KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
İşte yıkılacak ilk bina!
İşte yıkılacak ilk bina!
Güncel
15 Kasım 2012 Perşembe 13:00
  • 4820
  • 5

İşte yıkılacak ilk bina!

İlimizin riskli yapı tespiti yapan tek lisanslı şirketi TK İnşaat, Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında İzmit’te yıkılacak ilk binayı belirledi

Kentsel dönüşüm kapsamında çıkartılan afet riski altındaki alanların dönüşümü yasasıyla ilimizde belirlenen yıkılacak binalardan ilkinin tüm işlemleri tamamlanarak dosyası yıkım yapılmak üzere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü`ne teslim edildi. Meclisten geçerek yasalaşan, afet riski altındaki alanların dönüşümü kanunuyla birlikte, Mustafa Ayyıldız`ın, İzmit kent merkezinde bulunan 7 katlı binası, Kocaeli`nin tek lisanslı riskli yapı tespit firması olan TK İnşaat tarafından değerlendirildi ve yıkımına karar verildi.

 
RİSKLİ YAPI TESPİT FİRMASI
Dosyası hazırlanan 7 katlı bina, yıkılmak üzere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü`ne teslim edildi. Binanın 60 gün içinde yıkılması planlanıyor. Bina sahibi Mustafa Ayyıldız tarafından yapılan başvuru üzerine, riskli yapı tespit firması olan TK İnşaatın ortaklarından yüksek inşaat mühendisi Abdurrahman Çuhadar, inceleme yaptı. Binanın önce zemin etüdü yapıldı. Daha sonra ise beton kalitesi ve dayanıklılık tespiti yapıldı. Ortaya çıkan sonuçlar, 2007 yılında çıkartılan deprem yönetmeliğine göre riskli bina çıkınca yıkımına karar verildi. 
 
YÜZDE 82 HASARLI GÖRÜLDÜ
İnşaat mühendisi Abdurrahman Çuhadar, binanın risk yapısını ölçmek için yaptıkları incelemede yüzde 82 hasarlı olduğunu ve 2. kattan itibaren kat deplasmanı olarak ifade edilen depremde sallanma oranının oldukça yüksek olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Çuhadar, raporlarında binanın yaşının ve malzemesinin dayanıklılık oranının da dikkate alındığını kaydetti. Hazırlanan rapora göre bir maliyet çizelgesi hazırladıklarını anlatan Çuhadar, maliyet tablosunda ortaya çıkan güçlendirme masraflarının, binanın toplam maliyetinin yüzde 40 ve üzerine denk gelmesi halinde yıkıma karar verdiklerini ifade etti. 
 
DEVLETİN SAĞLADIĞI KOLAYLIK
Kocaeli`nin tek lisanslı riskli yapı tespit firması olduklarının altını çizen ve kendilerine yapılan başvuru üzerine başlatılan çalışmaların ortalama 20 günde sonuçlandığını ifade eden Çuhadar,  binası yıkılan vatandaşlara devletin tanıdığı imkanlar hakkında bilgi verdi. Çuhadar, “Binası yıkılan vatandaşa devlet konut başına en fazla 100 bin lira kredi desteği veriyor. Verilen kredi desteğinin faizinin yüzde 25`ini devlet ödüyor. Eğer vatandaş birden fazla konut için kredi alacaksa en fazla 500 bin lira kredi veriliyor. Kredilerin ödemesi 24 ay sonra başlıyor” dedi.  
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ