KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Hizmet–İş’ten gecikmeli tepki
Hizmet–İş’ten gecikmeli tepki
Güncel
07 Aralık 2010 Salı 16:14
  • 2135
  • 4

Hizmet–İş’ten gecikmeli tepki

Belediyelerdeki norm kadro uygulamasına gecikmeli olarak tepki gösteren Hizmet-İş, mecliste grubu bulunan siyasi partilerden yasayı durdurmak için destek istedi

Torba Kanun Tasarısı olarak adlandırılan “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile SSGSS Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı” çerçevesinde Başbakanlık Genelgesi kapsamında belediyelerdeki norm kadro fazlası işçilerin başka kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilmesine tepki gösteren Hizmet-İş Sendikası Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı İdris Ersoy ve 2 Nolu Şube Başkanı İrfan Gün, işçilerin ve sendika yöneticilerinin de katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda norm kadro uygulamasına gecikmeli de olsa tepki gösterildi.
 

SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI
Sendika adına basın açıklamasını gerçekleştiren 1 Nolu Şube Başkanı Ersoy`un kanun kapsamında işçilerin hak kayıplarına uğrayacağını ve bu yüzden tüm illerde TBMM`de grubu bulunan siyasi parti il başkanları ve milletvekilleriyle kanunun geçmemesi, uygulanmasının durdurulması için görüşeceklerini kaydetti. Belediye-İş Sendikası ve Genel-İş Sendikası`nın aylardır kanuna tepki göstermesine rağmen Hizmet-İş Sendikası`nın kanun TBMM`de görüşülmek üzereyken biranda yasaya gecikmeli olarak tepki göstermesi “işçilerin baskısı” olarak nitelendirildi.
 

BDP`Yİ ZİYARET ETTİLER
Ersoy, “Yasa ile birlikte üyelerimiz daha olumsuz koşullarda çalışmanın yanında ciddi ekonomik ve sosyal hak kayıplarına da uğrayacaktır. Hükümet yasa ile işi sağlama almaya çalışıyor. Arkadaşlarımız başka kamu kurumlarına gittiğinde ücretlerinde düşüş olmayacak ama bir dahaki TİS`ten yararlanamayacakları için ücretleri değişecek. Mağdur olacaklar, travma geçirecekler. Bu yasa ile 300 üyemiz başka kamu kurum ve kuruluşlarına gidecek.” ‘Sendikasının bir eylem planı var mı` sorusuna ise Ersoy kaçamak yanıt vererek, ilk hedeflerinin diyalog olduğunu söyledi. Açıklamanın ardından Hizmet-İş, ilk ziyaretini BDP İl Başkanlığı`na yaptı.
 

208 İŞÇİ GÖNDERİLİYOR
Bununla birlikte 14 Aralık`a kadar ilçe belediyelerinde çalışan 208 işçi diğer kamu kurumlarına gidecek. İşçilere tebligatlar başladı. İşçilerin büyük çoğunluğu Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde okullarda hademelik yapmak için gönderilirken, Sağlık İl Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü`ne gönderilen işçiler de var. Bu kapsamda  Hizmet-İş`in örgütlü olduğu Başiskele Belediyesi`nden 9, Karamürsel Belediyesi`nden 19, Çayırova Belediyesi`nden 3 işçi başka kamu kurumlarına gönderilirken, Genel-İş ve Belediye-İş Sendikası`nın örgütlü olduğu Dilovası Belediyesi`nden 42, Kartepe Belediyesi`nden 54, İzmit Belediyesi`nden 71 işçi gönderilecek.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ