KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
İkiyüzlülüğü bırakın
İkiyüzlülüğü bırakın
Güncel
05 Eylül 2009 Cumartesi 12:50
  • 1364
  • 5

İkiyüzlülüğü bırakın

Körfez Yarımca Mahallesi sakinleri ile bazı sivil toplum örgütleri, Dubai Port Limanı’na karşı eylem yaptı. Eylemde sahillerin işgal atında olduğuna dikkat çekilerek, yönetenlerin 'ikiyüzlü’ davranmaması istendi

Körfez'de yapımı planlanan Dubai Port Limanı'na tepkiler büyümeye başladı. Yarımca Mimar Sinan Mahallesi sakinleri ve sivil toplum örgütleri limana karşı eylem yaptı. Eski seramik fabrikasının önünde yapılan eyleme Kocaeli Sivil İnisiyatif Platformu Dönem Başkanı Numan Gülşah, Eğitim-Sen Körfez İşyeri Temsilcisi Mustafa Kemal Yılmaz, Mazlum-Der Kocaeli Şube Başkanı Çetin Tahtacı, MARSİAD Genel Başkanı Bahri Odabaşı, Körfez Herekeliler Çevreyi Koruma Derneği Başkanı İbrahim Aral, Hereke'yi Koruma Platformu Başkanı Hayri Altınok, CHP İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Kaçar, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Serap Kurt ve çok sayıda mahalle sakini katıldı. ‘Dubai Port Talanına Hayır Platformu' adına basın açıklamasını mahalle sakinlerinden Sevgi Sağlamöz okudu.

KEŞKE DEMEMEK İÇİN

Basın açıklamasında limana karşıyız açıklamalarına rağmen bağlantı yollarının yapılmasına izin verilmesi ‘ikiyüzlülük' olarak nitelendi. Sağlamöz, “Yarımca'nın Dubai şeyhlerine peşkeş çekilmesini istemediğimiz için, kazık sesi dinlememek için, Evyap'la birlikte Kirazlıyalı'nın düştüğü duruma düşmemek için, İzmit Körfezi'nin tamamını liman olarak görmek istemediğimiz için, denizdeki eko sistemin bozulmasını, emlak fiyatlarının dibe vurmasını, Körfez'in daha fazla sintineyle kirletilmesini, sokak aralarında kamyonların cirit atmasını, sırf liman dolgusu için yeni yeni taş ocakları açılmasını, rant yüzünden beldemizde silahların konuşmasını istemediğimiz için ve ön önemlisi yarın ‘keşke' demek için buradayız' dedi. 

SAHİLLER İŞGAL ALTINDA

İzmit Körfezi'nin korkunç bir işgal süreci yaşadığına işaret eden Sağlamöz, “Bu işgal sürecinin en önemli adımı ise maalesef burada Mimar Sinan Mahallesi'nde yaşanıyor. Dubai şeyhleri arkalarına Başbakanları alarak, yaşam alanlarımızı yok etmeye çalışıyor. Birileri sırf para kazanacak diye yaşam alanlarımızın yok edilmesine seyirci kalamayız. Kocaeli'nin farklı yerlerine yapılan limanlardan Kocaeli'de yaşayanlar olarak yeterince ders çıkardık. Evyap Kirazlıyalı'yı yuttu. Nuh Çimento Hereke sahillerini yuttu. Dilovası'nda liman olmadık bir santim yer kalmadı. Yalova Altınova arası tarım arazilerine rağmen AKP'li bakanların çocuklarına peşkeş çekildi. Fakat doymadılar, hala İzmit Körfezi'nin her tarafını limanlarla doldurmaya çalışıyorlar' diyerek deniz kıyısının içler acısı halini gözler önüne serdi.

LİMANA İZİN VERMEYECEĞİZ

“Yarımca'ya 504.000 metrekare Derince'ye 670.000 metrekare… Yeniköy Serbest Bölgesi, Şirintepe Petrol Ofisi, Plajyolu Ülker ve daha bilmediğiniz niceleri…' diyerek konuşmasına devam eden Sağlamöz, “Dubai Port talanının mimarlarının hesaba katmadıkları bir gerçek var. O da yaşam alanları daraltılan ve yok edilen insanlar gerçeği. Bizler yaşam alanlarımıza sonuna kadar sahip çıkmaya kararlıyız. Kocaeli'de faaliyet gösteren farklı sivil toplum örgütleri ve mahalle sakinleri olarak Yarımca Sahilleri'nde ve İzmit Körfezi'nin diğer yerlerinde bir santim limana izin vermeyeceğiz. İzin verenlerin de burnundan getireceğiz' şeklinde konuştu. Yarımca'ya yapımı düşünülen limanın 504.000 metrekare büyüklüğüyle dünyanın en büyük limanlarından biri olmaya aday olduğunu hatırlatan Sağlamöz şunları kaydetti;

BU NASIL KARŞI OLMAK?

“Dünyanın en geri kalmış ülkelerinde dahi böylesi bir devasa proje böylesi güzel bir Körfez'e rağmen inşa edilemez. 10 gün önce yine burada yaptığımız basın açıklamasından sonra Kocaeli kamuoyunda Dubai Port alanı tartışılır hale geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Dubai Port Limanı'na karşıymış, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan karşıymış, İlyas Şeker karşıymış, Sanayi Bakanı Nihat Ergün karşıymış. Bir yandan karşı olduklarını söylüyorlar ama diğer yandan liman bağlantı yollarını inşa ediyorlar. İdarecilerimize sesleniyoruz.

PLANLARI DEĞİŞTİRİN

İkiyüzlülüğü bırakın ve bizleri aptal yerine koymayın. Gerçekten Dubai Port'a karşı iseniz ve İzmit Körfezi'ne bir metre kare dahi dolgu istemiyorsanız mevcut planları değiştirir bu sorunu da kökten çözersiniz. Zira 3621 sayılı kanuna göre liman konusunda planlama yetkisi belediyelere aittir. Körfez Belediyesi'nin ve Büyükşehir Belediyesi'nin Dubai Port için olumlu görüşü olmasaydı Bayındırlık ve Çevre Bakanlığı bu projeyi onaylamazdı.' Eylem açıklamanın ardından alkış ve sloganlarla sona erdi. Öte yandan ilimizde yapılması planlanan limanınların benzeri ABD'de var. Ancak limanın işletmesini alan Dubai Port'a Amerikalılar izin vermemişti.
Tacettin ZINGIL
 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ