KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7660 TL
  • 6.3561 TL
  • 7.4267 TL
Kocaeli Zirve
İl Genel Meclisi’nde şeffaflık tartışması
İl Genel Meclisi’nde şeffaflık tartışması
Güncel
07 Aralık 2011 Çarşamba 13:47
  • 0

İl Genel Meclisi’nde şeffaflık tartışması

CHP’lilerin ‘meclisi canlı yayınla halkın izlenmesi’ önerisini AKP’liler kabul etmeyince, mecliste ‘şeffaflık’ tartışması yaşandı

İl Genel Meclisi, aralık ayı toplantısının 3. birleşimini Fahim Kılıç başkanlığında gerçekleştirdi. Toplantıda CHP`li meclis üyesi Nurhan Atalay, meclisin internet ya da yerel televizyondan canlı olarak yayınlanması önerisini sundu. AKP`liler öneriyi kabul etmeyince mecliste ‘şeffaflık` tartışması yaşandı. Kartepe, Kandıra ve Körfez ilçelerinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı müteveli heyetlerinin seçimi de oy çokluğuyla kabul edilerek belirlendi.
 

CANLI YAYINLANSIN
CHP`li meclis üyesi Nurhan Atalay, meclise önerge sunarak, halkın kendilerini tanımadığını, yapılan çalışmaları eleştirdiğini ifade ederek toplantının yerel bir televizyondan ya da İl Özel İdaresi`nin internet sitesinden canlı yayınlanmasını istedi. Atalay, “Yasal olarak halkın meclisi izleme hakkı var ama yerimiz müsait değil. Biz şeffaf olduğumuzu söylüyorsak halkın da bunu görmesi lazım. Bir çok Avrupa ülkesi hatta Türkiye`deki illerde aynı uygulama yapılıyor” dedi.
 

HALKTAN KİMSE YOK
Öneri hakkında AKP`li meclis üyeleri adına konuşan grup başkan vekili Celal Özkaraaslan, öneriyi kabul etmeyeceklerini dile getirdi. Özkaraaslan, “Toplantı basına açık. Halk oradan takip edebilir. Aldığımız kararlar internet sitesinde yayınlanıyor. Salon yetersiz diyorsunuz ama bakın halktan hiç kimse yok. Arzu eden olursa gelsin. Ne zaman halk salona sığmaz, o zaman bunu düşünürüz” diye konuştu. AKP`li Ömer Koşan`da bu öneriyi ‘despotizm` olarak nitelendirdi.
 

HALKTAN KORKMAYIN
Bunun üzerine başlayan şeffaflık tartışması iki grup arasında devam etti. CHP`li Ahmet Uzun, “POSCO ve Kandıra Gıda OSB için halk geldi meclise. Ama içeri alınmadı. Halktan korkmamak lazım” ifadesini kullandı. CHP`lilerin öneriden özel bir menfaati olmadığını hatırlatan Mehmet Kaçar ise, “Haksız eleştirilere cevap vermiş oluruz” şeklinde konuştu. CHP`li arkadaşlarına destek veren Mustafa Asım Uğurlu`da, “Korkacak, gocunacak bir şeyimiz yok. Seni beni bir tarafa bırakalım. Kabul edelim” dedi.
 

BURASI EYLEM YERİ DEĞİL
Önergeyi veren Nurhan Atalay, halkın izleme hakkının elinden alınmasının yasaya aykırı bir tutum olduğunu ifade ederek AKP`nin şeffaflıktan korkmaması gerektiğini belirtti. CHP`li Ahmet Uzun`da AKP`nin şeffaflıktan korktuğunu iddia etti. Bunun üzerine sinirlenen Celal Özkaraaslan, “Biz şeffafız. Burası eylem yapma yeri değil. İçeri alınmayanlar eylem yapmak isteyenlerdi. Onuın dışında gelip herkes meclisi izleyebilir. Biz bu önergeyi kabul etmiyoruz” dedi.
 

İŞ ADAMLARI SEÇİLDİ
Toplantıda Kandıra, Kartepe ve Körfez ilçelerde mütevelli heyette çalışacak hayırsever iş adamları da seçildi. Kandıra`dan Kemal Aslan ve Hasan Kaymaz, Kartepe`den Şaban İşcan ve Mehmet Aydın, Körfez`den Özgür Pala ve Ayhan Kılıç oy çokluğuyla heyete seçildi. Gündemde yer alan yaklaşık 20 sözleşmeli personelin 2012 yılında da İl Özel İdare`deki görevlerine devam etmesi konusu bugün yapılacak toplantıya ertelendi. 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ