KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
İstenmeyen adam! Olcay Sanal
İstenmeyen adam! Olcay Sanal
Güncel
04 Kasım 2009 Çarşamba 18:26
  • 2888
  • 4

İstenmeyen adam! Olcay Sanal

CHP’li İzmit Belediye Meclisi Üyesi Olcay Sanal, istenmeyen adam ilan edildi. CHP’liler, Sanal’ın meclis üyeliğinin düşürülmesini isterken, AKP’liler, “Belki bize geçer” düşüncesiyle Sanal’ın meclis üyeliğinin düşürülmesine karşı çıkıyor

İzmit`in köklü ailelerinden Sanallar`ın oğlu Olcay Sanal, siyasette pek dikiş tutturamayanlardan. DP kökenli bir ailenin oğlu olan Olcay Sanal, 2002 seçimlerinde fırtına gibi esen ve Türkiye genelinde yüzde 7.2 oy alarak herkesi şaşırtan Cem Uzan`ın partisi Genç Parti`den siyasete merhaba demişti. Olcay Sanal, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde GP`den milletvekili aday adayı olmuş, aday gösterilmeyince de partisinden istifa etmişti.
 

AKP`YE YAKLAŞTI
İstifa sürecinden sonra birkaç partiyle dirsek temasına geçen ve AKP`ye yakınlaşmaya çalışan Olcay Sanal, o dönem AKP`den 7. sıra milletvekili adayı olan Nevzat Doğan için çalışmış, Doğan`a İstiklal Caddesi`ndeki ofisini bila bedel tahsis etmişti. Herkes, Olcay Sanal`ın hangi partiyi seçeceğini yorumlamaya çalışırken, Sanal, Sefa Sirmen rüzgarıyla seçime giren CHP`den İzmit Belediye Meclisi Üyesi adayı oldu.
 

TOPLANTILARA GELMEDİ
Ve Olcay Sanal, kimsenin beklemediği şekilde, CHP`den 16. sıra  meclis üyesi adayı oldu. Olcay Sanal, meclis üyesi olduktan sonra, aradan onca ay geçmesine rağmen, bir türlü meclis toplantılarına katılmıyordu. İşte ne olduysa, bundan sonra oldu ve CHP`liler, Olcay Sanal`ın meclis üyeliğini düşürmeye karar verdi. Ancak AKP`liler buna şiddetle karşı çıktı. Bu da doğal olarak, “Sanal AKP`ye mi geçiyor” yorumlarına neden oldu.  

 

AKP KADERİ Mİ?

AKP ile Olcay Sanal`ın yolları sürekli kesişti. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde işyerini Nevzat Doğan`a tahsis eden Olcay Sanal, 29 Mart seçimlerinden bir süre önce de Sanallar Avize olarak hizmet veren işyerini, şimdi AKP İl Yönetim kurulu Üyesi olan eski Kullar Belediye Başkanı Mahmut Civelek`e kiraya verdi. Bu işyerinde Vodafon`nun bayiliğini yapan Mahmut Civelek`in Sanal`a ayda 21 bin TL kira ödediği biliniyor.

 

“HASTAYIM” DEDİ AMA...

Olcay Sanal, meclis toplantılarına katılammasına gerekçe olarak, anjio olmasını gösterdi. Hastalıkla ilgili raporunu İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan`a sunan Sanal, CHP`lilere ise bu raporu sunmayarak tepki topladı. Belki de Sanal için sürecin başlaması da bu rapor olayıyla oldu.
 

“AKP`LİLER ARADI” DEDİ

Uzun bir süre ortalarda görünmeyen ve ortaya çıktıktan sonra ilk demecini gazetemize veren Olcay sanal, anjio olduğunu ve ameliyatı sonrasında kendisini sadece AKP`lilerin aradığını söylemişti. Sanal, “Ameliyat oldum ama kendi partililerim arayıp geçmiş olsun bile demedi. Bir tek AKP`iler aradı” diyerek, bir anlamda AKP`ye geçeceğinin de sinyallerini vermiş oldu.

 

AKP`Lİ GİBİ EL KALDIRDI

Olcay Sanal, meclis üyesi seçildikten sonra ilk kez ekim ayı olağan meclis toplantısına katıldı. Bu toplantıda da CHP`liler Nevzat Doğan`a gensoru vermişti ve Sanal, AKP`liler hangi maddeye el kaldırdıysa, tereddüt olmadan onlar gibi oy kullandı.

 

DENGELER DEĞİŞECEK

AKP`nin İzmit Belediye Meclisi`nde 16, CHP`nin ise 20 üyesi var. Eğer Olcay Sanal AKP`ye geçerse, 17`ye 19 olacak ki bu çok kritik bir durum çıkaracak ortaya. AKP, CHP`den bir meclis üyesi daha transfer ederse, mecliste eşitlik sağlanacak.

 

CHP İzmit İlçe Başkanı Ömer Hazer;

KİMSEYİ ZORLA TUTAMAYIZ

“Eğer bir partilimize, siyasetimiz, ideolojimiz zul geliyorsa, o arkadaşımızın gereğini yapması lazım. Eğer arkadaşımız gereğini yapmıyorsa, bizim parti olarak tabanımıza karşı bir sorumluluğumuz var, biz yaparız.
İş bu noktaya gelmemeliydi. Kimseyi bu partide zorla tutamayız. Olcay Bey bir tercih yapmalı. Hme kendisini hem de bizi büyük bir sıkıntıdan kurtarmalı. Böylece bz de yolumuza daha net ve kararlı adımlarla devam edelim. Sayımız azalırsaazalsın. Biz az sayıyla onurlu muhalefet edelim.”

 

AKP İzmit İlçe Başkanı Nedim Arsal;

OLCAY SANAL MAZLUM ONA KAPIMIZ AÇIK

“Bizim hayat felsefemiz, zalimin karşısında, mazlumun yanında yer almaktır. Olcay Sanal, şu an için mazlumdur. Çünkü kendi partilieri, demokratik hakkını kullanmasına müsaade etmiyor. CHP gibi bir parti bence böyle yapmamalıydı. Bizim kapımız herkese açık. Eğer meclis grubudaki arkadaşlarımız, Olcay Sanal`ın aramıza katılması için bir karar alırsa, biz o kararı destekleriz.”

 

CHP`li meclis üyesi Muzaffer Gürfidan;

CHP`NİN OYLARIYLA SEÇİLDİ

“Olcay Sanal`ın hasta olduğunu, ameliyat olduğunu basından öğrendik. Kendisi bizi arayıp bilgi vermedi. Telefon numarasını değiştirdi ve kendisine ulaşamadık. Bizim hesap vermemiz gereken bir tabanımız var. Olcay Sanal, AKP`nin oylarıyla meclis üyesi olmadı. Tabanda bir rahatsızlık var. Olcay Sanal`ın bu rahatsızlığı gidermesi lazım. Bir sonraki meclis toplantısında konu gündeme gelirse, meclis üyeliiğinin düşürülmesi için gerekeni yapacağız.

 

AKP`li meclis üyesi Muammer Biner;

MECLİ ÜYESİ HALKIN OYLARIYLA SEÇİLİYOR

“CHP`li arkadaşlarımız sanırım olaya biraz siyaseten bakıyor. Ancak meclis üyesi halkın oylarıyla seçiliyor. Olcay Sanal`ın meclis üyesi düştükten sonra yerine gelecek arkadaşımız daha siyasi bir isim diye duyduk. Olaya siyaseten bakılmamalı. Meclisin bir iç tüzüğü var. Bu tüzüğü uygulamak lazım. Eski siyaset düşüncesini terk etmek lazım. Kaldı ki Olcay Bey çok ciddi raporlar sunmuş. Bu raporlar geç ulaşmış olabilir. Önceki gün yapılan toplantıda, Olcay Sanal`ın Metin Alan`a yazı gönderdiğini söyedi ve Metin Bey bunu inkar edemedi. O meclis çatısı altında farklı zamanlarda farklı siyasi partilerde görev yapmış arkadaşlarımız var ve ahenk içinde çalışıyoruz. Ben, Olcay Sanal`ın meclis üyeliğinin düşürüleceğini sanmıyorum.”

 

CHP`li meclis üyesi Elif Bülbül;

MAĞDUR EDİYORMUŞUZ GİBİ BİR İNTİBA OLMASIN

“Başkan Nevzat Doğan, Olcay Sanal`dan aldığı raporu meclise sumalıydı. Bunu yapmadı. Böyle bir rapor var mı yok mu biz bilmiyoruz. Çünkü rapor sadece belediye başkanımızda var.
Burada bir hata yapıldığını düşünüyorum. Başkanımız, konuyu oylamaya sunmalıydı. Kaldı ki, bildiğim kadarıyla belli bir sürenin üzerindeki raporlar için heyet gerekli. Öyle bir heyet raporu da yok.
Ben kendi adıma mecliste yaşanan tablodan büyük üçüntü duydum. Sanki hasta bir arkadaşımızı mağdur ediyormuşuz gibi bir intiba oluştu. Ama öyle bir şey yok. Olcay Bey 4 ay bize haber vermeden toplantılara katılmadı. Burada duygularımızla değil kanunlarla hareket etmeliyiz.


 

AKP`li meclis üyesi Hasan Kırlı;

CHP`LİLER SANAL`I DÜŞÜRMEZ

“Yaşanan gelişmeleri CHP`nin kendi iç problemi olarak görüyorum. Eğer Sanal`ın üyeliği düşürülecekse neden listeye yazdılar? Yazmamalıydılar. Bu konunun çok uzadığını düşünüyorum. CHP`lilerin aralık ayında yapılacak toplantıda Olcay Sanal`ın üyeliğinin düşürülmesi için oy kullanacağını düşünmüyorum.”

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ