KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Hisarcıklıoğlu’ndan sanayicilere ödül
Hisarcıklıoğlu’ndan sanayicilere ödül
Güncel
24 Kasım 2012 Cumartesi 13:24
  • 1542
  • 6

Hisarcıklıoğlu’ndan sanayicilere ödül

KSO öncülüğünde düzenlenen ‘2012 Yılı Çizgi Üstü Sektörel Performansı Değerlendirme Organizasyonu’nda ödüller sahiplerini buldu. Sanayicilere ödüllerini TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu verdi
Kocaeli Sanayi Odası (KSO) ev sahipliğinde ‘2012 Yılı Çizgi Üstü Sektörel Performansı Değerlendirme Organizasyonu`nda ödüller sahiplerini buldu. Pricewaterhousecoopers Türkiye, Doğu Marmara Abigem A.Ş., Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ve CNN Türk`ün katkıları ve Kocaeli, Bolu, Düzce, Sakarya, Yalova`daki  sanayi-ticaret odaları işbirliğiyle bu yıl beşincisi düzenlenen ödül töreni Başiskele`de hizmet vermeye başlayan Wellborn Luxury Otel`de gerçekleşti.
 
SANAYİCİLER BULUŞTU
Katılımın çok yoğun olduğu törende; vali Ercan Topaca, Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP`li milletvekili Zeki Aygün, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektörü Prof. Dr Sezer Şener Komsuoğlu, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Halil İbrahim Keleş, katılan illerin oda ve borsa birliği başkanları, sanayiciler ve davetliler hazır bulundu.
 
EKSİKLİKLERİ SÖYLEDİ
Törende açılış konuşmasını KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu gerçekleştirdi. Zeytinoğlu, bölgedeki ulaşım altyapısıyla ilgili eksiklikleri ve taleplerini bildirerek, “TEM Kuzey Anadolu Otoyolu`nun ilimizdeki kısmının bir an önce tamamlanmasını istiyoruz. Dilovası`ndaki hava kirliliği özellikle yaz aylarında yüzde 40 oranında otoyoldan kaynaklanıyor. Şu anda atıl olarak gördüğümüz Derince Limanı`nın özelleştirilmesi esnasında oda olarak aktif görev almak istiyoruz” dedi.
 
SİZLERLE ÖVÜNÜYORUZ
Ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu başarmanın güzel bir şey olduğunu belirterek, “Günün şartlarına göre çalışıldığı zaman birçok başarı öyküsü ortaya çıkıyor. Sizlerin başarılarıyla övünüyoruz. Sizlerin verdiği vergilerle yine size hizmet ediyoruz. Eğer sizler çalışmazsanız bu kez bizde de üretim olmaz. Dünya ekonomisinde rekabet etmek zor bir şey. Artık vergi vermek zamanla kolaylaşıyor” diyerek verginin önemine değindi.
 
BİR OKUL DAHA
Sonrasında ‘Türkiye ekonomisinin değerlendirmesi` sunumuyla TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu söz aldı. bir şehrin marka olmasından o şehrin kanaat önderlerinin büyük rolü olduğunu aktaran Hisarcıklıoğlu, “İl ve ilçelerde ticaret sanayi odalarının destekleriyle Kocaeli`ye bir okul daha kazandıracağız. Özellikle eğitimde Türkiye`de bir insiyatif almak istedik. Yeni Türk Ticaret Kanunu ile 18 tane hapis cezası kaldırıldı. Bu salonda oturanların ticaret ve sanayiyle uğraşırken bir hapishane uğramadan bu noktalara gelmesi mümkün değil” dedi. 
 
BU BİR BAŞARISIZLIK
Hisacıklıoğlu konuşmasına şu şekilde devam etti: “KSO`yu kutluyorum. Yeni Ticaret Kanunu ile ilgili bilgilendirme toplantıları yapmış. Kanundaki tehlikeli noktaları bana söylediler ve bunu meclise sunduk, düzelttirdik. Kocaeli`de en çok istifade edilen firma Ford. Yabancı bu işin kıymetini bizden daha iyi biliyor. Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) çalışması kapsamında istihdam edilen 3 bin 500 kişi Kocaeli için bir başarısızlık. Talepler sizden gelecek. ABİGEM`in en başarılısı Kocaeli`de. 
 
ÇOK FAZLA EKSİKLİK VAR
Valimiz ve başkanımız özel sektör dostu. Sanayicilerinin kazanması için çalışıyorlar. Kocaeli`nin ve bu bölgenin eksiklikleri var. Türkiye`nin cennetinde yaşıyorsunuz. Bunu paraya çevirmemiz lazım. Sizler zengin olun ki ben de zengin olayım. Bu işte altyapı olmazsa olmaz. Kocaeli`de 40 tane liman var ama bunların en verimli şekilde kullanmamız lazım. Altyapıda çok fazla eksiklik var.
 
HERKESİN GÖZÜ BU BÖLGEDE
Limanla demir yolunun bağlantısı olmamasının mantığı yok. Toyoto yıllık ihracatını 70 binden 170 bine çıkaracakmış ve ilave 800 kişi alıyormuş. Otomotiv sektöründe Türkiye`nin en çok ihracat yapan kuruluşu olacakmış. Herkesin gözü artık bu bölgede. Üniversite sanayiciliği konusunda da şanslı. Bunu daha fazla kullanırsak daha verimli fabrika olmak demektir bu. Eğer bunlar yapabilirsek başarılı oluruz.”
 
ENGELLERLE KARŞILAŞILIYOR
Progamda son sözü alan vali Ercan Topaca ise “Siz sanayicilerin kamu kurumlarında yatırım yapmak için çektiğiniz sıkıntıları biliyoruz. ‘Devlet her şeyi bilmeli` anlayışı geçerliliğini yitirdi. Biz bunu sorguluyoruz. Sorguladıkça düzeltiyoruz. 2023, 2071 hedeflerine ulaşmak için çalışacağız. Sanayici arkadaşlar yatırım yapmak isteyince Kocaeli`de sadece devletin engeliyle değil, sivil toplumunda engelleriyle karşılaşıyor” ifadelerini kullandı.
 
VALİ, SANAYİCİYİ UYARDI
Hızlı tren projesiyle deniz yolu ve demir yolunun bağlanacağını hatırlatan Topaca, “Dünyada ilk 10 ekonomi hedefine ulaşmayı bunları yaparak ulaşabiliriz. Odalarımız da kendisini sorgulamalıdır. Sanayi odası yönetimiyle aramız çok iyi, diğer illere göre sorunlarımızı daha kolay aşıyoruz. Toplumda tartışma konusu olacak konulardan uzak durulmasını istiyoruz. Çevre ve insan sağlığı konusundaki dikkatini artırmalıdır” şeklinde konuşmasını tamamladı. 
 
BÜYÜK ÖDÜLLERİ ALDILAR
Programın devamında jüride yer alan CNN Türk Ekonomi Müdürü Evin Çapa tarafından ödül kazanan firmalar açıklandı. ‘Büyük Ödüller-KOBİ` kategorisinde Tekiş Teknik Erozyon Kalıp Sanayi ve Ticaret A.Ş.`nin genel müdürü Filiz Özoğul`a ve ‘BOİ kategorisi`nde ise Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yürütme Kurulu Başkanı ve CEO`su Selim Hakan Tiftik`e ödüllerini TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile vali Ercan Topaca takdim etti. Ardından sektör ve süreklilik ödülleri sahiplerini buldu. Programın sonunda TOBB`un kuruluşunun 60. yıl dönümüne özel programa katılan ticaret ve sanayi odası başkanları ile meclis başkanları ödüllendirildi.
 

SEKTÖR VE SÜREKLİLİK ÖDÜLLERİ

Sektör ve süreklilik ödülleri kategorisinde ödül alan firmalar ise şöyle;
-Gıda sanayi sektöründe; KOBİ kategorisinde MÜPA Tarım ve Gıda sanayi A.Ş., ‘BOİ` kategorisinde AROMSA Besin Aroma ve Katkı Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. 
-Kimya sanayi sektöründe; KOBİ kategorisinde Desi Kimya Madencilik İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.
-Petrol ve petrol ürünleri sanayi sektöründe; BOİ kategorisinde Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş., BOİ süreklilik kategorisinde Belgin Madeni Yağlar Ticaret ve Sanayi A.Ş.
-Tekstil ve deri ürünleri sanayi sektöründe; BOİ kategorisinde İMREKS Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. Düzce, BOİ süreklilik kategorisinde REALKOM Tekstil Ürünler Sanayi Pazarlama ve Dış Ticaret A.Ş.
-Makine sanayi sektöründe; KOBİ kategorisinde Kromel Makine Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi
-Yapı ve yapı malzemeleri sanayi sektöründe; KOBİ kategorisinde Tirim İnşaat Mimarlık Taahhüt Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., BOİ kategorisinde ALKA sanayi İnşaat ve Ticaret A.Ş.
-Plastik ve kauçuk ürünleri sanayi sektöründe; BOİ kategorisinde ÖZKA Lastik ve Kauçuk Sanayi Ticare A.Ş., KOBİ süreklilik kategorisinde PİMTAŞ Plastik İnşaat Malzemeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
-Metal sanayi sektöründe; KOBİ kategorisinde Doğa Park İnşaat Turizm Tekstil Sanayi Ticaret Ltd. Şti., BOİ kategorisinde CVS Makine İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
-Metal ana sanayi sektöründe; BOİ kategorisinde Yücel Boru ve Profil Endüstrisi A.Ş. 
-Taşıt araçları ve yan sanayi sektöründe; KOBİ kategorisinde PAKSAN Mühendislik Makine Sanayi Ticaret Ltd. Şti., BOİ kategorisinde Kanca EL aletleri Dövme Çelik ve Makine Sanayi A.Ş.
-Elektrikli teçhizat ürünleri sanayi sektöründe; BOİ kategorisinde Akım Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. 
-Ağaç, ağaç ürünleri ve mobilya sanayi sektöründe; KOBİ kategorisinde Sarp İnşaat Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş.
-SU arıtımı atık bertarafı sanayi sektöründe; KOBİ süreklilik kategorisinde EXITCOM RECYCLING Atık Taşıma Depolama ve Elektrik Sanayi Ticaret Ltd. Şti.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ