KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
İşçiler referandumu masaya yatırdı
İşçiler referandumu masaya yatırdı
Güncel
07 Eylül 2010 Salı 15:56
  • 1859
  • 5

İşçiler referandumu masaya yatırdı

Çeşitli fabrika ve işyerlerinde çalışan işçiler bir araya gelerek Anayasa değişikliği referandumunu ve işçi sınıfı mücadelesinin sorunlarını tartıştı

Ford Otosan, Trakya Sanayi, Standart Raf ve Boru Sistemleri, Cem Bialetti Tencere, Marmara Galvaniz, AD Demirel, Körfez Döküm, Modül Çelik, Tüvesaş Vagon, Cera Tekstil, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Uzmar Tersanesi, Cera Tekstil, Kocaeli Üniversite Hastanesi işçileri ve Bizimköy Engelli Üretim Merkezi`nden atılan işçiler Anayasa değişikliği referandumunu ve işçi sınıfı mücadelesini masaya yatırdı.
 

İŞÇİ MÜCADELESİ
Birleşik Metal-İş (BMS) Kocaeli Şube Eğitim Salonu`nda gerçekleşen toplantıda ‘İşçiler nasıl bir Anayasa istiyor?` sorusu tartışıldı. Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Veysel Kaplan ve Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube yöneticisi Hakan Akyol`un konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Kaplan sendikalardaki krize karşı işçilerin mücadelesinin önemini vurgulayarak şunları kaydetti:
 

MEYDANI BOŞ BIRAKTIK
“Anayasa`nın içeriğini kimse tartışmıyorsa bu bizim eksikliğimizden kaynaklanmaktadır. Biz meydanı boş bıraktığımız için onlar bu kadar rahat ve saldırgan oluyor. İşyerlerinde bu sorunları tartıştırıp sendikalara müdahale etmeliyiz.  Bürokratik sendikacılık anlayışına karşı sınıf sendikacılığı anlayışını yaşama geçirmeliyiz.” Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Yöneticisi Hakan Akyol ise işçilerin örgütlü mücadele etmesi gerektiğini belirtti.
 

EMEKÇİLER BİRLİK OLMALI
Akyol, sendikallı olma mücadelesi veren işçilerin kapının önüne konduğunu söyleyerek, Anayasa değişikliğinin bu sorunlara ve işçilerin ihtiyacına cevap veremeyeceğini ifade etti. Yaşanan sorun ve sıkıntılara karşı işçi ve emekçilerin birlik olması gerektiği vurgulanırken 17 Ekim‘de mücadeleci sendikal anlayış üzerine bir konferans yapılması kararlaştırıldı. Toplantının ardından katılımcılar işten atılan İZGAZ işçilerini ziyaret etti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ