KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9483 TL
  • 6.5689 TL
  • 7.8021 TL
Kocaeli Zirve
Hizmet-İş: İzmit Belediyesi işçi kıyımına devam ediyor
Hizmet-İş: İzmit Belediyesi işçi kıyımına devam ediyor
Güncel
11 Aralık 2019 Çarşamba 17:34

Hizmet-İş: İzmit Belediyesi işçi kıyımına devam ediyor

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, İzmit Belediyesi Temizlik İşleri'nde araç arkası çalışan 5 işçinin işineson verilmesinden dolayı açıklama yaptı.

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, İzmit Belediyesi Temizlik İşleri'nde araç arkası çalışan Hakan Aggun, Muhammet Çivi, Şahin Dik, Gökhan Goncel ve Ali Kırlı isimli 5 işçinin işine son verilmesinden dolayı yaptığı açıklamada,“İzmit Belediyesi'nde çalışan işçiler işverenin baskısı ile bir çoğu zorla işveren yandaşı sendikaya üye yapılarak önce sendikamızla bağları koparılmış sahipsiz bırakılmış sonrada işlerinden atılmışlardır" dedi. Ersoy açıklamasında şunları söyledi: "31 Mart yerel seçimlerinden sonra İzmit Belediyesi işçilerine uygulanan mobbing, baskı ve işten çıkarmaların bir yenisini daha yaşıyoruz.

Önce işverence işçilere zorla sendika değiştirme baskısı yapılarak onları savunacak Hizmet-İş sendikamızdan istifa ettirilerek zorla işveren amirlerince baskı ve tehdit ile yandaş sendikaya üye yaptırılmıştır.

Sonrada bazen tek tek bazen de gruplar halinde işlerine son verilmiştir. İşveren, işten çıkarmaları da sudan bahanelerle (üç gün işe gelmeyen bir kişi dışında) işyerinde kurulan disiplin kurulunu kendine göre şekillendirerek işçileri savunan hiç bir mekanizmaya izin vermeyerek, hukuksuz bir şekilde işçileri işten atmaktadır.

"İşçiler sahipsiz bırakıldı"

Maalesef kendilerine devrimci ve sözde kamuoyunda işçileri en iyi şekilde savunuyoruz imajı çizen yandaş sendikanın, bu kış gününde bile çöp aracı arkasında çalışan ve zorla kendilerine üye yaptırılan işçilerin işten atılmaları için en ufak bir ses dahi çıkarmamaktadır.

Bütün bu yaşananlar işçiler içinde büyük kaosa neden oldu. İşveren amirleri ve müdürleri tarafından işçilere açıkça yılbaşında daha kalabalık gruplar halinde işçi çıkarmaların yaşanacağı söylenmektedir. Bugün daha iyi anlıyoruz ki, bizzat işveren tarafından yapılan sendikal operasyonlarla hedeflenen, İzmit Belediyesi'nden işten çıkarılan işçilerin sahipsiz bırakılması ve onlara sahip çıkmayan işverene tabi olan bir sendikanın İzmit Belediyesi'nde yetkili kalınmasıdır.

"İzmit Belediyesinde yaşanan bu hukuksuzluk artık zulümdür"

Yandaş sendikanın yetkilileri işçileri savunacağına, işverenle beraber, işçileri zorla, belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in geçen gün İzmit Belediyesi Meclis üyesi Şener İnce için adliye önünde yaptığı basın açıklamasına götürerek, işverenin savunuculuğuna soyunmuştur. 31 Mart yerel seçimlerinden önce hiç bir işçinin işine son vermeyeceğim, aldıkları ücretlerini artıracağım diyenler, seçildikleri günden beri bırakın işçilerin ücretlerini arttırmayı hak ettikleri mesai ücretlerini dahi ödememişlerdir. Yaptıkları tek iş işçileri tehdit ve işten çıkarmak olmuştur. İzmit belediyesinde yaşanan bu hukuksuzluk artık zulüm boyutuna ulaşmıştır. Buradan tekrar İzmit belediyesi yetkililerine işçiler üzerindeki bu baskıların kaldırılmasını ve işten atılmalara bir son verilmesini diliyoruz.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ