KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
İl Genel Meclisi’ne 20 milyon TL ilave
İl Genel Meclisi’ne 20 milyon TL ilave
Güncel
02 Kasım 2012 Cuma 14:31
  • 1114
  • 0

İl Genel Meclisi’ne 20 milyon TL ilave

İl Genel Meclisi bütçesine 20 milyon TL ek ilave yapılması için bazı taşınmazların satılması gündemde. Konu pazartesi günün yapılacak meclis toplantısında görüşülecek

İl Genel Meclisi`nin kasım ay toplantısının ikinci birleşimi yapıldı. Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu`nda Fahim Kılıç başkanlığında gerçekleşen mecliste üyeler hazır bulundu. Meclis toplantısının açılışında Sapanca Gölü`ne, Kartepe bölgesinden kanalizasyon aktığı iddiasının asılsız olduğu belirtildi. Öte yandan Merkez Bankası`yla yapılan takas protokolünü İl Özel İdaresi kapanacağı için yerine gelecek olan kurumun devam ettireceği açıklandı. Bu kurumun ise taşınmazların devredilmesiyle netleşmesi bekleniyor.

 
PİSLİK AKMIYORMUŞ!
İl Genel Meclisi Başkanı Fahim Kılıç, gazetemizde de ‘Sapanca Gölü`ne pislik akıyor` başlığıyla yer alan ve CHP`li meclis üyelerinin de önceki oturumda sözlü olarak gündeme getirdiği Sapanca Gölü`ne Kartepe bölgesinden kanalizasyon aktığı yönündeki iddiaya cevap verdi. Yetkililerle görüştüğünü belirten Kılıç, “Meclise sunduklarımızı siyasi malzeme olarak görmeden, inceleyerek gerçekliğini bilmek lazım. Yetkililer, bugüne kadar 100`den fazla köyün Sapanca suyunu kullandığını ve  herhangi bir pisliğin göle akmadığını belirtti” dedi.
 
EK KAYNAK İÇİN
İnsanlarda bir kuşku yaratıldığını söyleyen Kılıç, “Sağlıkla ilgili konularda daha net bilgilerle gelinirse daha iyi olur” diyerek meclis üyelerini, asılsız konularla meclisi meşgul etmemeleri konusunda da uyarmadan geçmedi. Meclisin devamındaki öneri kısmında ise bütçeye 20 milyon TL ilave edilmesinin planlandığı, karşılığı olarak ise taşınmazların satılması gerektiği belirtildi. Maddenin 5 Kasım Pazartesi günü için gündeme alınması oy birliğiyle onaylandı.
 
SERVİS KONUSU GERDİ
Mecliste söz alan CHP`li Ahmet Uzun, eğitimle ilgili bir sıkıntıyı dile getirdi. Uzun, köylerden merkezdeki liselere gelen öğrencilerin servis konusunda sıkıntı yaşadığını belirterek, “Öğrenciler servis değiştirdiği için bazı derslere geç kalıyorlar. Milli eğitim komisyonunun bu konuyla ilgili bir araştırma yapması gerekiyor” önerisini sundu. Uzun`a AKP`li meclis üyesi İsmail Öney, “Liselerin taşınma ihalesi yapıldı” diyerek cevap verdi. Cevap sonrasında ise mecliste kısa süreli bir atışma yaşandı. 
 
TAKASI KİM YAPACAK?
Daha sonra İl Özel İdaresi ile Merkez Bankası arasındaki takas protokolündeki değişiklik gündeme geldi. Meclis üyeleri, İl Özel İdaresi`nin yeni Büyükşehir Belediyesi Yasası ile kapatılacak olmasından dolayı takas işleminin kimi yürüteceğini masaya yatırdı. İl Genel Meclisi Başkanı Kılıç, takas işlemlerini devam ettirecek kurumun ancak taşınmazların devredilmesiyle netleşeceğini söyledi. Kılıç, “Taşınmazlar, hazineye de devredilebilir, valiliğe de. Büyükşehir`e de devredilecek taşınmazlar olacaktır” açıklamasında bulundu.
 
VERGİLER ÖZEL İDARE`YE
Bu konun ardından sit alanlarıyla ilgili eğitim kültür ve sosyal hizmetler komisyonun hazırladığı rapor görüşüldü. Komisyon başkanı Ahmet Yağız, Kocaeli`deki sit alanlarının oranlarını tek tek açıkladı. CHP`li meclis üyesi Ahmet Uzun, tarihi yerlerin tekrar çalışma kapsamı altına alınması gerektiğini belirterek, “Kandıra bölgesinde tarihi binalar ve evler mevcut. Belediyeler, kültür ve tabii kaynakların korunması için vatandaştan aldığı vergiyi İl Özel İdaresi`ne vermeli. Gerekirse tek tek belediyelerden istenmeli. Sonra buralar sit alanı olmalı” diye konuştu.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ