KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
İncesu, kardeşlik çağrısında bulundu
İncesu, kardeşlik çağrısında bulundu
Güncel
17 Kasım 2012 Cumartesi 08:55
  • 1142
  • 0

İncesu, kardeşlik çağrısında bulundu

Aleviler, Kerbela şehitleri için 12 gün boyunca oruç tutacak. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İzmit Şube Başkanı Ali Ekber İncesu, yayınladığı mesajda birlik ve kardeşlik çağrısında bulundu
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İzmit Şube Başkanı Ali Ekber İncesu ile Körfez şube başkanı Selami Karanfil ve Derince şube başkanı Hüseyin Gülseven, Muharrem ayı nedeniyle bir bildiri yayınlayarak, kardeşlik ve birlik çağrısında bulundu. Alevi inancına göre Muharrem ayının Allah`ın rızasını ve sevgisini kazanma, toplumsal birliği, kardeşlik ve barış duygularını pekiştirme, zulme ve haksızlığa karşı çıkma, mazlumdan yana olma, özü dara çekme ve gönülleri insan olma onuruyla yıkama ayı olduğunu söyleyen İzmit şube başkanı Ali Ekber İncesu, “Bu ayda oruç tutmak Hz. Adem Peygamber`in tövbesine katılmak, Nuh, Yunus, İbrahim, Eyüp, İdris, Musa, İsa Peygamberleri ve iki cihan güneşi Hz. Muhammed Mustafa`yı anmaktır” dedi.
 
CEMEVLERİNDE İFTAR     
Bu ayda oruç tutmanın başta Hz. İmam Ali olmak üzere tüm on iki imamlara gösterilen sadakati davranışa dökmek olduğunu söyleyen İncesu, “Muharrem orucu boyunca canlarımızın lokmalarıyla her akşam oruç açma İzmit, Derince ve Körfez`deki vakflarımızın cemevlerinde yapılmaktadır. Matem orucu boyunca cemevlerimizde muharrem ve cem ibadetleri yapılacak” dedi.
 
MUHARREM ORUCU NEDİR?
Alevi inancına mensup vatandaşlarımız için büyük bir önemi bulunan Muharrem ayı, Hz. Hüseyin`in 680 yılında Muaviye`nin oğlu Yezid`e ‘biat` etmemesi sonucu, Kerbela ailesinden 72 kişiyle birlikte katledilmesinden sonra başladı. Bu katliam sonrasında Muharrem ayı Aleviler için haksızlığa, zulme karşı tavır alışın ve zulme uğramış kişilere yönelik üzüntüleri dile getirmenin, yas tutmanın bir sembolü halini aldı. Matem ayı nedeniyle Aleviler 12 gün boyunca oruç tutarak Kerbela şehitleri için matem törenleri düzenliyor. 13. gün aşure pişiriliyor, kurbanlar kesiliyor. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ