KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Hereke halısı dünyaya açılıyor
Hereke halısı dünyaya açılıyor
Güncel
15 Aralık 2009 Salı 15:52
  • 2119
  • 3

Hereke halısı dünyaya açılıyor

Hereke'de kaybolmaya yüz tutan el hacılılığının canlandırılması ve Hereke Halısı'nın marka değerinin canlandırılması için başlatılan çalışmalarda önemli gelişmeler yaşanıyor.

Osmanlı İmparatorluğu ve dünyanın en görkemli saraylarını süsleyen Hereke halıları ile Hereke ipeğinin tekrar hak ettiği dünya pazarına taşınması için başlatılan proje kapsamında 2010 yılı içerisinde ciddi gelişmeler yaşanacak. Proje kapsamında Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, Hereke Bölge Koordinatörü Faruk Denli, Körfez Belediyesi Özel Kalem Müdürü Muhammed Ali Işık, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Hereke Proje Koordinatörü Sibel Eronç ile Almanya`nın tanınmış PR uzmanı Andreas Schneider mini bir zirve gerçekleştirdi. Kaiser William Köşkü ve TBMM Halı Dokuma Fabrikası'nı (Fabrika-ı Hümayun) gezen PR uzmanı Andreas Schneider`e proje akında ayrıntılı bilgiler verildi. İncelediği tarihi mekanlara hayran kalan Schneider, projenin Almanya`da tanıtılması amacıyla kapsamlı bir çalışma yapılacağını söyledi.


FESTİVAL DÜZENLENECEK

Hereke`yi tüm dünyaya tanıtmak için başlatılan projenin hayata geçirilmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, “Uluslar arası düzeyde tanıtımın yapılabilmesi için kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Restore edilen Kaiser William Köşkü`nün mart-nisan ayları gibi açılışını yapmayı planlıyoruz. Bu açılışa Kaiser William`ın torunu Prens William`in katılmasını bekliyoruz. Açılış törenine Almanya ve ülkemizin üst düzey yöneticilerini davet edeceğiz. Dışişleri, Kültür ve Turizm Bakanları hatta devlet başkanları düzeyinde katılım sağlanması için girişimlere başladık. Yine eylül ayında uluslar arası festival düzenlemeyi planlıyoruz” diye konuştu. Körfez Belediyesi, TÜRSAB tarafından geçtiğimiz hafta düzenlenen uluslar arası Travel Turkey İzmir 2009 Turizm Fuarı`na Hereke Halısı`yla katıldı. Fuara katılan firmaların Hereke Halısı`nı hayranlıkla inceledikleri ve önümüzdeki yıl eylül ayında Hereke`de yapılması planlanan fuara katılmak için girişimlerde bulundukları öğrenildi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ