KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8496 TL
  • 6.5184 TL
  • 7.5742 TL
Kocaeli Zirve
İlk sözü halka verdi
İlk sözü halka verdi
Güncel
23 Nisan 2010 Cuma 14:33
  • 2500
  • 2

İlk sözü halka verdi

23 Nisan Bayramı nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun koltuğuna oturan 5. sınıf öğrencisi Emre Utlu, ilk sözü halka verdi

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla kendisini ziyaret eden Hızır Reis İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi Emre Utlu`ya koltuğunu devretti. Başkanın koltuğunu kapan minik Utlu, açıklamalarıyla eski başkan Karaosmanoğlu`nu aratmadı. Utlu, koltuğa geçtikten sonra, 23 Nisan`ı anlatan kısa bir konuşma yaptı. Utlu, konuşmasının ardından Karaosmanoğlu`nun ‘Belediyenin ne gibi eksikleri olduğu` sorusuna, “Bu konuda eksiklerimizi söylemesi için sözü halka bırakmak istiyorum, öğrencilerimizin talepleri neler isterseniz önce onları dinleyelim” dedi ve sözü diğer arkadaşlarına bıraktı.
 

KOLTUĞU DEVRALDI
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı`nda geleneksel hale gelen, çocukların yöneticilerin koltuğuna temsili olarak oturma geleneği bu yılda devam etti. Bu kapsamda Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nu makamında ziyaret eden Hızır Reis İlköğretim Okulu öğrencileri, başkandan koltuğu devraldı. Başkan Karaosmanoğlu`na çiçek takdim eden okul müdürü, öğretmenleri ve öğrencileri geleneği bu yılda devam ettirdiler. Öğrenciler arasından 5 B sınıfı öğrencisi Emre Utlu, Karaosmanoğlu`nun koltuğunu devraldı.
 

İLK SÖZ SİZLERİN
Utku, bugün farklı kültürlerin ortak düzlemde buluşmasına ve kaynaşmasına aracılık eden bir çocuk bayramını kutladıklarını belirterek, 23 Nisan`ı anlatan bir konuşma gerçekleştirdi. Koltuğu iyice sahiplenen Utlu, tavırlarıyla ve konuşmalarıyla Karaosmanoğlu`nu da kendisine hayran bıraktı. Karaosmanoğlu`nun ‘Belediyenin ne gibi eksikleri olduğu` sorusuna Utlu, “Bu konuda eksiklerimizi söylemesi için sözü halka bırakmak istiyorum, vatandaşların talepleri neler isterseniz önce onları dinleyelim ve çözüm noktasında neler yapabiliriz bunları konuşalım” şeklinde cevap verdi. Halkçı başkan Emre Utlu, ilk sözü 8 A sınıfı öğrencisi Oğuzhan Kırlar`a verdi. Kırlar, şunları söyledi:
 

TALEPLER İLETİLDİ
“Merkezdeki ilköğretim okulları oldukça kalabalık. Bu durum kaliteli eğitim almamıza engel teşkil ediyor. Ben bir kaç okulun birleştirilerek, kampüse dönüştürülmesini istiyorum. Böylece daha iyi bir eğitim alırız.” Daha sonra söz alan 5 B sınıfı öğrencisi Bilge Ayperi Kemer isteklerini şöyle sıraladı: “Biz öğrencilere eşit olanakların sağlanmasını istiyoruz. Gözlemlediğim kadarıyla ilimizdeki okulların çoğunda labaratuar, derslerde kullanılan araç ve gereçler yetersiz, bu konuda okullara maddi destek bekliyoruz. Okullarımızda 6, 7 ve 8. sınıflara moral için tarihi ve turistlik yerlere geziler düzenlenmesi amacıyla okullara araç temin edilmesini sizden talep ediyoruz.
 

ÇÖZÜM İSTİYORUZ
Ayrıca en büyük sorunlarımızdan biri gürültü. Şehir merkezindeki okullarımız yoğun bir gürültüye maruz kalıyor, bu da ders sırasında dikkat dağınıklığına neden oluyor. Buna bir çözüm istiyoruz. Arkadaşlarımızın önerdiği gibi okulların birleştirilerek, daha gürültüsüz bir yerde kampüs kurulması buna çözüm olabilir. Bu sorunların çözümü noktasında neler yapacaksınız?”
6 B sınıfı öğrencisi İlgihan Aktay ise, minik başkana Lale Festivali için teşekkür ederek, okullarına güvenlik ve temizlik elemanı istedi. Halkı tek tek dinleten başkan Emre Utlu, kendisine iletilen isteklere tek tek cevap verdi.
 

SAĞLIK ÇOK ÖNEMLİ
Utlu, çocukların sağlık ve güvenliklerinin kendisi için çok önemli olduğunu ifade ederek, ilk olarak okullardaki güvenlik ve temizlik elemanı sıkıntısını çözeceğinin sözünü verdi. Geziler için araç sıkıntısı çeken öğrencilerin bu sorunlarını gidermek için, Ulaştırma Daire Başkanı`na talimat vereceğini dile getiren Utlu, bu konuyla da ilgileneceğini söyledi. Okulların birleştirilerek kampüse dönüştürülmesini isteyen öğrencilerin taleplerini de ele alan Utlu, bu sorunun üzerine özellikle düşeceğini ifade etti. Utlu ayrıca, öğrencilere okul bahçelerinin genişletilerek, halka açık spor ve diğer aktivitelerin yer alacağı sosyal tesisler yaptırılacağını müjdeledi.


KERAMET KOLTUKTAYMIŞ!

Minik Utlu`yu dikkatle dinleyen Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, okul öğretmenlerini tebrik ederek, çok iyi bir başkan seçtiklerini belirtti. Karaosmanoğlu, öğretmenlerin “Sizce verilen sözleri minik başkanımız yerine getirecek mi?” sorusuna, “Bu koltuğa oturan herkes, verilen sözleri tutar” şeklinde cevap verdi. Karaosmanoğlu`nun bu sözü acaba keramet kişilerde değil de koltukta mı sorularını akla getirdi. Karaosmanoğlu, minik başkana bir de teklif sunarak, ilköğretim okullarının ailelerinden uzaklaşmaması için yerlerinde kalmasını ama şehir merkezindeki liselerin bir kampüste toplanmasını istedi.
 

YETENEK OKULLARI
Utlu Karaosmanoğlu`nun teklifini değerlendireceğini ifade ederek, yapacaklarını sıralayarak; yetenek okulları kurmayı planladığını, çocukların bu okullar sayesinde ilköğretim çağından itibaren yetenekleri doğrultusunda yönlendirileceğini söyledi. Köylere yapacağı hizmetleri de sıralayan Utlu, okulsuz köy kalmayacağını, tarım ve hayvancılık konusunda köylüye destek vereceklerini ve köylerde turizmi de geliştirerek, şehre göçü önleyeceğini ifade etti. Park ve bahçelerin çoğaltılması, oyun alanlarının arttırılması ve ağaçlandırma çalışmalarına kalındığı yerden devam edilmesi başkanın diğer projeleri arasında yer aldı.
 

ÇIPLAK AYAKLA YÜRÜMEK
Utlu ayrıca, Karaosmanoğlu`nun yaptığı spor yürüyüşlerine kendisinin de devam edeceğini belirtti. Misafirlerine çay ikram eden başkan, belediye personeline talimat vererek, eski belediye başkanı Karaosmanoğlu`na çikolata ikram etti. İbrahim Karaosmanoğlu`nun minik başkandan bir isteği daha vardı. Karaosmanoğlu, Kocaeli sahillerinde, kum üzerinde çıplak ayakla yürümek ve denize girmek istediğini ifade etti. Utlu ise bu konuda elinden geleni yapacaklarını dile getirdi. Emre Utlu başkanlık koltuğunu iyice benimsemiz, meyve suyunu yudumlarken, İbrahim Karaosmanoğlu ve öğretmenler sohbete daldı.
 

HEDİYELERİ TAKDİM ETTİ
Karaosmanoğlu, denizlerin temizlenmesi konusunda çalışmalarıyla ilgili öğretmenlere bilgi verdi. Başiskele ve Derince`de bu tür sahillerin yapımı için çalışmaların biteceğini ve yaz aylarında bunların tamalanacağını müjdeledi. Karaosmanoğlu, bu tür yerlerin yapımı için uygun yer bulmakta zorlandıklarını da dile getirdi. Konuşmaların ardından temsili başkan koltuktan kalktı ve içerisinde saat, kalem seti ve Büyükşehir Belediyesi`nin kültürel yayınlarının yer aldığı kitapçıklardan oluşan hediye paketlerini misafirlerine hediye etti. Utku, son paketi ise Karaosmanoğlu`na takdim etti. Karaosmanoğlu daha sonra minik misafirlerini yolcu etti.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ