KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
İSU'da 'e-imza' dönemi
İSU'da 'e-imza' dönemi
Güncel
11 Aralık 2012 Salı 11:22
  • 1942
  • 4

İSU'da 'e-imza' dönemi

İSU Genel Müdürlüğü, 'Elektronik Belge Yönetim Sistemi'ne geçerek bir yılda ıslak imza için harcadığı 5 ton odun, 880 ton su, 15 bin 200 kilowatt elektrik enerjisinden tasarrufta bulundu
İSU Genel Müdürlüğü, resmi yazışma ve iletişim süreçlerini elektronik ortama taşıyarak belge yönetiminde güvenirliliği elektronik imzayla garanti altına aldı ve Türkiye'de sadece 7 kurumda bulunan 'Elektronik Belge Yönetim Sistemi'ne geçti. Konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek için İSU Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen basın toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram ve İSU Daire Başkanları ve müdürleri katıldı. 
 
İŞLER HIZLANACAK
'Elektronik Belge Yönetim Sistemi` ile ilgili olarak slayt gösterisi eşliğinde sunum yapan İSU İnsan Kaynakları Daire Başkanı Hasan Fitoz, projenin dayanağının 2004 yılında yürürlüğe giren 'Elektronik İmza Kanunu' olduğunu belirtti. Fitoz açıklamasına devam ederek, "Elektronik Belge Yönetim Sistemi yani EBYS, belgeyle ilgili olağan işlemlerin birçoğunun elektronik ortamda otomatik olarak yapılması işleri hızlandıracak” dedi.
 

TASARRUF EDİLECEK
Güvenlik konusunda önemli bir adım attıklarını söyleyen Fitoz şunları aktardı: “Tüm işlemlerin güvenliği, bir ağa bağlı kontrollü bilgisayarlar üzerinden sadece yetki verilen kullanıcılar tarafından yapılacak. Bu da güvenliği sağlayacak. Belgenin taslak olarak oluşturulma, onaylanma, dağıtım ve kullanılma sürecinde ihtiyaç duyulan yazıcı çıktısı sayısı azalacağından kağıttan tasarruf edilecek. Bu sistemi 16 Nisan 2004 yılında satın aldık ve şu ana kadar 600 personele eğitim verdik. 
 
SALDIRILARA KORUMALI
Tamamlanmış e-imza uygulamasının mevzuata ve uluslararası standartlara uygun olarak çalıştığı tespit edilen kurum sayısı Türkiye'de sadece 7'dir. İSU Genel Müdürlüğü olarak 8. kurum olmanın gururunu yaşıyoruz.” Bilgi edinme kanununa göre de vatandaşların İSU'ya gelmeden veya telefon etmeden, bilmek istedikleri her şeyi elektronik ortamdan öğrenebileceklerini de sözlerine ekleyen Fitoz, “Siber saldırılara karşı güvenlik sistemi ve elektrik kesintilerine karşı jeneratörlerimizle hazırlıklıyız” diye konuştu.
 
İLK İMZA BAŞKANDAN
Sunumun ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bu sistem bizlere büyük kolaylık sağlayacak, kuruma şeffaflık getirecek. İSU, teknolojiyi en iyi şekilde uygulayan bir kurum. Bilimsel çalışmalara önem veriyoruz. Getirdiğimiz 'skala' sistemiyle su depolarında bekçilere gerek kalmadı. Bekçiler artık bilgisayarların başında. Her şeyi kontrol altına alıyoruz” dedi. Konuşmasının ardından İSU'nun yeni dönemde kullanacağı EBYS sistemiyle elektronik ortamda ilk imzayı atan başkan Karaosmanoğlu, sistemin Kocaeli'ye hayırlı olmasını diledi. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ