KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Hızlı tren için çalışmalar başladı
Hızlı tren için çalışmalar başladı
Güncel
08 Kasım 2012 Perşembe 11:25
  • 3646
  • 16

Hızlı tren için çalışmalar başladı

Yüksek Hızlı Tren hattı projesinin Gebze-İzmit arasındaki çalışmaları hızla sürüyor. İzmit kent içi geçişinde de kullanılacak olan traversler, vagonlarla getirilerek hat boyunca yığılmaya başlandı

İstanbul-Ankara yolculuğunu 2.5 saate indirecek olan ve 29 Ekim 2013 tarihinde tamamlanması planlanan Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı projesinin Gebze-İzmit arasındaki çalışmaları hızla sürüyor. İzmit kent içi geçişinde de kullanılacak olan traversler (demir parçası), vagonlarla getirilerek hat boyunca yığılmaya başlandı. 


RAYLAR SÖKÜLDÜ

Yoğun yerleşimin ve sanayi tesislerinin bulunması nedeniyle en önemli geçiş güzergahı olan Gebze-İzmit arasında, tüm tren seferlerinin durdurulduğu 1 Şubat'tan itibaren başlayan YHT hattı çalışmaları kapsamında eski raylar söküldü. 1890 yılında yapılan 122 yıllık demiryolu hattı, tamamen yenilenerek mevcut hattın fiziki ve geometrik şartları da YHT işletmeciliğine uygun hale getiriliyor. 


YENİ ALTGEÇİTLER
Daha önce yapılan açıklamalarda olduğu gibi hattın üzerinde bulunan 9 tünel, 10 köprü, 122 menfez tadilatının yanı sıra alana 28 yeni menfez ve 2 alt geçit inşa edilecek. Hattın, İzmit-Gebze arasında bazı geçiş noktalarında rayların altına döşenecek olan beton traversler ise getirildi. İzmit kent içi geçişinde de kullanılacak olan traversler vagonlarla taşınarak hat boyunca yığılmaya başlandı. 


HAT İYİLEŞTİRİLİYOR
Ulaştırma Bakanlığı`nca yapılan açıklamalara göre 29 Ekim 2013 yılınde tamamlanması planlanan proje, aksamasız bir şekilde sürüyor. Hat tamamlandığında İstanbul-Ankara yolculuğu 2.5 saate inecek. YHT`yle birlikte aynı hatta paralel banliyo tren hattı da iyileştiriliyor. Ayrıca Kocaeli'nin sanayi kenti ve sanayi ürünlerinin limanlara ulaştırılması ihtiyacı dikkate alınarak üçüncü bir hat yapılması da kararlaştırıldı.  


TRAFİK YÜKÜNÜ ARTTIRDI
YHT projesi nedeniyle 1 Şubat`tan itibaren İstanbul'un Anadolu`yla olan demiryolu bağlantısı da kesildi. Bu da İstanbul ile Anadolu arasında köprü konumundaki Kocaeli geçişinde karayollarındaki trafiğe artı bir yük getirdi. Özellikle bu yaz, banliyo ve diğer tren seferlerinin durması nedeniyle karayolu trafiğindeki artış büyük oranda hissedildi. Ancak proje tamamlandığında bu sıkıntı büyük ölçüde sona erecek.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ