KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
Hükümet ilaca market yolunu açıyor
Hükümet ilaca market yolunu açıyor
Güncel
28 Aralık 2009 Pazartesi 14:56
  • 817
  • 1

Hükümet ilaca market yolunu açıyor

Hükümet eczacılarla yaşanan gerilimi gerekçe göstererek, tepkilerden dolayı dondurduğu "ilacı markette satma projesini" tekrar gündeme getirdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Artık ABD'de olduğu gibi marketlerde de ilaç satılmasına yönelik bir çalışma yürütüyoruz" dedi. Yeni kurulacak sistemde, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ödeme listesinde olmayan ilaçlar marketlerde satılabilecek. Böylece, vitamin, ağrı kesici gibi doktor reçetesiyle satılmayan ilaçlara reklam ve market rafı yolu açılacak. İlaçlar, "Geri ödeme kurumunun ödeme kapsamında olanlar” ve "geri ödeme kurumunun ödeme kapsamında olmayan ilaçlar" olarak ikiye ayrılacak. Geri ödeme kapsamında olmayan ilaçlar market raflarında satılacak. Bu listedeki ilaçların büyük ölçüde vitamin, ağrı kesici ve çeşitli takviye ilaçlardan oluşması öngörülüyor, reçete dahilindeki ilaçlar ise yine eczaneler tarafından satılabilecek. Markette satılan ilaçlara reklam özgürlüğü de, bu uygulama kapsamında gündeme gelecek.
 

GÜNDEME GELMİŞTİ
Hükümet, ilacı markette satma projesini daha önce de gündemine almıştı. Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye İlaç Kurumu'nun kurulması için hazırlanan yasa taslağında, mevcut yasalarda bulunan ilaçların sadece eczanede satılması yönündeki düzenleme kaldırılmıştı. Bu yolla, ilaçların eczane dışındaki yerlerde de satılmasının önü açılmış oluyordu. Taslak, ilaçta reklamı yasaklayan düzenlemeleri de yürürlükten kaldırıyor. Ancak Sağlık Bakanlığı yetkilileri, düzenlemenin sadece taslak olduğunu ve böyle bir düzenleme yapmayacaklarını iddia etmişlerdi.
 

ECZACILAR TEPKİLİ
Türkiye Eczacılar Birliği'nin açıklamasında, "Bizler bu açıklamanın ilgili bürokratların Sayın Başbakan'ı yanlış yönlendirmesi sonucu yapıldığına inanıyoruz. Başbakan Erdoğan'ı doğrudan bilgilendirmek amacıyla daha önce de randevu talep ettik bu talebi yineliyoruz. İlaçların marketlerden satılması eczanelerin yaşamasından öte, hastaların yaşaması için çok büyük bir tehlike oluşturuyor. Sayın Başbakan'ın müdahalesi ile eczacılarımızın sorunlarını çözecek bir sözleşmenin 15 Ocak'a kadar TEB ve SGK arasında imzalanabileceğine olan inancımızı tekrarlıyoruz. Marketten ilaç satımı sisteminin Türkiye'de uygulanmasının akılcı olmayan ilaç kullanımının, buna bağlı sağlık zararlarının ve maliyetlerinin katlanarak artıracağının altını çiziyoruz" denildi.
 

30 BİN KİŞİ İŞSİZ KALIR
Marketlerde ilaç satılması şeklinde bir yapılanma, insan sağlığına zarar verecek bir sistem. Bu alanın bağımsız eczacılar tarafından işletilmesi, insan sağlığı için gereklidir. Öbür türlü olursa iş, ticarileşiyor. Batı, bundan nasıl geri döneriz diye düşünürken, Türkiye'de doğru olan bir sistem bozulmuş olacak. Devlet ve Türkiye Eczacılar Birliği arasında bir çelişki yaşanıyor. İşbirliği noktasında ne yazık ki bir iletişim kurulamadı. Çözüm çok basit, üç tane akil insan otursa, bu sorunu yarım saatte çözer. Bu kadar basit bir konu çözülmüyorsa, birileri perde arkasında birşeyler çeviriyor demektir. Sistem devreye alındığı takdirde Türkiye'de yaklaşık 7-8 bin eczane kapanır ve en az 30 bin kişi işsiz kalır.
 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ