KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8107 TL
  • 6.5687 TL
  • 7.3668 TL
Kocaeli Zirve
İşte Ergenekon davasının röntgeni
İşte Ergenekon davasının röntgeni
Güncel
12 Aralık 2012 Çarşamba 11:16
  • 1039
  • 0

İşte Ergenekon davasının röntgeni

Yarın Ergenekon davasında tarihi bir gün yaşanacak. Savcı yaklaşık 6 yıldır süren soruşturmada esas hakkında mütalaa verecek. Sanıkların son avunmasının ardından davanın kısa sürede sonuçlanması bekleniyor
Bu kritik karar öncesi gelin Ergenekon davasını hatırlayalım…
 

120 MİLYON SAYFA
Ergenekon soruşturmasının başladığından bugüne 5 yıl 6 ay geçti. Yani 2010 gün.
Davada 21 iddianame var.
Dava kapsamında 1.360 kişi ifade verdi, 588 kişi tutuklandı. Halen 65`i tutuklu 289 sanık var.
Bugüne kadar 100 bin telefon izlemeye alındı, 60 bin telefon dinlendi. 3.000 kişi takip edildi.
Davada 109 açık, 44 gizli tanık var.
7 kişi ifade veremeden öldü. 7 kişi kanser oldu. Halen tedavi gören 10 sanık var. Sanıkların birinci derece ölen yakınlarının sayısı 20`yi geçti.
 
600`ün üzerinde celse yapıldı. Türkiye`de ortalama bir ceza yargılamasıyla 150 senelik yargılamaya denk düşüyor.
 
İddianamelerin sayfa sayısı 17 binden fazla. Ek klasörlerle sayfa sayısı 10 milyon civarında. Dava dosyalarına giren tüm belgelerle 120 milyon sayfa yapıyor.
 

DAVADA TOPLANAN DOSYALAR:
Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi dava süresince birçok tarihi dosyayı mahkemeye istedi. Bunlardan bazıları şöyle: Sabahattin Ali Cinayeti Dosyası, Maraş Katliamı Dosyası, Batık Bankalar Dosyası, Tuncay Güney Oto Dolandırıcılığı Dosyası, Sauna Çetesi Dosyası, AKP Kapatma Davası Dosyası, Doğan Öz Cinayeti Dosyası, Özdemir Sabancı Suikastı Dosyası, Kısmetim – 1 Uyuşturucu Davası Dosyası, Çorum Katliamı Dosyası, 1990`larda öldürülen Kürt İşadamları Dosyası, 1971 Yılı Devrimci Subaylar Dosyası, Madanoğlu Davası Dosyası, Sivas Katliamı Dosyası, Bülent Ecevit`in Tedavi Dosyası, 1975 Malatya Olayları Dosyası, 1978 Yılı 16 Mart Katliamı Dosyası, Gaffar Okan Cinayeti Dosyası, Uğur Mumcu Cinayeti Dosyası, Gazi Mahallesi Katliamı Dosyası.
 
Onlarca tarihi dosyanın incelenmek için toplandığı davada fiilen yargılanan iki şiddet eylemi ve sanıkları var. Bunlardan birinci Danıştay Saldırısı, ikincisi Cumhuriyet Gazetesi`nin bombalanması. Her iki eylemi yapanların davanın diğer sanıklarıyla tanık ve gizli tanık ifadeleri dışında somut ilişkisi tespit edilemedi.
 

DAVADA BİRLEŞEN İDDİANAMELER
Ergenekon davasında bugüne kadar 21 farklı iddianame bir araya geldi. Bu iddianamelerin listesi şöyle: 1. Ergenekon İddianemesi, 2. Ergenekon İddianamesi, 3. Ergenekon İddianamesi, İrticayla Mücadele Eylem Planı Davası, Minas Durmazgüler`e Suikast Girişimi Davası 1-2, Kayseri Yusuf Erikel Davası, Hüseyin Keskin 6136 sayılı kanuna muhalefet Davası, Şile Kazıları, İnternet Andıcı Davası, İlker Başbuğ Davası, Danıştay Saldırısı Davası, Serhan Bolluk Dosyası, Ahmet Cinali-Taner Ünal Dosyası, Cumhuriyet Gazetesi Molotof Davası, Aykut Metin Şükre 6136 sayılı kanuna muhalefet Dosyası, Özkan Kurt – Savcı Zekeriya Öz`e tehdit Dosyası, İsmet Reçber – Fener Rum Patriğine Suikast Girişimi Dosyası, Mehmet Perinçek Dosyası, Hataylı İşadamı Vahit Özkaya Davası, Silah Satıcısı Hamal Mahmut Güzel Davası.
 
Sanıklar ve avukatları 21 ayrı iddianamenin yan yana gelmesini eleştiriyorlar. Ergenekon davasının “torba dava” olduğunu ve birbiriyle ilgisiz dosyaların yan yana geldiğini söylüyorlar.
 

DAVANIN GİZLİ TANIKLARI
 Ergenekon davasında Osman Yıldırım örneğindeki gibi ilk kez aynı kişi hem sanık hem tanık hem gizli tanık oldu. Sanıkların tanıklara kendi adları geçmediği sürece soru sorması yasaklandı. Hakimlerin uygun bulmadığı sorular “gereksiz”, “yorum sorusu”, “tekrar” ve “kanaat” gerekçeleriyle engellendi. Cezaevlerinin en ağır hapis ya da müebbet hapis cezalarına çarptırılmış ve akıl sağlığı bakımından da şüphe uyandırıcı ifadelerde bulunan şahıslar, gizli tanık oldular.
 
Davanın sanığı, tanığı ve gizli tanığı olan Danıştay baskını ve Cumhuriyet gazetesinin bombalanmasını organize eden Osman Yıldırım birçok suçtan hükümlü. Kasten adam öldürmeye teşebbüs ve ruhsatsız silah taşımak, ablasını öldürmek, nüfus kâğıdında sahtecilik, öz yeğenine fuhuş yaptırmak suçlarından hüküm giydi. Atatürk`e ‘İngiliz p.çi` diye hakaret eden Yıldırım`a davanın savcılarının “Osmanım” diye hitap ettiği ortaya çıktı.
 
Gizli tanık Deniz ise bir dönem PKK`nın 2. adamı olarak bilinen Şemdin Sakık`tı. 1993 yılında 33 askerin şehit edildiği saldırının sorumlusu olan Sakık, ifadesinde eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ`un sanık olduğu davada TSK`ya suçlamalar yöneltti.
 
Davanın gizli tanıklığını yapan Yüksel Dilsiz ise 14 yaşındaki bir erkek çocuğuna tecavüzden 31 yıl hüküm giydi. Dilsiz`in 8 ayrı taciz ve tecavüz davası var.
 
Davada bunların dışında bir çok itirafçı, adi suçlu tanık oldu.
 

DAVANIN SONUNU GÖREMEDİLER
Davada ifade veremeden ölen sanıklar oldu. Cumhuriyet gazetesi başyazarı İlhan Selçuk "çoklu organ yetmezliği" nedeniyle, Bağımsız Cumhuriyet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Engin Aydın akciğer kanseri nedeniyle, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Uçkun Geray kalp krizi nedeniyle, ÇYDD Başkanı ve bilim kadını Prof.Dr. Türkan Saylan karaciğer kanseri nedeniyle, Araştırmacı Erhan Göksel kalp krizi nedeniyle, Ergenekon`un kasası olduğu iddiasıyla tutuklanan ancak cenazesini belediyenin kaldırdığı Kuddusi Okkır kanser nedeniyle  hayatını kaybetti.
 

ERGENEKON BİR DARBE DAVASI MI
Ergenekon davası kamuoyunda bir darbe davası olarak biliniyor. Ancak yargılanan bir darbe girişimi yok. Sanıklara isnat edilen suçlama darbe yapmaktan çok darbe ortamı yaratmak. İddianamede örgütün amacı şöyle anlatılıyor: “nihai amacı sürekli iç çatışma, kaos yaşayan, komşularıyla düşman ve dünyaya kapalı, AB ve ABD`ye karşı, insan haklarına karşı, çağımızın tüm uluslararası değerlerine karşı, ekonomik kriz, iç etnik çatışmalar ve terör ile uğraşan , ekonomik yönden zayıf bir devlet imajı oluşturan, devlet otoritesini içten ve dıştan zaafiyete uğratarak ülkeyi yönetilmez hale getirmek isteyen örgüt…”
 
Darbe iddiasına neden olabilecek tek olay gerçekliği tartışmalı “Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz, Eldiven” gibi darbe planı olduğu iddia edilen bilgisayar dosyaları. Ancak davaya bakan mahkeme bu planlar hakkında görevsizlik kararı vererek dosyayı Ankara Cumhuriyet Savcılığı`na gönderdi. Kısacası davada resmen bir darbe planı yargılanmıyor.
 

TARTIŞMALI DELİLLER
Ergenekon davasında bir çok delil de tartışma konusu oldu. Delillerin sanıklara karşı üretildiğine dair somut verilere ulaşıldı.
 
Davanın sanığı Teğmen Mehmet Ali Çelebi`nin telefonuna polisin 139 adet numara yükleyerek delil yarattığı resmi raporlarla belgelendi. Bir diğer kritik delil 51 nolu DVD idi. “Bazı yargı mensuplarının kişisel yaşamlarıyla ilgili elde ettiği görüntü kayıtlarını ihtiyaç duyulduğu zamanda onlara karşı tehdit ve şantaj amaçlı kullanmak üzere kaydedip sakladığı'' suçlamasına sebep olan DVD, adli emanetteyken kırıldı. Üzerindeki parmak izlerinin silindiği ortaya çıktı. DVD`nin sahibi olduğu iddia edilen Levent Göktaş, polisin CD`yi ofisine koyduğuna dair birçok delil sundu. Sanıklardan Mustafa Dönmez`de bulunduğu iddia edilen 472 adet mermi için verilen uzun hukuk mücadelesinden sonra , polis sehven açıklaması yaptı. Gündemi uzun süre meşgul eden İrticayla Mücadele Eylem Planı isimli kağıtta sanık Dursun Çiçek`in parmak izi bulunamadı. Ancak sahibi sanıklardan hiçbiri olmayan 14 parmak izi çıktı. Belgenin askeri yazıma uymadığına dair 5 ayrı bilirkişi raporu yazıldı. Genelkurmay`ın 74 bilgisayar ve 24 adet yazıcısında yapılan incelemede belgenin izine rastlanmadı. Davada pek çoğu isimsiz olarak gönderilen mektuplar delil kabul edildi.
 

DAVANIN SANIKLARI
Ergenekon davasında pek çok önemli isim yarın mahkeme önüne çıkacak. Milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, gazeteci Tuncay Özkan, İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu, eski Jandarma Komutanı Şener Eruygur, eski 1. Ordu Komutanı Hurşit Tolon, İstanbul Organize Suçlar Şubesi Eski Müdürü Adil Serdar Saçan, eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, eski MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılıç, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, Prof.Dr. Yalçın Küçük, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, yazar Ergun Poyraz bu ünlü isimlerden bazıları.
 

SİLİVRİ`DE HAYAT
Davanın tutuklu sanıkları mahkeme salonunun da bulunduğu Silivri Cezaevi Kampüsü`nde kalıyorlar. 2008 yılında tamamlanan kampüste 8 kapalı, bir açık cezaevi var. Ergenekon davası sanıkları çoğunlukla 1,4 ve 5 numaralı cezaevlerinin yüksek güvenlikli bölümlerinde bulunuyorlar.
 
Tutuklu sanıklar 24 saat kamerayla gözetlenen koğuşlarda kalıyorlar. En çok üç kişinin bir araya gelmesine izin veriliyor. Cezaevindeki sosyal etkinliklere ya da kurslara katılmalarına izin verilmiyor. Bu nedenle sanıklar en çok tecrit altında tutulmaktan şikayetçiler. Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Doğu Perinçek gibi bazı sanıklar ayrıca disiplin koğuşu adı verilen 9`ar metrekarelik odalardan oluşan hücrelerde yaşıyorlar. Bunun dışında yemekler, soğuk
 
Koğuşlarda günde en çok 9 saat soğuk su akıyor. Haftada üç kez ikişer saat sıcak su veriliyor. Ziyaretçileriyle haftada bir kez bir saatliğine camın arkasından kapalı görüş, ayda bir kez bir saatliğine açık görüş yapabiliyorlar. Ziyarete sadece ailelerinin ve cezaevinde girerken verdikleri üç ismin gelmesine izin veriliyor.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ