KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
İSU’nun suyu bize yetmez
İSU’nun suyu bize yetmez
Güncel
19 Ekim 2010 Salı 15:37
  • 3304
  • 10

İSU’nun suyu bize yetmez

Fabrika içindeki kuyuların kapatılmasını isteyen İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’ı eleştiren Yurdesin, “Biz günlük 7 ile 10 bin TL arasında atık su parası veriyoruz, İSU’nun bize suyu yetmez” dedi

1973 yılından bu yana Köseköy`de hizmet veren ve çevreye yaydığı kötü koku nedeniyle pek çok kez gündeme gelen Pakmaya, aleyhindeki iddialara yanıt verdi. Fabrika müdürü Tuncay Yurdesin ve Pakmaya Basın Danışmanı Adan Filiz bir açıklama yaparak kent kamuoyunun karşılaştığı her kötü kokuyu Pakmaya`ya mal ettiğini söyledi. KSO`da firmaların su sorunlarının görüşüldüğü toplantıda Pakmaya`nın arıtma tesislerinden çıkan koyu renkli atık ve kuyu suyu kullanmasıyla ilgili İSU Genel Müdürü İlhan Bayram`ın yaptığı konuşmalara da sinirlenen fabrika müdürü Yurdesin adeta içini döktü. Yurdesin, şikayetlerle ilgili ‘Bıktım artık` dedi.
 

İSU`YU ELEŞTİRDİ
350 dönüm arazi üzerinde kurulu olan 193 işçisi bulunan Pakmaya`da 1990 yılından bu yana çalıştığını kaydeden Yurdesin, “İSU Genel Müdürü İlhan Bayram bize şebeke suyu satmak istedi. Ardından da kuyularımızı kapatmamızı söyledi. Biz fabrikada bulunan 13 kuyunun 7 tanesinden su çekiyoruz. Kuyudan su çektiğimiz için İSU`ya günlük 7 ile 10 bin TL arasında atık su bedeli ödüyoruz. Çünkü İSU`nun bize yetecek suyu yok. Şebeke suyu kullanmış olsak, düşünün ki borular patladı. Ne yapacağız? Fabrikayı durdurmak zorunda kalacağız. İSU buna cesaret bile etmemeli” diyerek İSU`yu eleştirdi.  
 

RENK SORUNU
Pakmaya`nın çevreye yaydığı koku ve arıtma tesisleriyle ilgili de konuşan Yurdesin, “Eskiden gerçekten çevreye ciddi derecede koku yayıyorduk. ‘Şimdi sıfır koku yayıyoruz` diyemesek de eskisine oranla daha az. En fazla 100 metrelik alanda koku alınıyor. Bizim artıma tesisimiz dünyada örnek gösteriliyor. 25 milyon dolarlık bir yatırım yaptık. Arıtma tesisimiz Büyükşehir Belediyesi`nin artıma tesisiyle aynı kanaldan atık suyunu dışarı veriyor. Bizim tek sorunumuz renk. Koyu mürekkep gibi bir su akıyor tesisten. Yeni dönemde renkle ilgili sorunu çözmek için 1 milyon doları bulacak bir yatırım yapacağız, 1-2 yıl içinde bu sorunu da çözeceğiz” diye konuştu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ