KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
İlimizde 83 bin mükellef var
İlimizde 83 bin mükellef var
Güncel
26 Aralık 2012 Çarşamba 11:45
  • 1083
  • 2

İlimizde 83 bin mükellef var

2012 yılının son meclis toplantısını yapan KOTO’nun bu ayki konuğu Vergi Daire Başkanlığı Denetim Grup Vekili İlhami Bülbül, ilimizde 83 bin mükellef olduğunu kaydetti

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), 2012 yılının son meclis toplantısını, oda binasında gerçekleştirdi. Toplantı, meclis başkanı Recep Ekşi`nin cenazesi olmasından dolayı yardımcısı Hakkı Özkan`ın başkanlığında gerçekleşti. Ayrıca oda üyeleri yılın verdiği yorgunluktan olsa gerek toplantıya eksik sayıyla katılırken oda başkan adayı Murat Özdağ ise yine katılmadı. Bu ayki toplantıya ‘Vergi incelemesi ve denetim uygulamalar hakkında bilgilendirme çalışması` isimli sunumuyla katılan Vergi Daire Başkanlığı Denetim Grup Vekili İlhami Bülbül, ilimizde 83 bin mükellef olduğunu kaydetti.


KOCAELİ`DE 20 KİŞİ

Meclisin ilk açılış konuşmasını gerçekleştiren Bülbül, vergi denetiminde hukuki düzenin nasıl sağlandığını sunum eşliğinde teknik bilgilerle aktardı. Bülbül, mükelleflerin hasılatının doğru bir şekilde alınması için yoklama sistemi yapıldığını kaydetti. Bülbül, bu kapsamda Kocaeli bünyesinde 20`ye yakın kişinin bilgi toplama ve denetim yürüttüğünü açıkladı. Bülbül, “İzmit ile merkezi bölgelerde kaldırım ve yol çalışmalarında esnafın işlerinin düştüğü dönemlerde bu hassasiyetlere çalışmalarımızla dikkat ediyoruz” dedi.


HERKESİN İŞİ DEĞİL
Vergi incelenmelerindeki maksadın ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamak olduğunu vurgulayan Bülbül, “Vergi incelemesini yapmak herkesin işi değil. Vergi incelemesi yapmaya yetkililer, vergi müfettişleri ve yardımcıları, ilin en büyük mal memuru veya vergi daire müdürleri tarafından yapılır” dedi. İlimizde 83 bin mükellefin olduğunu kaydeden Bülbül, “Bunların içinde mükellef grubunu küçük orta ölçekli olarak sınıflandırdığımızda büyük işletmelerin kendi iç işlerini yürüttüğünü görüyoruz” şeklinde konuştu.


YENİDEN TASARLANDI
Söz alan oda başkanı Halil İbrahim Keleş, 2013 yılının piyasalarda moral kazandıracak gelişmelere olanak sağlamasını dileyerek konuşmasına başladı. Keleş, bilgi işlem altyapısını çağın teknik olanaklarıyla yenileyerek güçlendirdiklerini ve veri tabanını yeniden tasarladıklarını kaydetti. Keleş, “Elektronik oda kapsamında çağdaş hizmet anlayışımızı gerçekleştirecek hizmetlerimizi üyelerimize sunabilmek için onların en kısa zamanda ve bulundukları ortamda bu hizmeti almalarına olanak sağladık” dedi.


İŞLEM MERKEZİ

Keleş, basında da yer alan odada ATM şeklindeki kabinin aslında görüntülü bir banka şubesi olduğunu ve buradan tüm bankacılık işlemlerin yapılabildiğini belirten Keleş şunları kaydetti: “Amacımız, işlem yapmaya gelmiş üyelerimizin yatırmaları gereken harçlar için çarşı merkezine ya da sanayideki bankaların şubelerine gitmek zorunda kalmalarını ortadan kaldırmaktı. 


TÜM İŞLEMLER

Altyapısı tamamlanan ve kısa bir süre içerinde hizmete girecek bu kabinin ismi Görüntülü İşlem Merkezi olarak geçiyor. Bu hizmet Ziraat Bankası tarafından odamıza veriliyor. Gerek K belgeleri gerekse kayıt ve diğer işlemler için gelen üyelerimizin bankalara gitmesinin ve kuyruğa girmesinin önüne geçecek bu sistemle işlemini gerçekleştiren üyelerimiz yatırdıkları paranın dekontunu ilgili servisimize verecek ve işlem başarıyla tamamlanacak.”


İYİ Kİ VARIZ

Yönetim kurulu üyesi Ali Genç ise komitesinin çalışmalarını anlatarak örnek teşkil etti. Komiteler çalışmadığı sürece kimsenin oda yönetimden başarı beklememesi gerektiğini belirten Ali Genç, K belgesiyle ilgili örnek verdi. Genç, “Bu belge için arkadaşlarımız İstanbul`a gidiyordu. Buradan alabilmelerini sağladık. Toplam 11 bin 995 kişiye K belgesi verildi. Rakam çok büyük, o yüzden iyi ki varız diyorum” diye konuştu.


SİMİTTEN MASAJA
Toplantının devamında aylık faaliyet raporu görüşülerek onaylandı ve sonrasında kasım ayı mizanı, 2013 yılı iş programı, bütçe ve ekler, personel kadrosu ve kadro iş tarifleri görüşüldü. Son olarak ise odanın 26. meslek komitesinin güzellik ve masaj salonlarıyla ilgili almış olduğu azami fiyat tarifesi görüşüldü. 


ORTAM GERİLDİ
Bütçe maddeleri açıklanırken kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Bülent Karagöz, “Ali Genç`i tebrik ediyorum. Çıkıp komitesinin çalışmalarını anlattı. Meclise geldiğim ilk toplantıda simit fiyatlarını, son toplantısında ise masaj fiyatlarını konuşuyoruz. Neden başka çalışma yok” diye tepki gösterdi. Bazı üyeler de 2013 yılı için öngörülen 5 milyon 544 bin 506 liranın fasıl maddelerine tepki gösterdi. Öngörülen miktarı az bulan Orhan Tunçöz, “2012 yılının iyi geçtiği yalan mıydı, herkes zarar mı etti” diye sordu.


ALAKASIZ SORULAR
Meclise başkanlık yapan Hakkı Özkan sorulara yazılı cevaplar da verilebileceğini hatırlatarak, “Yıllardır meclis üyeliği yapan insanlar gibi değil, yeni gelmiş misafir üyeler gibi davranıyorsunuz” dedi. Dilek ve temenniler kısmında tekrar söz alan Keleş ise, “Bütçe kabul edildi. Kim ne derse bütçeyi en iyi şekilde kullandığımıza inanıyorum. Gelir bütçesinde yüzde 95, gider bütçesinde ise yüzde 35 tasarruf sağladık. Bu sadece öngörülen bütçe, bu yıla daha gerçekçi bütçe hazırlamak için bazı kalemleri kısıtlı tuttuk. Sorulan sorular cevapları olmayacak alakasız sorulardır” açıklamasında bulundu. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ