KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
İSU Pakistan’a arıtma tesisi kurdu
İSU Pakistan’a arıtma tesisi kurdu
Güncel
08 Ekim 2010 Cuma 13:26
  • 898
  • 0

İSU Pakistan’a arıtma tesisi kurdu

İSU Genel Müdürlüğü sel felaketi ile boğuşan ve temiz içme suyuna ihtiyacı olan Pakistan’a yardım elini uzatarak iki adet arıtma tesisi kurdu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, yüzyılın sel felaketiyle boğuşan kardeş ülke Pakistan`a dostluk elini uzatarak gönderdiği 2 adet içmesuyu arıtma tesisini selzedelere ulaştırdı. Kocaeli`den Pakistan`a giden İSU Yöneticileri`nden oluşan ekip, tesisi Dera Allah Yar bölgesine kurdu ve selzedelerin içmesuyu ihtiyaçlarını karşılayacak hale getirdi.
 

İHTİYACI KARŞILADI
Selden 15 milyon kişinin etkilendiği, 2 bini aşkın insanın hayatını kaybettiği ve yüzlerce kişinin kayıp olduğu Pakistan`da temiz su sıkıntısı yaşanıyor ve salgın hastalıklar baş gösteriyordu. İSU Genel Müdürlüğü, kardeş ülke Pakistan`a dostluk eli uzatarak 54 ton/saat ve 34 ton/saat kapasiteli 2 adet içmesuyu arıtma tesisini geçtiğimiz eylül ayı ortalarında Kızılay`a teslim etmişti.
 

PAKİSTAN`A GİTTİ
TIR ile Pakistan`a ulaşan tesislerin kurulumu için, İSU Yönetim Kurulu Üyesi Dr. İbrahim Kahraman, genel müdür yardımcısı Dr. Bahattin Yanık, arıtma tesisleri şube müdürü Hakan Pir ve 2 uzman personelden oluşan ekip Pakistan`a gitti. Türk Kızılay`ı tarafından Pakistan Kızılay ekiplerine devredilen tesisler için İSU Yöneticileri, sel felaketinden etkilenen 3 yerleşim yerinde inceleme yaptı.
 

SUYA KAVUŞTULAR
Tesislerin yeri için Belucistan eyaletinin başkenti Quetta`nın 80 bin nufüslu Dera Allah Yar bölgesi belirlendi. Şehrin içmesuyu sistemine yerleştirilerek montajı tamamlanan içmesuyu arıtma tesisleri ile birlikte temel gıda maddelerinin yanı sıra temiz su sıkıntısı da çeken Pakistanlılar temiz içme suyuna kavuştu. İSU ekibi, yaptığı çalışmaların ardından Kocaeli`ye döndü.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ