KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Her eve en az 3 köpek!
Her eve en az 3 köpek!
Güncel
07 Ekim 2012 Pazar 15:00
  • 1822
  • 2

Her eve en az 3 köpek!

İlimizdeki ve çevre illerden gelen hayvan severler 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliklere tepki göstermek için yürüdü

Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği`nin bir sosyal paylaşım sitesi üzerinden organize ettiği eylemde, hayvan severler 5199 saylı Hayvanları Koruma Kanunu`nda yapılması gündemde olan değişikliğe karşı tepkilerini göstermek için yürüdü. Gerek ilimizdeki gerekse çevre illerden gelen hayvan severlerin ilgisinin çok yoğun olduğu yürüyüşte, hayvanların yaşam hakkı hatırlatılırken etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

 
KAFESTE BİRİ VAR!
Ellerinde döviz ve pankartlarla yürüyüş alanına akın eden hayvan severler, Merkez Bankası önünde bir araya geldi. Çok sayıdaki hayvan sever, yasak olmasına rağmen yanlarında getirdikleri köpekleriyle birlikte, ‘Kocaeli, hayvanına sahip çık!`, ‘Her eve en az 3 köpek`, ‘Ölüm yasasına hayır!` gibi sloganlar, ıslık ve alkışlar eşliğinde Sabri Yalım Parkı`na kadar yürüdü. Yürüyüşte köpek kılığına girerek kafese kapatılan bir hayvan sever ise bütün dikkatleri üzerine çekti.
 
KÖPEKLERİYLE GELDİLER
Birçok hayvan severin köpekleriyle birlikte katıldığı yürüyüşte grup adına bir basın açıklaması yapan Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği Başkanı Tülay Çetin Erdurmaz, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu değişiklik tasarısına karşı olduklarını belirterek, “Devlet hem yabani hem de evcil hayvanların haklarını güvence altına almak istediğini söylüyor. Ancak yasada yapılması istenen değişiklikle bütün sokak hayvanları toplatılacak.
 
KABUL EDİLEMEZ
Bu hayvanlar doğal yaşam parkı adı altındaki ölüm kamplarına kapatılacak. Sokaklarımız hayvansız kalacak. Ayrıca evde beslenen hayvanların türü ve sayısı konusunda da sınırlamalar getirilecek. Bunların kabul edilmesi mümkün değildir. Bizden sadece sevgi ve bir kap yemek bekleyen bu canlıların yaşam hakları korunmalıdır. Hayvanlara yönelik eziyetin ceza kanunu kapsamında değerlendirerek yasalaştırması gerekir” dedi.
 
SADECE YAŞAM HAKKI
Tülay Erdurmaz, dünyanın oluşumunda rol oynayan, doğada var olan tüm canlılarla birlikte yaşamak istediklerini söyleyerek, “Gelecek nesillere sağlıklı bir çevre, nesli tüketilmemiş canlılar ve yaşanılır bir dünya bırakmak için yaşadıkları müddetçe bizden sadece hayvanca yaşam hakkı bekleyen bu canlıların yaşatılmasından yanayız “ diyerek konuşmasını bitirdi. Açıklama sonrasında grup, olaysız bir şekilde dağıldı.
 
KANUNDAKİ DEĞİŞİKLİK NEDİR?
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından TBMM`ye sunulan Hayvanları Koruma Kanunu`na göre geçici hayvan bakımevleri  kurulacak. Sahipsiz hayvanların belediye sınırları içinde veya dışında başıboş bırakılması yasaklanacak. Yasa, sokaktaki hayvanların toplanıp kısırlaştırıldıktan sonra doğal hayvan parklarına götürülmesini ön görüyor, evdeki sahipli hayvanların türüne ve sayısına da sınırlama getiriyor.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ