sendikacılık yapması gerektiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Siyasetle uğraşmasın, harbiden sendikacılık yapsın. Şu an ortada çok güzel bir birliktelik var. Herkes mevcut durumun iyiye gitmediğini gördü ve bir birliktelik oluşturdu. Biz de bu konuda elimizden gelen desteği vereceğiz. Siyasi bir faaliyet yürütmüyoruz. Ortada bir sorun var ve arkadaşlar rahatsız. Harb-İş`in emin ellerde, doğru şekilde yönetilmesi için elimizden gelen her türlü mücadeleyi vereceğiz.”
 

SİYASİ BİR BİRLİKTELİK YOK
‘Sendikal Değişimde Birlik` grubunun öncüleri CHP`li işçilerin örgütlü olduğu Savunma Sanayi İşçileri Derneği (Sav-Der) Başkanı Mehmet Oktay ve Ülküm İşçiler Derneği Başkanı Süleyman Yılmaz da Kurubacak`ın gazetemizde yer alan demecine tepki gösterdi. Muhalif grup adına konuşan Mehmet Oktay, CHP-MHP ittifakının söz konusu olmadığını söyleyerek, “Ortada siyasi bir birliktelik yok. Aksine siyasi partileri ve dernekleri sürecin dışına ittik. Herhangi bir siyasi partinin değil, işçilerin birlikteliği bu. İşçinin mevcut yönetime tepkisini sandıkta göstereceğine inanıyoruz” dedi.
 

DEMOKRATİK BİR SEÇİM
Oktay, işçi haklarını ileriye götürmek adına hareket ettiklerini de kaydetti. ‘Sendikal Değişimde Birlik` grubunun içinde yer alan Abdurrahman Kanber ise “10 yıldır ilk kez demokratik bir seçim yapıyoruz. İşçilerin üzerinde her hangi bir baskı yok. 10 yıldır ekonomik ve sosyal anlamda işçilere hiçbir şey vermeyen bir sendikal anlayış var. Değişim isteyen işçinin talebine CHP-MHP ittifakı demek yanlış. Bizi kafatasçı gibi gösterdiler. Siyasi partiler dahi bu durumdan rahatsız oldu” diyerek Kurubacak`a tepki gösterdi. Saat 09.00`da başlayan oy kullanma işlemi 15.30`a kadar devam etti.

Kurubacak'ın kazanan delege listesi

Haldun Kurubacak
Turhan Yıldız
Metin Sert
Raşit Yiğit
Yahya Bulut
Zafer Seçkin
Nusret Subaşı
Muharrem Yılmaz
Ahmet Ersoy
Alim Yakut
Kadir Ersoy          
Ahmet Erdem
Korkut Gökbayrak
Ömer Karaaslan
Kemal Abanoz
Soner Memiş
Hayrettin Tufan
Ramazan Ayyıldız
Ertan Emül
Ayhan Beyhan              
Mesut Demir                                      
İsmet İnce
Erdal Süzen
İsmail İnce
İhsan Demir
Hasan Biçer
Yasin Özgür
Tarık Beyhan
Ahmet Türk                    
Murat Sevim
Ömer Kabaca
Hasan Koçak
Ercan Özkara        
Sinan Yücel
Recai Kaya
Fatih Turna
İrfan Dülgeroğlu          
Ertuğrul Delen
Ali Sağlam            
Zafer Yıldıran
Eyüp Akbaş
Varol Hanaşoğlu
Şenay Erenoğlu 
Nazmi Uca
Ercan Kılıç
Remzi Köstence
Adnan Zorer
Naim Alan
Oktay Tümer
Metin Akar
Emin İlhan
Ali Kemal Yazıcı
Metin Çelik                                       
Murat Bozat                          
Nurettin Aydın
Şakir Akçer
Cumhur Balay       
Mümün Erez
Sami Ersan
Ali Hepdiker
Sedat Akay
Arif Kurt                                                  
Sayım Balta
Sabri Bayram
Niyazi Mustak
Mahmut Ali Yavuz
Cemil Cinemre
İzzet Gürer
Mahmut Şen
Yaşar Baykuş
Mustafa Beşiktepe
Şevket Karakuş
Metin Durak
Selami Bulut
Olcay Küçükateş
Vedat Tonyalı
Hasan Hüseyin Kılıç
Caner Sinirkaya
Mehmet Batur
Nadir Akyıldız
Harun Acar
Tamer Çelik
Nejdet Kaya
Metin Özkan
Gökhan Kınalı       
Abaattin Akın
Burhan Baran
Murat Işık
Ahmet Sülün
S.Cem Onuk
Metin Yıldız                 
İbrahim Kılıç
Erol Orak
Uğur Uzan
Hasan Karadağ 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ