KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Hastane önünde gergin açıklama
Hastane önünde gergin açıklama
Güncel
16 Aralık 2009 Çarşamba 16:39
  • 3649
  • 1

Hastane önünde gergin açıklama

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması yapmak için toplanan sendikacılar ile hastane özel güvenlik görevlileri arasında gerginlik yaşandı

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi poliklinik servisleri önünde Dev Sağlık-İş temsilciliği ve üyeleri bir basın açıklaması düzenlemek istedi. Ancak hastane özel güvenlik görevlileri açıklama yapmak isteyenlere müdahale edince gerginlik yaşandı. Buna rağmen Disk Dev sağlık üyeleri adına Disk Dev sağlık Bölge Temsilcisi Talat Tunç basın açıklamasını yaptı.
Disk Dev Sağlık Bölge Temsilcisi Talat Tunç Asgari Ücret Tespit Komisyonu`nun yaptığı toplantıya dikkat çekerek, şunları kaydetti;
 

AÇLIK SINIRININ ALTINDA
“Komisyona katılan hükümet, işveren ve işçi temsilcileri ülkeyi ucuz emek pazarı olarak görerek içinde bulunduğumuz kriz koşullarında biz emekçiler açısından çalışma ve yaşam koşullarımızı daha da ağırlaştıracak bir ortaoyunu sergiliyorlar. Asgari ücret, sadece asgari ücretle çalışanlar için değil ülkemizde emeğiyle geçinen herkes açısından son derece yaşamsal bir toplumsal öneme sahiptir. Emeğimizin karşılığı olarak bize reva görülen ücret devletin kendi kurumlarının açıkladığı açlık sınırının bile çok altındadır.”
 

40 MİLYONU İLGİLENDİRİYOR
Tunç, Anayasası'nın, asgari ücreti düzenleyen 55. maddesinde "Asgari ücretin tespitinde çalışanların geçim şartlarının da göz önünde bulundurulacağı" ifade edildiğini, ikinci fıkrasında da devlete, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alma görevi verildiğini hatırlattı. Tunç, “40 milyon kişiyi doğrudan ilgilendiren, asgari ücret insanca yaşayabilecek bir ücret olmalıdır. Başta hastanelerde çalışan biz taşeron sağlık emekçileri olmak üzere gelirleri asgari ücrete odaklanmış tüm emekçiler için asgari ücret bir pranga olmaktan çıkarılmalıdır” dedi. 
Adnan AĞIRKAYA

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ