KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Hasan Hüseyin Çakar mum gibi eriyip gidiyor
Hasan Hüseyin Çakar mum gibi eriyip gidiyor
Güncel
13 Eylül 2009 Pazar 12:44
  • 4477
  • 16

Hasan Hüseyin Çakar mum gibi eriyip gidiyor

Bir sanayi kenti olan Kocaeli aynı zamanda da bir işçi kenti.

Bu özellikleri nedeniyle Kocaeli işçi sınıfı mücadelesinde yıllar yılı önemli bir yere sahip olmuştur. Ve yine bu özellikleri nedeniyle Kocaeli'den çok ünlü, çok tanınmış sendika liderleri çıkmıştır.
Kenan Akman, Tayyar Elmas, Fikri Tanta, Durmuş Ali Yalnız, İzzet Çetin, Salih Kösem, Atilla İlmihan, Vahdettin Karabay ve adını bir çırpıda sayamayacağımız onlarca işçi lideri yetişmiştir bu kentte.
Bu işçi liderleri, sendika başkanları büyük bedeller ödeyerek işçilerin haklarını korumaya çalıştılar. Kimileri cezaevlerinde yattı, kimileri ise büyük baskılara maruz kaldı.
Ama hepsinin tek ortak düşüncesi vardı.
İşçinin hakkını korumak, işçilere sahip çıkmak.
Son yıllarda ilimizde bir sendikacı daha parlamaya, umut vaad etmeye başlamıştı. Bu kişi Lastik-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hasan Hüseyin Çakar'dı.
İzmitli olan Hasan Hüseyin Çakar şube başkanı seçildiğinde herkes Kocaeli'den bir sendikacı daha yetişti diye düşünüyordu.
Ama olmadı.
Hasan Hüseyin Çakar işçinin hakkını koruyacağı yerde deyim yerindeyse genel merkezin ve Abdullah Karacan'ın adeta kuklası oldu.
Abdullah Karacan ne derse onu yapmaya başladı. Abdullah Karacan'ın koltuğunu korumak için yaptığı bütün yanlış işler karşısında kayıtsız şartsız teslim oldu, alet oldu.
Ve hem işçinin gözünde hem de kent kamuoyunda güvenirliliğini yitirdi, itibarını kaybetti. İşin garip yanı Abdullah Karacan da Hasan Hüseyin Karacan'ı gözden çıkardı ve sildi.
Şimdi Abdullah Karacan, Hasan Hüseyin Çakar'ın yerine başkasını aday gösterecek.
Ama bütün bunlara rağmen Hasan Hüseyin Çakar hala Abdullah Karacan'ın kuklası olmaya devam ediyor ve lastik işçilerinin onurlu mücadelesinde Karacan'ın kanun tanımaz, insanlık dışı uygulamalarını savunuyor.
Böyle bir yanlışı hala ve ısrarla neden ve niçin yapıyor Hasan Hüseyin Çakar anlamak mümkün değil. Lastik işçisi onur mücadelesi veriyor.
Kendilerine tepeden bakan, küfür eden, insan yerine koymayan, sendika başkanı gibi değil de bir mafya babası gibi davranan Karacan'a karşı inanılmaz bir mücadele veriyor lastik işçisi.
Bir yanda sendika yönetimi diğer yanda işveren baskısı altında bunalan, adeta tost gibi olan ama yine de pes etmeyen lastik işçisi.
Ve bu mücadele içinde Hasan Hüseyin Çakar hala sendikada son günlerini yaşamasına rağmen Karacan'ın emir eri gibi davranarak kendisini bitiriyor.
Herhalde son yıllarda kendi kendisine zarar veren, kendi kendisini bitiren Hasan Hüseyin Çakar'dan başka bir sendikacı yoktur.
Yazık.
Hasan Hüseyin Çakar çok büyük bir şansı kendi elleriyle geri tepti. Oysa parlak bir sendikal geleceği vardı.
Yapması gereken tek şey onurlu bir duruş sergilemek ve işçinin yanında yer almaktı.
Yapamadı ve maalesef kendisini mum gibi eritti.
Yazık.
Hem de çok yazık.


Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ