KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
Hizmet-İş ile Belediye-İş’in yetki duruşması başladı
Hizmet-İş ile Belediye-İş’in yetki duruşması başladı
Güncel
27 Aralık 2011 Salı 16:54
  • 2444
  • 11

Hizmet-İş ile Belediye-İş’in yetki duruşması başladı

Belediye-İş Sendikası’nın Büyükşehir Belediyesi işçisi için Hizmet-İş Sendikası’na verilen yetkiye yaptığı itirazın ikinci duruşması yapıldı. Dava sürecinin başlamasıyla birlikte, Büyükşehir’de toplu sözleşme görüşmeleri askıya alındı

Büyükşehir Belediyesi ve İSU`da çalışan yaklaşık 3 bin işçiyi haziran ayında örgütleme çalışmalarına başlayan Belediye-İş Sendikası, eylül ayında sadece Büyükşehir Belediyesi için yaptığı yetki talebinin dikkate alınmadan, Büyükşehir ve İSU`nun tek bir kurum gibi düşünülerek yetkinin Hizmet-İş`e verilmesine itiraz etmişti. Konu mahkemeye taşınmıştı. İtiraz ile ilgili açılan dava Kocaeli 5. İş Mahkemesi`nde devam ediyor. Yapılan ikinci duruşmaya Hizmet-İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Hanefi Örengil, sendika genel merkez avukatı Hüseyin Öz, Belediye-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Adnan Uyar, genel merkez avukatı Levent Balcı ile şube avukatı Nesrin Aktaş hazır bulundu.
 

AYRI YETKİ VERİLMEDİ
Belediye-İş ve Hizmet-İş arasında uzun süren yetki tartışmalarının ardından eylül ayında yetki için iki sendika da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı`na başvurdu. Hizmet-İş; İSU ve Büyükşehir için ortak yetki isterken, Belediye-İş ise İSU ve belediyenin ayrı kurumlar olduğunu belirterek sadece Büyükşehir için yetki istedi. Bakanlık, Belediye-İş`in talebini değerlendirmeden Hizmet-İş`e, İSU ve Büyükşehir`in yetkisini ortak verdi. Bunun üzerine Belediye-İş yetkiye itiraz etti. 
 

İTİRAZI GERİ ÇEKSİNLER
Duruşma sonrası açıklama yapan Örengil, Belediye-İş Sendikası`nın Çalışma Bakanlığı`na başvuru yaptığı dönemde yetkinin kendilerine verilmediği zaman işçinin mağdur olmaması için itirazda bulunmayacakları yönünde söz verdiklerini, bu sözlerini tutmasını istedi. Örengil, “Çalışma Bakanlığı yetkiyi Hizmet-İş Sendikası`na vermiştir. Büyükşehir ve İSU Genel Müdürlüğü`nde toplam bin 558 üyemiz var, Belediye-İş Sendikası`nın ise her iki işyerinde ise üye sayısı sadece 400 civarındadır. İtirazlarını geri çeksinler ve toplu sözleşme görüşmelerine başlayalım.
 

İŞÇİ MAĞDUR OLUYOR
İtirazlarını geri çekmeyip davanın uzaması halinde işçilerimizin çok büyük bir hak kaybı olacak. Belediye-İş itiraz yapmamış olsaydı 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren toplu sözleş görüşmelerine başlayacaktık. Dava uzadıkça masaya oturmamız mümkün görünmüyor. Bu tür davalar çok uzun sürer. Buradan Belediye–İş`e çağrıda bulunuyorum. İnattan vazgeçin ve işçiyi düşünerek itirazınızı geri çekin. İşçiyi mağdur ettiğiniz her gün durum hesabını veremeyeceğiniz noktalara gelecek” dedi.
 

ZAFER DİRENENİN OLACAK
Duruşma çıkışı Adliye Sarayı önünde gazetecilere sol yumruğunu havaya kaldırarak “Zafer direnen işçinin olacaktır” sloganıyla açıklama yapan Uyar, İSU ve Büyükşehir Belediyesi`nin ayrı kurumlar olduğunu belirterek sadece Büyükşehir için yetki istediklerini açıkladı. Uyar, “Biz yetkinin bizde olduğunu iddia ediyoruz. Çalışma Bakanlığı`nın kararı tamamen siyasidir. Amacımız işçiyi mağdur etmek değildir. Yargı süreci kesinlikle lehimize sonuçlanacaktır” diye konuştu. 
 

BAŞKANI ZİYARET EDERİZ
Davanın devam ettiği süre içinde işçinin daha fazla mağdur edilmemesi için yeni yılda farkların ödenmesi konusunda iki sendika yöneticileri olarak bir araya gelip İbrahim Karaosmanoğlu`nu ziyaret edeceklerini söyleyen Uyar, “İşçimizin daha fazla mağdur edilmesini istemiyoruz. İki sendika bir araya geleceğiz ve belediye başkanımızı ziyaret ederek, yargı süreci sonuçlanıncaya kadar doğan enflasyon farkının işçiye ödenmesini isteyeceğiz. Görüşmelerde toplu sözleşme imzalandığında bu farklar kesilsin” şeklinde konuştu.
 

DURUŞMA ERTELENDİ
Mahkeme, her iki tarafından savunmasını ve taleplerini aldıktan sonra dosya içindeki eksik evrakların tamamlanması için duruşmayı 13 Mart tarihine erteledi. Mahkeme başkanı ayrıca, Büyükşehir ve İSU`nun yetkilerinin tek bir kurum olup olmadığını ortaya çıkartılması için Çalışma Bakanlığı`na yazı yazdı.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ