KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Hayvanlar açlıktan birbirlerini parçalıyor
Hayvanlar açlıktan birbirlerini parçalıyor
Güncel
24 Aralık 2012 Pazartesi 12:35
  • 3637
  • 6

Hayvanlar açlıktan birbirlerini parçalıyor

Kandıra’da etrafı tel örgülerle çevrili alana konulan, sayıları 300'ü aşkın köpek açlıktan birbirlerini parçalıyor

Kandıra`ya bağlı Seyitaliler Köyü'nde şahıs arazisi üzerinde etrafı tel örgülerle çevrili alana konulan, sayıları 300'ü aşkın köpek açlıklar birbirlerini parçalıyor. Bu hayvanların İstanbul'dan toplanıp buraya getirildiğini söyleyen Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği yöneticileri bölgeye giderek, özel mülkiyet olduğu için hayvanları tel örgüler arkasından içeriye attıkları yiyeceklerle beslemeye çalışırken, birçoğunun tasması olduğu da görülen hayvanların zaman zaman açlıktan birbirlerini parçalayıp yedikleri ileri sürüldü. 

 
400'E YAKIN KÖPEK 
Bir süredir tartışma konusu olan Seyitaliler Köyü'ndeki bu özel köpek barınağında bugün 400'e yakın köpek bulunuyor. Daha önce birçok kez şikayet edilen barınağa sürekli olarak cins ve tasmalı köpekler getirilip bırakılıyor. Barınağı yapanların buraya çok ender geldikleri, su elektrik ve veterineri de bulunmayan barınaktaki köpeklerin zaman zaman açlıktan zayıf olanları öldürüp yedikleri öne sürülüyor. 
 
“HAYVANLARIN GÜNLERCE AÇ BIRAKILIYOR”
Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği'nden Gonca Çelik, İlksen Aydın, Hakan Turcan, Nur Işık'ın da aralarında bulunduğu bir grup dün barınağa giderek, açık alanda tel örgü kenarında kendilerine yiyecek verilmesini bekleyen köpekleri beraberlerinde getirdikleri yiyeceklerle beslemeye çalıştı. Dernek yöneticilerinden Gonca Çelik burada yaptığı açıklamada, 2008 yılından beri açık olan ve herhangi bir resmi işletme izni bulunmadığını söylediği barınakta hayvanların günlerce aç ve susuz bırakıldıklarını, veteriner kontrolünden geçmeyen ve kısırlaştırılmayan köpeklerin de birbirlerini yiyerek hayatta kaldığını ileri sürdü. 
 
TEDAVİYE MUHTAÇ 
Daha önce Kocaeli Valiliği ve Orman Su İşleri Müdürlüğüne şikayet edilen ruhsatsız barınak için cezalar uygulandığını, ancak cezalara rağmen özel mülkiyet olduğu için kapatılamadığını da söyleyen Gonca Çelik, Burası bir şahsa ait. Kendisine toplanıp buraya getirilen bu hayvanların birçoğunun tedaviye muhtaç, bakımsız olduklarını, beslenmesi doğru düzgün yapılmadığını, insan sevgisinden yoksun bırakıldıklarını söyledik. Hiç ilgilenmediler” diyerek şu iddialarda bulundu; “Biz bugüne kadar buraya ziyaretlerimizde hiçbir gelişme olmadığını, buranın iyileştirilmesi gereken çalışmalarının yapılmadığını gördük. Bu hayvanların çoğu İstanbul'dan getirilen hayvanlar. 
 
“İÇERDEKİ CANLILARA ULAŞAMIYORUZ “
Bakımı yapılamayan, terk edilen, artık bakımı yapılamayacak kişilerin bırakmasıyla bu kadar çok popülasyon olmuş. Bir ay önce geldiğimizde 300-400 sayıda bir hayvan olduğunu tespit etmiştim. Tel örgülerin arkasından kuru mama verdik. Ancak içerdeki prefabriklerde tutulan canlılara ulaşamıyoruz. Ben şunu merak ediyorum. Buraya hayvan gönderen insanlar ve burayı savunan insanlar, bunlara gerçekten iyi bir şekilde bakıldığını mı düşünüyorlar Burada tutulan hayvanlar sokakta özgür olsa yaşama ihtimali çok daha yüksek. Zaten şu an açlıktan birbirlerini parçalama yeme durumundalar. Hiçbir şekilde kaçacak alanları da yok. Seslerini duyurma olanakları yok.” Gonca Çelik böyle bir barınağın mutlaka sürekli bakıcıları, veteriner hekiminin olması gerektiğini, hayvanların her gün beslenmelerinin de şart olduğunu belirterek yetkililerin biran önce bu konuya el atmalarını istedi.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ