KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
İş bırakma eylemine destek büyüyor
İş bırakma eylemine destek büyüyor
Güncel
19 Aralık 2011 Pazartesi 15:13
  • 3446
  • 0

İş bırakma eylemine destek büyüyor

KESK’in 21 Aralık’ta yapacağı iş bırakma eylemine CHP, Kocaeli Tabip Odası, Eczacı Odası, Diş Hekimleri Odası, SES, Dev Sağlık-İş ve Türk Sağlık-Sen’den destek geldi

21 Aralık`ta KESK`e bağlı sendikaların yapacağı 1 günlük iş bırakma eylemine verilen destek çığ gibi büyüyor. Basın açıklaması yapan CHP İl Emek Komisyonu, Kocaeli Tabip Odası, Kocaeli Eczacı Odası, Kocaeli Diş Hekimleri Odası, SES, Dev Sağlık-İş ve Türk Sağlık-Sen, eyleme destek vererek halkı da destek olmaya çağırdı. Basın açıklaması yapanlar, AKP`nin emekçilerin yıllarıdır verdiği mücadeleyi yok saydığı gibi kazanılmış hakları da ellerinden aldığını söyledi.
 

MÜCADELE YOK SAYILIYOR
CHP İl Emek Bürosu Başkanı Ömer Akın, il binasında yaptığı basın açıklamasıyla greve destek vereceklerini açıkladı. Akın, “AKP kamu emekçilerinin yıllardır verdiği meşru mücadeleyi yok sayıyor. Uluslararası sözleşmeleri ve anayasayı yok sayarak grevli-toplu iş sözleşmeli sendikal haklarını engellemeye çalışıyor. Emekçi arkadaşlarımıza bu noktada desteğimiz tam olacaktır”şeklinde konuştu. Çok sayıda partili de basın açıklamasına katılarak destek verdi.
 

KAMUNUN KÜÇÜLTÜLME PROJESİ
Akın, “AKP 6 ayda 35 farklı ‘Kanun Hükmünde Kararname` çıkarttı. Herhangi bir komisyon çalışması, müzakere, parlamento görüşmesi ve yargı denetimi olmaksızın kamuoyunun tartışmasından kaçınmak, düzenlemelerin gerçek amacını gizlemek ve süreci hızlandırmak amacıyla Kanun Hükmünde Kararname Yetki Kanunu çıkarttı. AKP, Parça parça kanunlarla kamunun küçültülmesi projesini hayata geçiriyor” ifadesini kullandı.
 

ÇÖZÜM MASAYA OTURMAKTA
AKP hükümetine çağrı yaparak bir an evvel KESK`e bağlı sendikalarla masaya oturup sorunların çözülmesine garanti verilmesini de isteyen Akın, “Ancak bu şekilde sorunların bir çoğu çözülür. Eşit işe eşit ücret, ek ödemelerin emekli maaşlarına bağlanması gibi bir çok konu yasal güvence altına alınmalı. 21 Aralık`ta saat 13:00`de Merkez Bankası önünde başlayacak eyleme CHP olarak tam destek vereceğiz” dedi.
 

KÖLELİK KOŞULLARI VAR
Öte yandan Kocaeli Tabip Odası, Eczacı Odası, Diş Hekimleri Odası, SES, Dev Sağlık-İş ve Türk Sağlık-Sen`de ortak bir basın açıklaması yaparak sağlık haklarının korunması için 1 günlük iş bırakma eylemine destek vereceklerini açıkladı. Sağlıkçılar, AKP iktidarının sağlığı piyasalaştırmayı, sağlık hizmetlerini ticarileştirmeyi, devlet hastanelerini özelleştirmeyi ve sağlık çalışanlarını kölelik koşullarında çalıştırmayı istediğini ileri sürdü.
 

SADECE ACİL ÇALIŞACAK
Sağlıkçılar, “Aile hekimliği ücretsiz olacak diye övünürken aile hekimlerinin yazdıkları reçetelerden de 3 lira katkı almaya başlıyorlar. SSK`da ilaç kuyruğunu bitirmekle övünenler bugün insanların ilaç alamaz hale gelmesine karşı sessiz kalıyor. 21 Aralık`ta acil servisler dışında sağlık hizmeti sunulmayacak. Kocaeli`de sağlıkçılar ‘sağlık hakkı meclisini` KOÜ`de kuracak. Halkımızı sağlık hakkı, insanlık hakkı ve mesleğimizin geleceği için herkesten destek bekliyoruz. Bugün sağlık hakkını savunmayan yarın sağlıksız kalmaya mahküm olacaktır” şeklinde çağrıda bulundu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ