KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Herekeliler, zehirli atıkları istemedi
Herekeliler, zehirli atıkları istemedi
Güncel
11 Aralık 2012 Salı 13:02
  • 2745
  • 11

Herekeliler, zehirli atıkları istemedi

Hereke’de taş ocağı kiralayarak curuflarını atmak isteyen Diler Demir Çelik Fabrikası’nın ÇED toplantısı halkın tepkisi nedeniyle gerekleştirilemezken, projenin faturası vali Ercan Topaca’ya kesildi

 

Diler Demir Çelik tarafından Körfez Yukarı Hereke Mahallesi sınırları içerisinde yapılması planlanan ‘Endüstriyel atık (curuf) depolama alanı` projesi halkın tepkisine neden oldu. Alan için mevcut taş ocağı bölgesi kiralanmak isteniyor. Bunun için yapılmak istenen ÇED toplantısı halkın engeline takıldı. Projeye karşı olan çevreci CHP`li meclis üyesi Mehmet Kaçar, “İki okul için kan emen sanayicilere göz yumuyor” diyerek faturayı vali ercan topaca`ya kesti.


CHP`LİLER AKIN ETTİ

Hereke 17 Ağustos Mahallesi Kalıcı Konutlar İş Merkezi Şekerler Kıraathanesi`ndeki ÇED toplantısına; CHP`li İl Genel Meclisi üyesi Mehmet Kaçar, Ahmet Uzun, Talat Osmanoğlu, Gebze Belediye Meclisi üyeleri Musa Haydaroğlu ve Sebahattin Yılmaz, CHP Dilovası İlçe Başkanı İsmail Kaya, CHP Gebze Örgütlenmeden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Kemal Nişancı, örgütlenmeden sorumlu İl Başkan Yardımcısı Nejat Bayhan, Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altunok ve çok sayıda vatandaş katıldı.


MUHTARLAR KARŞI ÇIKTI

Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Cengiz Öztürk ile görevliler de toplantıda hazır bulundu. Toplantıya karşı çıkan Hereke Yukarı Mahalle Muhtarı Mehmet Öztürk, Cumhuriyet Mahalle Muhtarı Mehmet Cicili, Kışla Düzü Mahalle Muhtarı Sülayman Basri Umutlu ve 17 Ağustos Mahallesi Muhtarı Ahmet Sait Bahtoğlu da projeyi istemediklerine dair toplandıkları imza dilekçesiyle birlikte toplantı salonuna geldi.


RADYASYONLU CURUF
Halk, yaşadıkları yerleşim merkezine içinde radyasyonlu ve tehlikeli maddelerin yer aldığı curuf atılmasını istemediklerini belirtirdi. Tartışmalı bir şekilde geçen toplantıda curufların atılmasını isteyen fabrika çalışanları ile buna karşı çıkan CHP`li meclis üyeleri arasında hareretli bir tartışma yaşandı. ÇED`in yapılmasını istemeyen CHP`li Mehmet Kaçar, yaşananlara vali Ercan Topaca`nın sebep olduğunu iddia etti.


VALİYİ HEDEF ALDI
CHP`li Kaçar, “İki-üç okul için kan emen sanayicilere vali Ercan Toapca göz yumuyor. Bu yanşananların sorumlusu validir” dedi. Öte yandan Herke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altunok da halkın zehir içinde yaşamak istemediğini yetkililere söyleyerek toplantının yapılmamasını istedi. Tartışmalar sonrasında toplantı, halkın bilgi almak hakkını kullanmak istemediği için yapılamadığına dair tutulan raporla gerçekleştirilmedi. 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ