KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
İlk sivil uçak 2011’de iniyor
İlk sivil uçak 2011’de iniyor
Güncel
24 Eylül 2010 Cuma 12:22
  • 3509
  • 15

İlk sivil uçak 2011’de iniyor

Cengiz Topel Havaalanı’nın sivil havacılığa açılması yönünde düzenlenen geniş katılımlı toplantıda havaalanındaki mevcut pistin 2011 yılında sivil havacılığa açılacağı ifade edildi

Cengiz Topel Havaalanı`nın sivil havacılığa açılmasına yönelik yapılan toplantıda önemli kararlar alındı. Kartepe Green Park Otel`de gerçekleştirilen toplantıya protokol üyeleri eksiksiz kakıldı. Etkinlikte Sanayi Bakanı Nihat Ergün, vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, milletvekilleri Fikri Işık, Sibel Gönül, Muzaffer Baştopçu ve Eyüp Ayar, AKP İl Başkanı Zeki Aygün, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Donanma Komutanlığı Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Hakan Üstem, Cengiz Topel Hava Meydanı Komutanı Albay Kubilay Tankut, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü`nden Bahri Kesici, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KOTO yöneticileri ve ilgili kurumların temsilcileri hazır bulundu.
 

EKSİKLER TAMAMLANACAK
Toplantıda açılış konuşmasını yapan vali Topaca, Cengiz Topel Havaalanı`nın sivili havacılığa açılması için öncelikli olarak yapılması gerekenler konusunda Kocaeli Valiliği`nin tespitlerini dile getirdi. Yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda ve 30 metre genişliğindeki pistin sivil havacılığa açılması için yapılması gerekenlerin ele alındığı toplantıda söz alan kurum temsilcileri, proje ve uygulamaların en kısa zamanda tamamlanacağını dile getirdi. Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Hakan Üstem de Cengiz Topel Havaalanı`nın sivil havacılığa açılması için gerekli desteği sunacaklarını söyledi.
 

İLK SİVİL UÇAK 2011`DE
Cengiz Topel Havaalanı`nın sivili havacılığa açılmasının Kocaeli ve çevre iller için önemini bir kez daha vurgulayan bakan Ergün, tüm kurumların sergileyeceği çalışmayla 2011 yılında ilk sivil uçakların havaalanına ineceğini söyledi. Bakan Ergün ayrıca havaalanının iç hatlara açılmasından sonra yapılacak yeni çalışmalarla dış hatlara da hizmet verebileceğini aktardı. Toplantıda havaalanı terminal hizmetlerinin valilik, Büyükşehir, KSO ve KOTO`nun ortak çalışmasıyla verileceği, 45 metre genişliğinde ikinci pistin yapılmasının da gündeme gelebileceği vurgulandı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ