KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
İşverenden alacaklı olan çalışanlar DİKKAT!
İşverenden alacaklı olan çalışanlar DİKKAT!
Güncel
14 Eylül 2018 Cuma 12:03
  • 3412
  • 0

İşverenden alacaklı olan çalışanlar DİKKAT!

Artık yasal düzenlemeyle çalışanlar & işçiler, işverenle karşılaştıkları uyuşmazlıklarda mahkemeye başvurmadan önce Arabuluculuk Kurumlarına başvurma zorunluluğu getirildi, artık bu uygulamayla her şey hem ekonomik, hem hızlı, hem de gizli olacak.

HAZIRLAYAN:TÜLAY DURAN

 

VERİLEN EVRAK MAHKEME İLAMI HÜKMÜNDE

2016-2017 yılında işçi, işveren uyuşmazlıklarıyla ilgili arabuluculuğun dava şartı olması yolunda yapılan yasal düzenleme 2018 Ocak ayında yürürlüğe girdi ve bu anlamda arabuluculuk yetkisi de; arabuluculuk sertifikasını alan avukatlara verildi. Bu yetki de arabulucu avukatların düzenlediği anlaşma belgesi kanuni düzenleme gereğince mahkeme ilamı hükmünde yani hakimin yetkisi gibi bir evrak düzenleyebiliyorlar. Bu anlaşmaya taraflardan biri uymadığında, mahkemeye gidip icra edilebilirlik şerhi alabiliyor, bu şerhi aldıktan sonra da doğrudan doğruya icra dairesine başvurarak, icra takibi başlatabiliyor ve anlaşmanın gereği neyse karşı tarafa cebren yerine getirttire biliniyor. 
En önemlisi, eğer bu anlaşma sürecinde avukatınız yanınızda ise arabulucu avukatın düzenlediği anlaşma evrakını direk icra dairesinde işleme başlatılabiliyor.

 

ÇÖZÜM SÜRECİ MAKSİMUM 4 HAFTA SÜREN SİSTEM, NASIL ÇALIŞIYOR?

Bu sürecin maksimum 4 hafta olarak belirlendiği kanun hükmüyle, uzayan mahkeme süreleri yerine daha hızlı ve daha ekonomik şartlarda yerine getirilebilir olmuştur. Peki, sistem nasıl çalışıyor? Eğer çalışan olarak işveren ile bir uyuşmazlığınız var ise; yapmanız gereken iki yolunuz mevcut. Bunlardan biri ya adliyede mevcut olan Arabuluculuk Bürolarına gidip, başvurarak arabulucu avukat tayin edilecek  ya da özel arabulucu kurumlara bizzat gidip başvuracaksınız. Böylelikle arabulucu avukat da süreci başlatmış olacak. Bu sistem çok hızlı işlediği gibi, mahkeme sürecine göre de daha ekonomik olmasıyla da dikkat çekiyor. Çünkü dava sürecine başvururken yatırmak zorunda olduğunuz mahkeme harçları, bilirkişi masrafları ve süreçte yapacağınız masraflardan da kurtuluyorsunuz.

 

İŞVERENİNİZ İLE UYUŞMAZLIĞINIZ VARSA; BİLGİ ALABİLECEĞİNİZ NOKTA

Kocaeli Kurumsal Arabuluculuk Merkezi Arb. Av. Batuhan Kandemir’den aldığımız bilgiye göre de; yapılan bu görüşmelerin çok esnek bir ortamda olduğu gibi; arabuluculuk faaliyetine uygun olması şartıyla tarafların belirlediği, kendi tercih ettiği yerlerde de arabuluculuk faaliyeti gerçekleştirilebileceği yönünde. Sizin de işvereniniz ile bir uyuşmazlığınız var ise; daha geniş bilgiyi Karabaş Mahallesi, Hafız Selim Sokak, No:19 İzmit (Adliye yan sokak) adresinde bulunan Kocaeli Kurumsal Arabuluculuk Merkezi’ne bizzat gidebilir veya 0 262 323 2230 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ