KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
İSM balede de yurt dışına açılıyor
İSM balede de yurt dışına açılıyor
Güncel
17 Aralık 2009 Perşembe 13:21
  • 886
  • 0

İSM balede de yurt dışına açılıyor

İSM, müzikten sonra balede de yurt dışına açılıyor. İSM öğrencileri, uluslararası geçerliliğe sahip diploma alabilecek

İzmit Sanat Merkezi (İSM) uluslararası işbirliklerine bir yenisini daha ekledi. Dünyaca tanınan Vaganova metoduyla bale eğitimi görecek İSM öğrencileri, uluslararası geçerliliğe sahip Sofya Ulusal Müzik Akademisi Bale Bölümü diplomasını alabilecek. Geçtiğimiz yıl London College of Music`in yetkili eğitim ve sınav merkezi olarak müzik bölümünde uluslararası geçerliliğe sahip diploma imkanı sunan İSM, bu yıl da başkanlığını Tan Sağtürk`ün yaptığı bale bölümü için aynı işbirliğini Sofya Ulusal Müzik Akademisi Bale Bölümü ile gerçekleştirdi.
 

VAGANOVA METODU
Sofya Ulusal Müzik Akademisi`nin Türkiye temsilcisi Pera Güzel Sanatlar`ın genel sanat yönetmeni Sabahattin Özbakır ve aynı kurumda bale bölüm başkanı olarak görev yapan Daniela Hristova, İSM`de düzenlenen tanıtım toplantısında yeni eğitim atağı hakkında bilgi verdi. Klasik bale eğitiminin dünya çapında kabul gören Vaganova metoduyla gerçekleştirildiği diploma programı hakkında bilgi veren Hristova, ünlü balerin Agrippina Vaganova tarafından geliştirilen bu metodun mükemmeliyetçiliği hedef aldığını, amacının ise her öğrencinin eğitmeninden daha iyi seviyeye ulaşmaları ve uluslararası başarılar elde etmelerini sağlamak olduğunu belirtti.
 

ULUSLARARASI SERTİFİKA
Hristova metotla ilgili şunları ilave etti: “Bu yöntem bale eğitiminde yaşa göre hareket zorluğu derecesini dikkate alır. Çocuğun vücut olgunluğu ve algılama kapasitesinin üzerindeki çalışmalar hem psikolojik hem de fiziksel zararlara neden olabilir. Vaganova, öğrencinin fiziksel ve psikolojik gelişimine odaklı yapısı nedeniyle eğitmenin de özel bir pedagojik eğitime tabi tutulduğu bir eğitim paketidir. Bu metotla sınavlara hazırlanan balerin ve balet adayları, başarılı olmaları halinde hem MEB sertifikalarını hem de uluslararası geçerliliğe sahip diplomalarını alır.”
 

SOFYA`DA EĞİTİM ALINABİLİR
Vaganova metoduyla eğitim alan öğrencilerin Sofya Ulusal Müzik Akademisi`nin düzenlediği yaz kamplarına katılabileceklerini belirten Hristova, konservatuar eğitimi almak isteyenlerin de bu kuruma başvurabileceklerinin altını çizdi. İSM yetkilileri, yoğun ilgi beklenen kayıtları karşılamak için bir bale sınıfı daha açacaklarını sözlerine ekledi.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ