KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
İki günde 20 kurban!
İki günde 20 kurban!
Güncel
14 Kasım 2009 Cumartesi 09:34
  • 804
  • 0

İki günde 20 kurban!

Dün Sağlık Bakanlığı’ndan endişe verici bir açıklama yapıldı: 60 saatte 20 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle birlikte domuz gribinden ölenlerin sayısı 60’a yükseldi

Hastalığın tüm dünyada yükseliş trendine girdiğini söyleyen Sağlık Bakanlığı Pandemi İzleme Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, “Henüz zirve yapmadı” dedi

Türkiye`de domuz gribinden ölenlerin sayısı yaklaşık 60 saatte 20 yeni ölümle toplam 60`a yükseldi. Hayatını kaybeden 20 kişinin önemli bir kısmının kronik hasta olduğu açıklanırken, Sağlık Bakanlığı Pandemi İzleme Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, hastalığın tüm dünyada yükseliş trendine girdiğini belirterek, “Rakamlar beni rahatsız etmeye başladı” dedi.
Sağlık Bakanlığı`ndan dün akşam saatlerinde yapılan açıklamada “Bu vefatlarla beraber pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı 60 olmuştur. Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 202`dir. Bunların 40`ının takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. 11 hasta solunum cihazına bağlı olarak takip edilmektedir” denildi.

 

‘Korunmanın yolu aşı` vurgusu
Açıklamada aşılama çalışmalarının başlamasından bu yana hacı adayları ve sağlık çalışanlarından toplam 250 bin kişinin aşılandığı belirtildi. Aşı olanlar arasında hayatı tehdit edici ciddi yan etkilere rastlanmadığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Sağlık kuruluşlarında çalışan bazı personelin aşılama kapsamına alınmadığına dair yapılan açıklamalar ve haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Çok sayıda vatandaşımızın hastanede, bazı vatandaşlarımızın yoğun bakım ünitelerinde takip edilmesine ve bu hastalarımızın da bir kısmının maalesef hayatını kaybetmesine neden olan pandemik gripten korunmanın bilinen en etkili yolu aşılanmaktır. Pazartesiden (16 Kasım) itibaren 6 ay 5 yaş arası çocuklarımızın ve tüm yaş gruplarındaki kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın aşılanmalarına tüm illerimizde başlanacaktır.”
Bakanlık yetkilileri, son 20 ölümün bundan önceki bakanlık açıklamasının yapıldığı 11 Kasım ile 13 Kasım (dün) arasındaki yaklaşık 60 saatte meydana geldiğini, son ölüm vakalarının önemli kısmında kronik hastalık bulunduğunu ifade etti.

 

KKTC`de ilk ölüm
KKTC`de domuz gribinden ilk ölüm gerçekleşti. KKTC Sağlık Bakanlığı, 4 Kasım`dan beri Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi`nde tedavi altında bulunan kronik akciğer ve diyabet hastasının ‘domuz gribi` semptomlarının pozitif olmasından dolayı ‘pnomoni` gelişerek solunum yetmezliği sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu kişinin KKTC`de domuz gribiyle hayatını kaybeden ilk vaka olduğu belirtildi.

Dün itibarıyla Irak`ta domuz gribinden ölenlerin sayısı 9 Almanya`da 16 Hollanda`da 22 İngiltere`de de 182 oldu

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ