KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Hikmet Erenkaya mahkemeye çıkacak
Hikmet Erenkaya mahkemeye çıkacak
Güncel
02 Aralık 2011 Cuma 08:57
  • 1646
  • 1

Hikmet Erenkaya mahkemeye çıkacak

Sefa Sirmen döneminde İZGAZ’ın kuruluşu ve doğalgaz ihalesinde usulsüzlük yaptığı ve zimmete para geçirdiği iddiasıyla açılan davada milletvekili dokunulmazlığı nedeniyle yargılanamayan Hikmet Erenkaya, 28 Aralık’ta mahkemeye çıkacak

Sefa Sirmen`in eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde İZGAZ`ın kuruluşu ve doğalgazla ilgili ihalede usulsüzlük yaptığı ve zimmete para geçirdikleri iddiasıyla 2006 yılında dönemin İZGAZ Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Sirmen ve yönetim kurulu üyeleri hakkında dava açılmıştı. Dava tam 7 yıl sürdü. Hikmet Erenkaya dışındaki diğer bütün sanıklar beraat etti.
 

DOKUNULMAZLIĞI VARDI
Davanın sürdüğü dönemde milletvekili olan Hikmet Erenkaya, dokunulmazlığı bulunduğu gerekçesiyle yargılanmamış, Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesi`nde görülen davası yasa gereği ertelenmişti. Uzun bir yargılama sonrasında mahkeme sanıklar hakkında cezaya yer olmadığına karar vermişti. Bu karar, Yargıtay 11. Ceza Dairesi tarafından oy birliğiyle bozulmuştu.
 

7 YIL SÜREN YARGILAMA
Dava Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi`nde yeniden görülmüştü. 7 yıl süren yargılama sonrasında mahkeme Hikmet Erenkaya dışındaki diğer 14 sanık; Sefa Sirmen, yönetim kurulu üyeleri; Kadri Veziroğlu, Murat Sirmen, Şeref Şeneller, Metin Alan, Osman Asaf Tuncay, İlker Özben, Veysi Adnan Yavuz, Kenan Yenilmez, Seyfettin Kule, Ali Kemal Yaşar, İbrahim Aydın ve İbrahim Turgut hakkında beraat kararı vermişti.
 

ERENKAYA YARGILANACAK
Yargılama sürdüğü dönemde vefat eden İZGAZ Müdürü Mustafa Birik dosyadan düşürülmüştü. Yerel mahkemenin karar Yargıtay tarafından da onaylandı. Yargılamanın sürdüğü dönemde milletvekili olan ve dokunulmazlığı nedeniyle yargılaması ertelenen milletvekili Hikmet Erenkaya, milletvekilliği sona erdiği için mahkemeye çıkacak.
 

DURUŞMA 28 ARALIK`TA
28 Aralık`ta Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi`nde hakim karşısına çıkacak olan Erenkaya, “Yargılama sürecinde milletvekili olduğum için usulen duruşmaya çıkmadım, yargılanmam ertelenmişti. Milletvekilliğim sona erdiği için hakkımdaki dosya yeniden açıldı. İlk duruşmam 28 Aralık`ta Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi`nde. Gidip ifademi vereceğim” dedi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ