KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
İSU’nun bütçesi 429 milyon TL
İSU’nun bütçesi 429 milyon TL
Güncel
29 Kasım 2010 Pazartesi 17:19
  • 1505
  • 3

İSU’nun bütçesi 429 milyon TL

2010 yılı ikinci olağan genel kurulunu gerçekleştiren İSU’nun 2011 yılı bütçesinin 429 milyon 588 Bin 850 TL olduğu açıklandı

Büyükşehir`in en önemli kurumlarından biri olan İSU, 2010 yılı ikinci olağan genel kurulu gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nun başkanlık yaptığı toplantıda İSU Genel Müdürü İlhan Bayram faaliyet raporunu okudu. Ardından da yapılacak olan çalışmaları anlattı. Bayram`ın uzun süren bir sunum yapması nedeniyle  Karaosmanoğlu tarafından sık sık uyarıldı. İlhan Bayram konuşmasında 2011 yılı bütçesinin 429 milyon 588 bin 850 TL olduğunu açıkladı.


KIRIK BACAĞIYLA GELDİ

Bir süre önce buz pistinde düşerek ayağını kıran Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, İSU toplantısına gelmeyi ihmal etmedi. Gebze`de her akşam mutlaka buz pateni yaptığını ve kendisine nazar değdiğini söyleyen Adnan Köşker bayramdan birkaç gün önce alçıya alınan ayağının iki hafta daha bu şekilde kalacağını belirtti. Köşker`in genç olduğunu söyleyen Karaosmanoğlu elinden tutarak kalkmasına yardım ederken Köşker, İstiklal Marşı okunurken ayağa kalkarak koltuk değneklerinden yardım aldı.
 

ÇEŞMEDEN SU İÇİN
İSU`nun Kocaeli için önemini anlatarak yapılan çalışmalardan bahseden Karaosmanoğlu, açılış konuşmasında Kocaeli`de hiçbir hanenin damacana su içmesine gerek olmadığını söyledi. Karaosmanoğlu, “Su kaybı çok yüksek miktardaydı. Yüzde 70`lerin üzerindeydi. Avrupa standartlarına göre şuan en düşük kayıp Dilovası`nda, çünkü yeniledik. İdeal seviyeye kavuştuk. Kocaeli`de şişe suyuna gerek yok. Satanlar kusura bakmasın ama gerçekten sağlıklı suyumuz var. Ben damacana kullanmıyorum. Evde içtiğim su çeşmeden. İçmediğim suyu vatandaşa önermem. Sağlıklı olmayan hiçbir suyu vatandaşa iç demiyoruz. Sürekli sıkı denetimler yapıyoruz” dedi.
 

HEDEF KÖYLER
Pakistan`da kalıcı temiz arıtma tesisi yapılacağı gibi köylere yapılan hizmetlerden de bahseden Karaosmanoğlu, kısa zamanda köylerin Avrupa köylerinden daha güzel olacağını belirtti. Karaosmanoğlu, “Bu bir medeniyet yarışı. Köylerimize atık su arıtma tesisi yapıyoruz. Birkaç köyü birleştirerek yapıyoruz. 2011`de Kandıra`daki barajın ihalesini yapacağız. Önümüzdeki 50 yıl su ihtiyacı olmayacak. Kentten köye göç başladı artık. Kocaeli`nin tüm köyleri Avrupa`nın köylerinden daha güzel hale gelecek. Çünkü köylerimizin yolu var, suyu var, parkları var. Hayat daha ucuz” diye konuştu.
 

KANDIRA`YA BARAJ
2010 yılında yapılan en büyük çalışmanın Gebze Atık Su Arıtma Tesisi olduğunu söyleyen İlhan Bayram ise, “Tesisimiz 62.5 milyon TL`ye mal olacak. Fiziki gerçekleşme yüzde 80. Tesisimizin açılışını 2011 yılında yapacağız. Öte yandan Bulvar Yağmur Suyu projesini 8.7 milyon TL harcama yaparak İzmitliler`in hizmetine açtık. Kullar Atık Su Arıtma Tesisi`nde koku giderimi biyofiltre işi yaptık. Bunu İSKİ`den sonra ilk biz yaptık” şeklinde konuştu. Bayram, Kandıra Namazgah Barajı yapımı için 22.5 milyon ayırdıklarını da söyledi. 
 

BÜTÇE YÜZDE 4 ARTTI
2011 yılı bütçesinin 2010`a göre yüzde 4 artış gösterdiğini ve su abonelerinin de arttığını dile getiren Bayram konuşmasını şu sözlerle bitirdi; “Su abone sayısı 545 bin 639 iken, 564 bin 415 oldu. Bir yılda abone sayısında 20 bin artış oldu. Buna rağmen barajdan su kullanımında değişim olmadı, sabit kaldı. Bütçemiz 429 milyon 588 bin 850 TL. Gelir gider arasındaki farkı Büyükşehir`e borçlanarak kapatacağız.”
 

SİZE HEDİYE EDİYORUM
Öte yandan Bayram`ın ardından söz alan CHP`li Fahri Örengül, Karaosamoğlu`nun ‘Damacana suya gerek yok` sözlerini hatırlatarak baraj yapanlara teşekkür etmesini istedi. Karaosmanoğlu da Örengül`e, “2050`de borcu bitecek bir baraj için neden teşekkür edeyim” diyerek cevap verdi. Son sözü alan Örengül Karaosmanoğlu`na yönelerek, “Yuvacık Barajı hakkında çıkan mahkeme kararını size hediye ediyorum. Lütfen artık sudan sebeplerle siyaset yapmayın” şeklinde konuştu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ