Kocaeli Zirve
İGU maaşını devletten alırsa taşeron olur
İGU maaşını devletten  alırsa taşeron olur
Güncel
Aktan Uslu
10 Ekim 2018 Çarşamba 15:23
  • 8804
  • 0

İGU maaşını devletten alırsa taşeron olur

İSG-SEN Genel Başkanı İrfan Sayar, MMO Gebze’nin iş sağlığı ve güvenliği paneli için geldiği Gebze’de ezber bozdu: “Maaşı devletten almak bizi ipe götürür. Taşeron oluruz…”

Kısa adı İSG-SEN olan İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışanları Sendikası Genel Başkanı İrfan Sayar, Gebze’de ezber bozdu. Sendika bu yıl içinde temmuz ayında, işverenlerini denetledikleri için görevlerini yerine getirememekten şikayetçi olan iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından kurulmuştu. Aynı meslek mensuplarına yönelik bilinen çok sayıda derneğin üstelik geçmişi olan varlıklarına rağmen kısa sürede adından söz ettiren sendika önceki cumartesi günü MMO Gebze Temsilciliği’nin “İş Sağlığı ve Güvenliği” konulu panelinde de en üst düzey temsil edildi.

 

Bizi ipe götürür ipe

İSG-SEN ilk ezberi, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının maaşlarını alma tartışmaları üzerinden bozdu. Genel kanaat uzmanların maaşını direk işverenden almasının yerine işverenden aktarılacak kaynakla oluşturulacak havuzdan, devletin hakemliğinde almayı savunuyordu. Sayar, “Bu kadar bağımlılık varken, bir de devletten maaş alacak olmak bizi ipe götürür herhalde” dedi. Sayar şöyle devam etti:

 

Patatesçi, soğancı gibi

“İlk çözmemiz gereken sorun, ilk halletmemiz gereken mesele bu değildir. Sigorta primimiz OSGB (ortak sağlık güvenlik birimi) tarafından yatırılacak. OSGB’nin yemeğini yiyip ekipmanını kullanacağız. Maaşımızı devlet ödeyecek. Bu şekilde de taşeron olmuş olacak ve itibarsızlaşacağız. Bize hala bir isim bulamadılar. Patatesçi, soğancı der gibi, itibarsızlaştırma isimlendirmeden başlıyor.

 

İsmimiz kısaca İGU’dur

Bizim ismimiz iş sağlığı ve güvenliği uzmanı değildir. İş güvenlikçi, iş güvenliği uzmanı, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, iş sağlığı ve güvenliği profesyoneli değildir. İş güvenliği uzmanıdır, kısaca İGU’dur.  Üstelik bu itibarsızlaştırma ne yazık ki kendi içimizde de sürüyor. Ben iki doktorun birbirini itibarsızlaştırdığını görmedim. Biz de ise A, B, C (Dünyada ikinci bir örneği yok) diye sınıflandırmalar oluyor.”

 

Bilmediğiniz konularda yanıt vermeyin

İş kollarında bir diğer olumsuz yönün İGU’ların bilmedikleri konuda fikir yürüttüklerini, üstelik bunu sosyal medya gibi herkesin göreceği şekilde aleni sürdürdüklerini anlatan Sayar, “Cevabınızı bilmediğiniz konular varsa, o konulara dair cevap vermeyin” uyarısında bulundu.

 

Sağlıktan biz sorumluysak hekimler ne iş yapacak

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı diye tanımlanmanın risklerine dikkat çeken Sayar ilk sırayı “sağlık” tanımlamasından esasla üstelik çok riskli bir iş yükünün altına girildiğini belirtip, “Çalışanın sağlığından biz sorumluysak, hekimler ne iş yapacak?” deyip tanımlamadaki tezatlığa somut ve çarpıcı bir yaklaşım getirdi.

 

Süpermen değiliz

Konuşmasında slayt eşliğinde görseller de kullanan Başkan Sayar konuşmasını da o görsel destekle tamamladı: “İş güvenliği uzmanı Süpermen değildir.”

 

Kitabını imzaladı

İnsan Hayatı” adlı kitabında açık ve akıcı diliyle akıllara ve hafızalara kazınan pek çok iş kazasını, kazazedelerin penceresinden kaleme aldığı eserini de panel sonrası imzalayan Sayar, Gebze’den keyifli ayrıldı.

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Körfezli genç yoğun bakımda

Yazan: Ulaş Mintemur

Yorum: Merhaba bu haberde isim karışıklığı var bu Ömer o Ömer değil kusura bakmayın lütfen düzel tirmisiniz görünce şok olduk

Engin Koyun’dan ne demek istedi?

Yazan: Körfezli

Yorum: Bu mesajla ne demek istiyorsun sende tesadüfen bu makama gelirsen millet ne der düşündün mü Sakın yanlışlık yapıp Bld.Bşk Aday adayı olma AKP Körfez de biter

Karaosmanoğlu; Muhalefet adına üzülüyorum

Yazan: Emre Celik

Yorum: Ya bu adam zamanında bizim öğrtmenimizdi. Yüzüne bakınca içiniz ferahlardı.Cidden nur yüzlü bir adamdı. Şimdi şu resmine bakıyorum. İnsanın yaptıkları hakikaten yüzüne yansıyormuş. Alakası kalmamış.

Cemil Yaman, Erdoğan'la Macaristan'da

Yazan: Dilovası

Yorum: Helal olsun gerçekten büyük başarıdır tebrikler

Baran vatandaşa telefonla ulaşıyor

Yazan: Herekeli

Yorum: Kamuoyunda iyi bir izlenim bıraktığı kesnlikle hikaye, REİS ne demişti benim yanıma bu tanıdım şu akrabam diye kimse gelmesin Baran koşturup dursun boşuna çünkü son çırpınışları ElvEda BLD.BŞK.ğı

“İndirim her alanda yapılmalı”

Yazan: Körfezli

Yorum: Başkan doğru söylüyor İndirim her alanda olmalı Başta KÖRFEZ İZMİT TAM 3,50 TL yerine 2,00 TL Öğrenci 1,00 TL indi - bindi 1,00 TL Ne güzel olur

Genç kadın kurtarılamadı

Yazan: Onur gezen

Yorum: Allah rahmet eylesin.mekanin cennet olsun Neval.

Genç kadın kurtarılamadı

Yazan: Varli

Yorum: Bir insan vefat etmiş,bu haberin ortasında reklam olcak is mi? Biraz daha anlayış biraz daha insanlık lutfen

Baran saha çalışmalarını hızlandırdı

Yazan: Körfezli

Yorum: Baran sözde Saha çalışmalarını hızlandırmış gözüksede Bu Dönem BLD.BŞK. lığına aday gösterilmeyecek

Balıkçı; Herkesin desteğini istiyorum

Yazan: Mehmet yılmaz

Yorum: Güzel insan

KENT REHBERİ