KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8316 TL
  • 6.5108 TL
  • 7.5663 TL
Kocaeli Zirve
İşte Büyükşehir’in bütçesi
İşte Büyükşehir’in bütçesi
Güncel
13 Aralık 2012 Perşembe 16:04
  • 2751
  • 8

İşte Büyükşehir’in bütçesi

Büyükşehir’in 2013 yılı tahmini bütçesi CHP’lilerin ‘ret’ oyuna rağmen 1 milyar 330 milyon lira olarak kabul edildi

Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık dönemi Karaosmanoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. 111 gündem maddesinin görüşüldüğü mecliste Başkan İbrahim Karaosmanoğlu gündeme geçmeden önce meclis salonunun yetersiz olduğunu söyleyerek “Meclis koltuklarımız yeterli değil. Buna bir çözüm bulmamız gerekiyor” diyerek konuyu başkan vekili Zekeriya Özak`a ilgilenmesi için talimat verdi. Meclis toplantıları bundan böyle Sabancı Kültür Sitesi, Leyla Atakan ve ya Belsa Plaza`daki eski meclis salonunda birisinde yapılmasına karar verilecek. 


MECLİS İÇİN ÇÖZÜM İSTEDİ

Çözüm isteyen Karaosmanoğlu “Vatandaş gelip de bizi izleyebilir. Gelen konuğumuza yer bulamadıysak bu bizim eksikliğimizdir. Vatandaş gelsin bizi izlesin. Yeter ki meraklı vatandaş olsun. Kentle ilgili sorumluluk duyanların gelip görmesini ben arzu ederim. Bunu büyütmek şansımızda yok. Ne yapabiliriz. Başka bir yerde meclis toplantılarımızı yapsak bunu tartışalım. Bunu değerlendirelim. Leyla Atakan, Sabancı Kültür Sitesi ya da Belsa Plaza`daki salon olabilir ” diye konuştu.


TÜRKİYE`YE ÖRNEK

Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye`ye örnek olduğunu söyleyerek “Büyükşehir Belediye yasası ile Türkiye Kocaeli`yi örnek gösteriyor. Daha iyi hizmet etmek için, tecrübelerimizi onlara anlatırsak yeni belediyelere de örnek oluruz. Vatandaş bizden memnun dua ediyor, yapılanları gördükçe” dedi. CHP Grup Başkanvekili Fahri Örengül “statü uygunsa eğer belediyecilikle ilgili ziyaretlere katılırız” dedi.  


SPOR KOMPLEKSİ ONAYLANDI

Örengül meclis salonunun küçük olması nedeniyle de “Dosyalarımızı bile koyacağımız yer yok. İzmit Belediyesi meclisinde sıkıntı yaşamıyoruz. Burası gerçekten sağlıksız. Geniş bir yer olsun, vatandaş da bizi izlesin” dedi. Konuşmaların ardından gündeme geçildi. Mecliste Alikahya`da yapılması planlanan ve 89 dönümlük alan üzerine yapılan spor alanına dönüşmesi için karar oy birliği ile alındı. 


İSMET PAŞA STADI KALSIN

Fahri Örengül Alikahya`da yapılması planlanan 30 bin kişilik stadyum ilgili madde ile ilgili olarak bilgi istedi. Örengül, “Kocaelispor stadının olduğu alan ne olacak?” sorusu üzerine Karaosmanoğlu “Ben isterim ki o stat orada kalsın. Ancak oranın mülkiyeti bizde değil. Spor Gençlik İl Müdürlüğüne bağlı. Bakanlık para kazanmak istiyor. Ama bana sorulursa eğer orası orada kalsın. Bunun için muhalefet edileceğini de düşünmüyorum” dedi. 


İSMET PAŞA MİA KAPSAMINDA 

Bu arada söz alan Başkan vekili Zekeriya Özak İsmet Paşa Stadının olduğu alanın MİA projesi içerisinde yer aldığını ve bu alanın ticari alan içerisine girdiğini ifade etti. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan İzmit`in yer fakiri olduğunu söyleyerek “Çok araştırmalar yaptık ancak o kadar büyük bir alan bulamadığımız için Alikahya`da bu stadyum yapılıyor. Sanayiyi bastıracak olan bir çalışma yapıyoruz” dedi. 


CHP BÜTÇELERE RED VERDİ

Büyükşehir Belediyesi 2013 yılı bütçe görüşmesinde bütçe komisyon başkanı Bülent Koçak bilgi verdi. Koçak Büyükşehir Belediyesinin 1 milyar 330 milyon TL olduğunu açıkladı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığının dışındaki diğer 12 belediyenin bütçelerinin mecliste oylanması da gerçekleştirildi. CHP`li meclis üyeleri 12 ilçe ve Büyükşehir Belediyesi bütçelerine red oyu verdi. Bütçe AKP`li meclis üyelerin oylarıyla oy çokluğuyla kabul edildi. 


BÜYÜKŞEHİR BÜTÇESİ 1 MİLYAR 33O MİLYON 
Büyükşehir Belediyesinin geçtiğimiz yıl 2012 yılı bütçesi 1 milyar 250 milyon TL olarak açıklanmıştı. 2013 yılı tahmini bütçesi ise 1 milyar 330 milyon TL olarak açıklandı. Buna göre İzmit Belediyesi 127 milyon TL, Gebze Belediyesi 170.933 milyon TL, Gölcük Belediyesi 59.750 milyon TL, Darıca belediyesi 79.523 milyon TL, Körfez belediyesi 95 milyon TL, derince belediyesi 62 milyon TL, Kartepe belediyesi 49 milyon TL, Çayırova 69 milyon TL, Başiskele belediyesi 72.705 milyon TL, Karamürsel 20 milyon TL, Dilovası 53 milyon TL, Kandıra belediyesi 11 milyon TL olarak onaylandı. 


TOPLAM BORÇ 268 MİLYON TL 
CHP Grup Başkan vekili Fahri Örengül 2012 yılındaki Büyükşehir Belediyesinin toplam olarak borcunu sordu. Bunun üzerine Bülent Koçak “Emekli sandığı, SSK ve vergi borçlarımızın tamamı 268 milyon TL`dir” dedi. Karaosmanoğlu hazinenin bunu her ay düzenli olarak kestiğini ifade etti. Büyükşehir 2013 yılı bütçesi CHP`lilerin reddine rağmen yine de oy çokluğuyla kabul edildi. 

Cemalettin ÖZTÜRK- Zeliha YALÇIN

 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ