KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
İl Genel’de yine kavga
İl Genel’de yine kavga
Güncel
08 Kasım 2010 Pazartesi 16:28
  • 1719
  • 0

İl Genel’de yine kavga

Bütçe görüşmelerinin yapıldığı İl Genel Meclisi’nde CHP’li Ahmet Uzun’un konuşmalarının gündemle ilgisi olmadığını söyleyen AKP’liler CHP’ye tepki gösterdi

Geçtiğimiz hafta kasım ayı gündemini gerçekleştiren ve sık sık tartışmalar yaşayan İl Genel Meclisi 3 hafta sürecek bütçe görüşmelerine başladı. Plan ve bütçe komisyonu başkanı Kenan Ekinci, ilçelerdeki eksiklerin tespit edilerek 53 milyon 150 bin TL olan bütçeye borçlanma yoluyla 2 milyon 800 bin TL eklenmesi gerektiğini savundu. Bunun üzerine bütçe 56 milyon TL olarak oybirliği ile kabul edildi. Görüşmelerin ilk gününde yine tartışmalar yaşandı. CHP`li Ahmet Uzun bütçe gündemi dışında konuşma yapınca, AKP`liler tarafından uyarıldı.
 

2 MİLYON 800 BİN TL EKLENDİ
Plan ve bütçe komisyonu başkanı Kenan Ekinci, geçtiğimiz hafta yapılan İl Genel Meclis toplantısında oybirliği ile komisyona gönderilen 53 milyon 150 bin TL`lik bütçeye borçlanma yoluyla 2 milyon 800 bin TL eklenmesi gerektiğini ifade etti. Ekinci, “İlçeleri gezip eksikleri tespit ettik. Gölcük`te polis merkezine, tarım müdürlüğünde projeler için paraya, Gölcük ve Dilovası`nda toplum sağlık merkezine, bazı ilçe okullarında ek binaya ve Çayırova`da spor salonuna ihtiyaç var. Bu nedenle borçlanma yoluyla bütçemizi artırdık” dedi. Bütçe az bulunsa da oybirliği ile meclisten geçti.
 

UZUN, BÜYÜKŞEHİR`İ ELEŞTİRDİ
İl Genel Meclisi`nde sivri çıkışlarıyla tartışmalara neden olan CHP`li Ahmet Uzun, bütçe hakkında konuşmak için söz aldı. Büyükşehir Belediyesi`nin devasa bütçesine rağmen köylerle fazla ilgilenmediğini ancak İl Genel Meclisi`ne çok az bütçe verildiğini belirten Uzun, şunları söyledi: “Köylere birkaç uyduruk park yaptılar ama su paralarını almayı ihmal etmiyorlar. Köylü şimdiye kadar böyle zulüm görmedi. Yöneticilerin uyanma zamanı geldi. Cumartesi Pazarı iki belediye başkanının sokak kavgasına döndü. Kapalı pazar alanı ve hayvan kesme yerimiz bile yok.”
 

AYAZ: TÜRBÜNLERE OYNAMA
Uzun, henüz sözlerini bitirmemişti ki meclis başkanı Ali Ayaz ve AKP`liler sinirlenerek lafa girdi ve Uzun`a gündem dışı konuştuğu için tepki gösterdi. Uzun`u şov yapmakla suçlayan Ayaz, “Ahmet tribünlere oynama. Sen neyin peşindesin, nereye koşuyorsun? Burada arkadaşlarını bile mahcup ediyorsun. Yazıklar olsun. Bu konuşmalar İl Genel Meclisi`ne yakışmıyor. Meclisin huzurunu kaçırmana izin vermem. Kimse gündem dışında konuşma yapmasın” dedi. AKP`li Celal Özkaraaslan ve Hasan Sahip İstif de Uzun`a tepki gösterirken, CHP`li Dursun Genç AKP`lileri sakinleştirmeye çalıştı.
 

MALKOÇ KOMİSYONDAN AYRILDI
CHP`li Tehlat Osmanoğulları ise sürekli göç alan Kocaeli`nin milli gelire kepçeyle verip çay kaşığıyla bile geri alamadığını söyledi. Osmanoğulları, tartışmak yerine gelirleri artırıcı çözümler üretilmesi gerektiğini dile getirdi. İl Genel Meclis Başkanı Ali Ayaz da gelirleri artırmak için projeler ürettiklerini belirterek, yakında açıklayacaklarını kaydetti. Ayaz, “Kimse bütçe Kocaeli`ye çok demiyor ama yapacağımız tek şey gelirleri artırmak” dedi. Öte yandan AKP`den istifasının ardından tarım ve köy işleri komisyonundan da ayrılmak isteyen Sebahattin Malkoç`un istifası meclis üyeleri tarafından kabul edildi.
 

ELMAS: SİZ KARIŞMAYIN
Malkoç`un yerine komisyona Dilovası`ndan Selahattin Doğu getirildi.Geçtiğimiz hafta meclis gündemine gelen ve komisyona havale edilen Çayırova`da kapalı spor salonu yapılması maddesi de il genel meclisi tarafından kabul edildi. Dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP Grup Başkan Vekili Ahmet Elmas, Ahmet Uzun ile yaşanan tartışmaya değinerek meclis başkanı Ali Ayaz`ın karışmamasını istedi. Elmas, “Biraz tahammül edin. Ahmet Uzun mikrofonu alınca hemen ön yargıyla bakıyorsunuz. Biz AKP`ye bir şey söylüyorsak meclis başkanı olarak siz değil AKP grubu cevap versin” dedi.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ