Kocaeli Zirve
HES’e karşı eylemse eylem. Gereken yapılır!
HES’e karşı eylemse eylem. Gereken yapılır!
Güncel
16 Mayıs 2018 Çarşamba 13:39
  • 749
  • 0

HES’e karşı eylemse eylem. Gereken yapılır!

Gebze Artvinliler Derneği Kadın Kolları Başkanı Ülker Yiğit, HES’lere karşı tavırlarının net olduğunu söyledi: Gereken yapılır. Eylemse eylem

Sivil toplumun sözlükteki anlamı: Bir devletin otoritesi altında varlık gösterip kanunla yaşayan, devletten bağımsız, gönüllülük esasına dayalı örgütlü bir topluluk.

Gebze ölçeğinde sivil toplum yapılanmalarına şöyle bir göz atıldığında ağırlığın hemşeri derneklerinde olduğu gerçeğiyle yüzleşiyoruz. Tamamına yakınının bir diğer özelliği ise erkek egemen yapılanmanın hayli yüksek oranda olması. Günümüzde kadın başkana sahip hemşeri derneği yok denecek kadar az. Yine hemşeri derneklerinin yönetim kademelerinde de kadınlar pek yer bulamıyor.

 

Hemşeri Derneklerinde Kadın Kolları

Sivil toplumda kadın kolları yapılanmaları, genellikle siyasette karşılaştığımız bir durum. Ancak son zamanlarda, az sayıda da olsa hemşeri derneklerinde kadın kolları yapılanmalarına tanık oluyoruz. Şu bir gerçek ki bu yapılanmalar kadınların, hemşeri derneklerinin başkanlık ve yönetim kademelerinde yer almalarının önünü açacak. O yapılanmalara sahip hemşeri derneklerinden biri de Osman Alkan başkanlığındaki Gebze Artvinliler Derneği.

 

İkinci Deneme Ülker Yiğit İle

Başkan Alkan dernekte kadın kolları yapılanmasını önce Pınar Tosun Ekinci ile denemiş. Ancak Ekinci’nin gerek çalışıyor olması gerekse annelik sürecinden ötürü süreklilik tutturulamayınca bu sefer, ikinci deneme Ülker Yiğit başkanlığında Ayşe Demirbaş, Güler Atlı, Şükriye Karaosmanoğlu ve Yasemin Yılmaz’dan oluşan yönetimle yapıldı. Gebze Artvinliler’de kadın kollarının ilk önemli icraatı bir süre önce gerçekleşen kahvaltılı toplantı oldu. Bu etkinlikle ilk olarak dernek başkan ve yöneticilerinin eşlerine ulaşılarak kadın kollarının üye bazında daha güçlü bir yapıya bürünmesi sağlandı.

 

Eşit Mesafede

Uzun süre aktif siyasette yer alması; CHP Gebze’nin kadın kollarında yöneticilik ve başkanlık yapmasından esasla hemşeri dernekleri ile siyasi partiler arasındaki ilişkileri doğru ve yanlış örnekleri ile sahada görme fırsatı bulduğunu kaydeden Ülker Yiğit, “Bu deneyimden esasla gerek derneğimiz gerekse kadın kollarımız tüm siyasi partilere, olması gerektiği şekilde eşit mesafede olmalıdır, olacaktır” dedi. Yiğit şöyle devam etti:

“İktidarda hangi parti olursa olsun, hemşeri dernekleri siyasi partilere eşit mesafede ve tarafsız durmalı. Kendi içinde de herkes istediği partiye oy verebilmeli. Dernekler, iktidardaki siyasi partilerin merkezi olmamalı. Çünkü bu tür yapılanmalarda her dünya görüşünden; her partinin seçmeni veya üyesi insan var. Demokratiksem, hak hukuktan yanaysam sandığa gider istediğim partiye oy veririm. Hemşeri derneklerinde başkanın herhangi bir parti veya adayı işaret etmesi de doğru değil.”

 

HES’lere Karşı Tavrımız Net

Artvin’in son zamanlarda HES ve ÇED vakaları ile sıklıkla gündeme geldiğini hatırlatan Ülker Yiğit, “Bu konulara şahsım adına duyarlıydım, duyarlılığım sürecek. Bu konularda yönetim olarak da duyarlılığımızı sergileyeceğiz. Bir memleket meselesi olmasından ötürü Osman Başkanımız ile de konuyu görüştük. Kadın kolları yönetiminin her icraat ve tavrına dernek yönetimi olarak destekçi olacaklarını söyledi. Konuya dair eylem varsa eylem, toplantı varsa toplantı. Hepsinde tavrımızı sergileyerek temsil edilme çabası içinde olacağız” diye konuştu. Yiğit şöyle devam etti:

“İnsan, kadın ve özellikle o bölgenin insanı olarak HES’lere karşıyım. Bilindiği üzere; ÇED raporları iptal edildi. Bizim orada maden ocakları açılacaktı, iptal edildi. Şavşat, Meydancık, Çağlayan Köyü’ndenim. Köyümüzü de HES yapılması planlanıyor. Çağlayan; konumu gereği önemli bir yerde, merkezi bir köy. Devam eden bir dava var. Aramızdaki dayanışma ile davanın bütçesini hep birlikte üstlendik. Tamamen iptal ettirmeyi düşünüyoruz. Baharda derelere girileceği söyleniyor. Şayet HES’te ısrar ederlerse, eylemse eylem. Gereken yapılır.

Bizim oralar gerçekten cennetten bir köşe. Tüm dünya ülkelerini gezmeye çalışıyorum. Memleketim kadar doğası ve yeşili güzel yerlere Norveç ve İsveç’te tanık oldum. Biz memlekete gittiğimizde, ‘Kutsal topraklara gidiyoruz’ deriz. Oraların ziyan olmasını bir insan, bir anne, bir kadın ve bir Artvinli olarak istemiyorum.”

 

Gebze Kent Konseyi

Bir dönem Gebze Kent Konseyi Kadın Meclisi’nde başkan yardımcılığı yaptığını da hatırlatan Ülker Yiğit, “Orada Gebze Teknik Üniversitesi’nden iki akademisyenin de içinde yer aldığı ekiple proje üretmiştik ama projelerin onay almamasından ötürü rahatsızlık oluşmuştu. Hâlbuki kent konseyleri her ideolojiden insanların bir araya gelip kent için çalıştığı, proje ürettiği yerler. Bir nevi halk meclisi. Örneğin Bursa’da projeyi kim ürettiyse isimleri ve temsil ettikleri kuruluş ile birlikte onurlandırıldı. Gebze Kent Konseyi’nde böyle bir durumu göremeyince biraz geri çekildim açıkçası. Kadın yürütme meclisi için de durum böyleydi. Sadece geziyor, bazen Kaymakamlık ile birlikte yardımlaşma faaliyetleri içinde yer alıyorduk” dedi.

 

 

DİĞER HABERLER

Mali müşavirler temsilciliği açıldı

Mali müşavirler temsilciliği açıldı

Kocaeli Serbest Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası Körfez Temsilciliği binası törenle açılarak resmi statüsüne kavuştu. Açılışı Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Körfez Esnaf Odası Başkanı Yahya Öztürk, KSMMO Başkanı Fikret Gökmen, Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel, STK temsilcileri ve mali müşavirler yaptılar.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Yazan: Yasin

Yorum: Hergün Maşukiyede Yuvacıkta yürüyüş adı altında yalamalarına ve yandaşlarına en az 50 otobüsle verdiği ziyafetleri Kocaeli Bş Bld. sine kesilen faturaları unutmadık

Murat Çakmak’a tahliye!

Yazan: Sercan devrim

Yorum: Adalet yerini buldu.

Yazan: Uğur

Yorum: Çok güzel anlattın allah senden razı olsun bunlara hakkım zehir olsun

Yazan: Cem

Yorum: Normalde 100bin tl lik araca binemeyen insanlar rutbe alinca sifir jipten asagi inmiyor. Yazik hizmete sifir jip ile gitmeye gerek yok. Su yollar metro olsun artik.

Engin Koyun’dan ne demek istedi?

Yazan: körfezspor

Yorum: sanki kendisi tesadüfen ilçe başkanı olmadı.eğitim yok bir şey yok.

Yazan: Erhan

Yorum: Eline ağzına yüreğine sağlık. Derdimize tercüman olmuşum.

Yazan: Etem

Yorum: Ağzına sağlık kardeşim az bile yazmışsın. Kibrinden gözü kör külahı sağır olanlar bunu duymayacaktır.

Körfezli genç yoğun bakımda

Yazan: Ulaş Mintemur

Yorum: Merhaba bu haberde isim karışıklığı var bu Ömer o Ömer değil kusura bakmayın lütfen düzel tirmisiniz görünce şok olduk

Engin Koyun’dan ne demek istedi?

Yazan: Körfezli

Yorum: Bu mesajla ne demek istiyorsun sende tesadüfen bu makama gelirsen millet ne der düşündün mü Sakın yanlışlık yapıp Bld.Bşk Aday adayı olma AKP Körfez de biter

Karaosmanoğlu; Muhalefet adına üzülüyorum

Yazan: Emre Celik

Yorum: Ya bu adam zamanında bizim öğrtmenimizdi. Yüzüne bakınca içiniz ferahlardı.Cidden nur yüzlü bir adamdı. Şimdi şu resmine bakıyorum. İnsanın yaptıkları hakikaten yüzüne yansıyormuş. Alakası kalmamış.

KENT REHBERİ