KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
İşsizlik oranları artıyor
İşsizlik oranları artıyor
Güncel
25 Kasım 2010 Perşembe 08:23
  • 1046
  • 3

İşsizlik oranları artıyor

KSO Meclisi’nde konuşan oda başkanı Ayhan Zeytinoğlu, işsizlik oranlarının arttığını ve bu durumun sezonsal sebepler nedeniyle devam edeğini söyledi

Kocaeli Sanayi Odası Meclisi kasım ayı toplantısını dün gerçekleştirdi. Ekim ayı ana hesap mizanının görüşülerek onaylanmasının ardından KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu kürsüye gelerek aylık faaliyet raporunu okudu. Zeytinoğlu, sanayide üretim artışının devam ettiğini ve yükselişin süreceğini düşündüklerini söyledi. 2010 yılı büyüme tahminlerinin yüzde 8,5 olduğunu dile getiren Zeytinoğlu, TL`nin değerlenişinin ihracatı baskı altına aldığını ve ithalatı özendirdiğini ifade ederek, “En büyük endişemiz üretimden vazgeçip ithalatçı olmaktır” dedi. İşsizlik oranlarının bir önceki aya göre 0,8 puan arttığını dile getiren Zeytinoğlu, bu artışın sezonsal sebeplerle devam edeceğini öngördüklerini söyledi.
 

CARİ AÇIK YÜKSELİYOR
Bütçe açığının 2009 yılı ocak ve ekim aylarında 43,2 milyarken bu yıl aynı dönemde 23,1 milyar TL olduğunu açıklayan başkan Zeytinoğlu, “50 milyardan 44 milyar ile revize edilen bu yılki bütçe açığını 30 milyar TL ile kapatabilirsek ve bu hızla önümüzdeki yıllarda borçlanma ihtiyacını azaltabilirsek, değerli TL tartışmaları gündemden düşecektir” şeklinde konuştu. Cari açıkta da artış gözlendiğini söyleyen Zeytinoğlu, “Cari açık eylül ayında 4 milyar doları aştı ve yılın ilk dokuz ayındaki açık da 32,5 milyar doları buldu. İlk 9 ayda gelinen 32,5 milyar dolarlık düzey, artık 39 milyar dolarda kalınmasının zor olacağını gösteriyor” dedi.
 

AF VAR AMA TEŞVİK YOK
Zeytinoğlu, vergi ve prim affına da değinerek, “Açıklanan paketi olumlu buluyoruz ancak vergi ve primlerini zamanında ödeyen mükelleflerimize arzu ettiğimiz teşfikler verilmemiştir” ifadelerini kullandı. Zeytinoğlu`nun konuşmasının ardından 2 meslek komitesi sunuş yaptı. Oturumun sonunda ise konuk konuşmacılar; Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, Macaristan Başkonsolosu Dr. Andras Gyenge ve Macaristan Ticaret Ateşesi Jozsef Kovacs sırasıyla birer sunum gerçekleştirdi.
 

İZAYDAŞ`I ÖRNEK ALACAK
Konuşmacılardan Kudatgobilik, endüstriyel ilişkiler alanındaki son gelişmeler ve uyum yasaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kudatgobilik, şunları söyledi: “Türkiye-Avrupa ilişkileri kaplumbağa hızında yürüyor. Bunu söylediğimde bakanımız Egemen Bağış bana kızıyor. ‘Baş müzakereci 2`ye çıksın biri sanayici biri de kesinlikle bayan olsun` dedim. Ama beni dinlemediler.” Yapacakları iki projeden söz eden Kudatgobilik, “Birincisi Türkiye`de bir ilk olacak. Üretilen araçların test edileceği sürüş pisti. Bunu Antalya`da yapmayı planlıyoruz. İkincisi ise Kütahya`da katı atık bertaraf yeri yapacağız. Bunu yaparken de İZAYDAŞ`ı kendimize teorik olarak örnek alacağız” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ