Kocaeli Zirve
İşe gitme anne, ya baltalı yine gelirse!
İşe gitme anne, ya baltalı yine gelirse!
Güncel
Aktan Uslu
21 Eylül 2018 Cuma 08:29
  • 10694
  • 0

İşe gitme anne, ya baltalı yine gelirse!

Gebze İnönü Aile Sağlığı Merkezi’nde Ergül Erçay’ın keser salladığı Doktor Saniye Ercanlı’nın ilkokul ikinci sınıf öğrencisi çocuğu annesine, “İşe gitme anne. Ya baltalı yine gelirse” demiş

Gebze’de önceki salı günü İnönü Aile Sağlığı Merkezi’nde Ergül Erçay adlı kişinin sanığı olduğu sağlıkta şiddet vakası telafisi mümkün maddi ama telafisi imkansız veya çok ağır psikolojik hasara yol açtı. Yasa maddelerini uygulayıp usule aykırı ilaç istemini geri çeviren Ercanlı saldırı sonrası gittiği psikiyatri uzmanının üç gün istirahat verdiğini ancak bu aranın ardından tekrar geri dönemeyeceği kaygısıyla ara vermeden çalıştığını sürdürdü. İlkokul ikinci sınıf öğrencisi çocuğunun; ‘Anne. Bence işe gitmesen. Tekrar baltalı adam gelirse, sana bir zarar verirse…’ diye korkusunu dile getirdiğini söyledi.

Sıradanlaştırılıyor ama…

Ülkemizde sıradan bir vakaymış gibi, iktidar tarafından da hamasi sözlerle geçiştirilmeye çalışılan her bir sağlıkta şiddet vakasının, halkın sağlık hakkının gaspına kadar yan etkileri var aslında. Ocak ayı başında Çayırova, Güzeltepe Aile Sağlığı Merkezi’nde Doktor Bilal Kemik’e yapılan saldırı sonrası merkezin çalışanları güvenlik yetersizliği gerekçesiyle bir gün boyunca halka hizmet vermemişti.

Meslekte 10’ncu, İnönü’de üçüncü yılı

Eskişehir, Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu Doktor Saniye Ercanlı meslekte 10’ncu yılını, İnönü Aile Sağlığı Merkezi’nde üçüncü yılını geride bıraktı. İlk defa sağlıkta şiddete maruz kaldı. Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi ve Kocaeli Aile Hekimleri Derneği üyesi. Yaşanılanı Kocaeli Zirve’ye değerlendirirken fotoğrafının çekilip yayınlanmamasını isteyen Ercanlı, kendisi gibi aile hekimliği yapan Doktor Alper Ercanlı ile evli. Ercanlı çiftinin iki çocuğu var.

Maddi ve psikolojik hasar var

Psikiyatrik ilaç kullanan Ergül Erçay, o ilaçları eşi Nermin Erçay üzerinden almak isteyip verilmeyince elinde keserle İnönü Aile Sağlığı Merkezi’ne geldi. Monitör ve kapıyı parçalayıp Ercanlı’nın odasına girdi ve keseri salladı. Üç doktor, üç hemşire ve bir görevli olmak üzere altısı kadın yedi kişinin çalıştığı aile sağlığı merkezinde gerçekleşen saldırıyı, “Fiziki temas, hasar yok. Sadece maddi ve psikolojik hasar oldu” diye tanımladı. Ercanlı, sorularımız üzerine şunları söyledi:

Güvenlikçi olsaydı dahi önüne geçip beni kurtarmazdı!

“Güvenliğimiz yok tabi ki. Hiçbir sağlık ocağı, aile sağlığı merkezinde güvenlik yok. Burada o esnada güvenlik görevlisi olsaydı dahi, karşısında baltalı keserli bir adam gördüğünde kendini onun önüne atacağını, beni kurtaracağını zannetmiyorum. Varlıkları caydırıcı unsur taşıyabilir, o kadar. Beyhan Bey buradaki tek erkek hekimimiz. Büyük ihtimalle saldırgan Beyhan Bey’in varlığından bile haberdar olmayabilir, yani bu kadar cesurca gelmiş olabilir. ‘Üç dört kız  var burada. Bunları sindiririm’ diye düşünmüş olabilir.

Tüm görüntüler kayıtlı

Burada güvenlik kamerası var, tüm görüntüler kayıtlı. Biz saldırı sonrası şikâyetçi olduk ve polis geldi. Polisler geldikten sonra birlikte karakola gittik. İfadelerimizi verdik ve olayın tutanakları tutuldu. Daha sonra diğer doktor arkadaşlarım da gelerek tanık olarak ifadelerini verdiler.

Psikiyatri uzmanı, ‘Üç gün dinlen’ dedi ama…

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum. Ailemin fedakârlıkları ile okudum. Yarından çok fazla umutlu değilim açıkçası. Olayın sonrasında, ertesi gün buraya gelip gelmeme konusunda kararsızdım. Psikiyatri uzmanına gittim, üç gün boyunca işe gitmemem gerektiğini söyledi. Dinlenmem gerektiğini, bu olayın üzerinden biraz zaman geçmesi gerektiğini söyledi. Ama ben eğer eve gidip kapanırsam pazartesi günü tekrardan gelip çalışamayacağımı düşündüğümden bu olayın üstüne gitmeyi tercih ettim. Buraya geldim zar zor çalışıyorum ama şu anda psikolojim alt üst durumda.

Manevi zararı benim için çok daha büyük

Maddi çok zararımız var ama şu anda maddi zararımız gözümde değil. Manevi zararı benim için çok daha büyük.

İlçe sağlık müdürümüz, Kocaeli Aile Hekimleri Derneği başkanımız, Türk Sağlık-Sen Şube başkanımız geldi. Onun dışında gelen olmadı.

İki çocuk annesiyim. Çocuklarımdan biri ilkokul ikinci sınıf öğrencisi ve ertesi gün bana, ‘Anne. Bence işe gitmesen. Tekrar baltalı adam gelirse, sana bir zarar verirse…’ diye korkarak gönderdi beni.”

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Körfezli genç yoğun bakımda

Yazan: Ulaş Mintemur

Yorum: Merhaba bu haberde isim karışıklığı var bu Ömer o Ömer değil kusura bakmayın lütfen düzel tirmisiniz görünce şok olduk

Engin Koyun’dan ne demek istedi?

Yazan: Körfezli

Yorum: Bu mesajla ne demek istiyorsun sende tesadüfen bu makama gelirsen millet ne der düşündün mü Sakın yanlışlık yapıp Bld.Bşk Aday adayı olma AKP Körfez de biter

Karaosmanoğlu; Muhalefet adına üzülüyorum

Yazan: Emre Celik

Yorum: Ya bu adam zamanında bizim öğrtmenimizdi. Yüzüne bakınca içiniz ferahlardı.Cidden nur yüzlü bir adamdı. Şimdi şu resmine bakıyorum. İnsanın yaptıkları hakikaten yüzüne yansıyormuş. Alakası kalmamış.

Cemil Yaman, Erdoğan'la Macaristan'da

Yazan: Dilovası

Yorum: Helal olsun gerçekten büyük başarıdır tebrikler

Baran vatandaşa telefonla ulaşıyor

Yazan: Herekeli

Yorum: Kamuoyunda iyi bir izlenim bıraktığı kesnlikle hikaye, REİS ne demişti benim yanıma bu tanıdım şu akrabam diye kimse gelmesin Baran koşturup dursun boşuna çünkü son çırpınışları ElvEda BLD.BŞK.ğı

“İndirim her alanda yapılmalı”

Yazan: Körfezli

Yorum: Başkan doğru söylüyor İndirim her alanda olmalı Başta KÖRFEZ İZMİT TAM 3,50 TL yerine 2,00 TL Öğrenci 1,00 TL indi - bindi 1,00 TL Ne güzel olur

Genç kadın kurtarılamadı

Yazan: Onur gezen

Yorum: Allah rahmet eylesin.mekanin cennet olsun Neval.

Genç kadın kurtarılamadı

Yazan: Varli

Yorum: Bir insan vefat etmiş,bu haberin ortasında reklam olcak is mi? Biraz daha anlayış biraz daha insanlık lutfen

Baran saha çalışmalarını hızlandırdı

Yazan: Körfezli

Yorum: Baran sözde Saha çalışmalarını hızlandırmış gözüksede Bu Dönem BLD.BŞK. lığına aday gösterilmeyecek

Balıkçı; Herkesin desteğini istiyorum

Yazan: Mehmet yılmaz

Yorum: Güzel insan

KENT REHBERİ