KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
İklim Zirvesi Sonuçsuz Kalıyor
İklim Zirvesi Sonuçsuz Kalıyor
Güncel
09 Aralık 2011 Cuma 15:22
  • 900
  • 0

İklim Zirvesi Sonuçsuz Kalıyor

Güney Afrika'nın Durban kentinde devam eden Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'nde bir kez daha sonuçsuzluğa doğru gidiliyor. Kyoto Protokolü'nün süresi ay sonunda doluyor.

Küresel iklim değişikliğiyle mücadele için yeni bir anlaşma hazırlamayı hedefleyen Durban Konferansı son dönemeçte...
Konferansta, farklı ülkelerin temsilcileri tarafından görüş ve öneriler açıklanırken, zirveden elle tutulur bir karar çıkacağına dair umutlar giderek azalıyor.
Uzmanlara göre, zirveden, ülkeleri sera gazı salımlarını azaltma taahhüdü altına sokacak bir anlaşma yerine iyi niyetlerden başka bir şey içermeyen bir metin çıkma olasılığı oldukça yüksek.

 

 

TEPKİLER BÜYÜYOR

Durban sokaklarından seslerini duyurmaya çalışan, iklim değişikliği ile mücadelede etkin hareket edilmediğini düşünen eylemciler salonlarda seslerini yükseltti.
Konferansın ev sahibi ve Afrika ülkelerinin temsilcisi olan Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yakob Zuma'nın da katıldığı bir toplantıda gerginlik yaşandı.
"Amerika Birleşik Devletleri'nin yandaşı değil Afrika'nın temsilcisi ol!" pankartları taşıyan eylemcilerle katılımcılar arasında çekişmeler oldu.
Kyoto Protokolü'nü imzalamayan ve yeni bir anlaşma sağlanmasının sekiz yıllığına ertelenmesinden yana tavır koyan Amerika Birleşik Devletleri Temsilcisi'nin katıldığı bir oturumda sözü kesildi.
Amerikalı temsilciye söz hakkı verilince bir eylemci kalkıp iklim değişikliğinin beklemeyeceğini, Amerikan Yönetimi'nin de engellemelerinden vazgeçmesini isteyen bir bildiri okudu.
Alkışlar arasında salondan çıkarılan eylemci Amerika Birleşik Devletleri'nin Amerikalılar adına konuşmadığını söyledi.

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ