KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Her 100 kişiden 14’ü diyabetli!
Her 100 kişiden 14’ü diyabetli!
Güncel
17 Kasım 2012 Cumartesi 12:24
  • 874
  • 0

Her 100 kişiden 14’ü diyabetli!

Diyabet bulaşıcı bir hastalık olmamasına rağmen salgın hastalık hızında ilerliyor; Her 100 kişiden 14’ü diyabetli
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı`na bağlı Endokrin ve Diyabet Bilim Dalı, 14 Kasım Diyabet Haftası” nedeniyle bir yürüyüş düzenledi. “Tip 1” diyabetli çocuklar, gençler ve aileleri Merkez Bankası önünde bir araya geldi, Sabri Yalım Parkı`na kadar yürüdü. Diyabet hastalığına dikkat çekmek amacıyla yapılan farkındalık yürüyüşüne ilgi büyüktü. Üzerinde 'Arkadaşım Diyabet' yazılı pankart ve dövizlerle yürüyüşe katılan çocuklar, halkın dikkatini çekmeyi başardı.
 
SADECE SONBAHAR DEĞİL
Sabri Yalım Parkı'nda günün anlam ve önemine ilişkin bir açıklama yapan psikolog Dr. Asuman Bayhan, "Diyabetliler için 14 Kasım; sonbaharı dolu dolu hissettiğimiz, çoğunlukla yağmurlu ve kapalı bir gün olması dışında çok daha özel bir anlama sahiptir. Çünkü 14 Kasım, geçen yüzyılın başlarında çalışma arkadaşları Dr. Charles Best, J. Macleod ve James Bertram Collip ile birlikte insülini bularak biz diyabetlilere yaşamlarımızı armağan eden Kanadalı doktor Frederick Banting'in doğduğu gündür ve tüm dünyada 1991'den beri Dünya Diyabet Günü olarak anılmaktadır" dedi.
 
SALGIN HASTALIK GİBİ
Konuşmasının devamında diyabetin bulaşıcı bir hastalık olmamasına rağmen salgın hastalık hızında arttığını belirten Bayhan, "2010 yılında her 100 kişiden 14'ü diyabetli ve bunların yarısı da diyabetli olduğunun farkında değil. Diyabet uzun süren, eğer kontrol edilmezse bireyi düşkünleştiren, kalp damar sistemi hastalıkları, inme, böbrek yetmezliği, körlük gibi komplikasyonlara yol açan; bireye, ailesine ve topluma ciddi yük getiren önemli bir hastalıktır. Bu yılın teması 'Geleceğimizi Koruyalım'. Diyabet erken fark edilip iyi kontrol edilirse geleceğimizi olumsuz etkilemesinin önüne geçilebilir” ifadesini kullandı. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ