KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Hükümet memura istediğini vermedi
Hükümet memura istediğini vermedi
Güncel
10 Eylül 2009 Perşembe 11:53
  • 864
  • 1

Hükümet memura istediğini vermedi

Hükümet ile memur sendikaları arasında devam eden toplu görüşmelerde, hükümet yeni zam teklifi getirmedi.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da memur maaşlarına gelecek zam görüşüldü.
Uzlaştırma Kurulu Kararının değerlendirildiği Başbakanlık Merkez Bina'daki toplantıya, Kamu İşveren Kurulu yeni bir teklifle gelmedi.
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın, toplantının mevzuat gereği yapılması gerektiğini ifade ederek, daha önce sundukları teklifin arkasında olduklarını, bu oranın üzerine çıkamayacaklarını bildirdiği belirtildi.

"Ümidimiz bugünkü toplantıyla bitmiştir"
Başbakanlık Merkez Bina'da Uzlaştırma Kurulu kararının değerlendirildiği toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, toplantıda ''tutanak dayatmasıyla'' karşılaştıklarını belirtti.
Toplantı tutanağının, ''Önceden tek taraflı hazırlanarak'' önlerine getirildiğini ifade eden Gündoğdu, ''Tutanakta konfederasyonların taleplerine yer verilmediğini, toplantıda olmayan şeylerin tutanağa olmuş gibi yazıldığını'' öne sürdü.
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın, maaş zammı konusunda ''Yeni bir teklif veremeyeceklerini'' ifade ettiğini aktaran Gündoğdu, Kamu İşveren Kurulu'nun ''Yasanın ruhuna aykırı hareket ettiğini'' savundu.
Gündoğdu, ''Masaya 'vermeme moduyla' gelinmesi, tutanağın tek taraflı hazırlanmasına yol açmıştır'' dedi.
Bundan sonraki süreçte, Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu ve Anayasa'nın, alınterini ve emeği koruyan bir yapıya kavuşturulması için çalışacaklarını söyleyen Gündoğdu, artık sözün bittiğini, bundan sonra önlerindeki engelleri kaldırmanın mücadelesini vereceklerini anlattı.
Bir soru üzerine Gündoğdu, yasal sürecin bittiğini, bundan sonra ''B planını'' hayata geçireceklerini söyledi. Gündoğdu, ''Maaşlarla ilgili ümidimiz, bugünkü toplantıyla bitmiştir. Yetkili kurullarımızda alacağımız kararlar doğrultusunda, başta toplu sözleşme talebimizi hayata geçirmek olmak üzere diğer konulardaki kararlılığımızı kamuoyuyla paylaşacağız'' diye konuştu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ