KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
HAT alırken dolandırılmayın
HAT alırken dolandırılmayın
Güncel
12 Kasım 2009 Perşembe 13:45
  • 880
  • 0

HAT alırken dolandırılmayın

Cep telefonu bayilerin kayıt zorunluluğunu vurgun aracı olarak kullandığı belirlendi

Bazı cep telefonu bayileri, kayıt zorunluluğunu 'vurgun' aracı haline getirerek 30 TL karşılığı kayıt işlemi yaptırdığı belirlendi. Oysa bu iş ücretsiz yapılıyor

 

KİMLİK İSPATI YAPMAYAN ABONELERİN HATTI KAPATILACAK
Cep telefonu bayileri, kayıt zorunluluğunu ‘vurgun' aracı haline getirdi. Bazı bayilerin, abonelerden 30 TL'ye kadar para alarak, kayıt işlemi yaptırdığı belirlendi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu; (BTK)  operatörleri, ücretsiz yapılacak kayıt işleminden para alan bayiler konusunda uyardı. BTK, geçen  hafta yaptığı bir açıklamayla, 10 Kasım`a kadar kimlik ispatlayıcı belgelerle GSM operatörüne bildirim yapmayan SIM kartların kapatılacağını duyurdu. 7 gün açık kalacak hatların, beyan yapılmadığı takdirde 17 Kasım 2009'da tamamen susacağı vurgulandı.

 

OPERATÖRLERLE TOPLANTI YAPILDI
BTK, 10 Kasım'da Turkcell, Vodafone ve Avea üst yönetimiyle uygulamayı değerlendirdi, ortaya çıkan aksaklıkları masaya yatırdı. BTK; abonelerin vergi, resim,harç ve benzeri mali  yükümlülüğe tabi olmaksızın abonelik sözleşmesiyapabileceklerini anımsatarak, bazı bayilerin abonelerden 5 TL, bazılarının 30 TL'ye kadar kayıt parası aldığı yönünde  uyumlar ve ihbarlar geldiğine dikkat çekti. BTK, operatörleri, bu konuda  gerekli önlemleri ivedilikle almaları için uyardı. BTK yetkilileri, kayıt yaptırmayan 500 bin dolayında abonenin cep telefonlarının kapatılacağını bir kez daha anımsatarak, "İlgili aboneler, sürpriz yaşamak istemiyorsa öngörülen işlemleri bir an önce yaptırmalı" dedi.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ