KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
İZGAZ’a müdahale edemem
İZGAZ’a müdahale edemem
Güncel
16 Ekim 2009 Cuma 17:48
  • 2408
  • 5

İZGAZ’a müdahale edemem

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde İZGAZ’dan çıkarılan işçiler için CHP’li üyelerin verdiği önergeye Karaosmanoğlu, “Özel sektör verim alamadığında personeli atar. Müdahale hakkım yok ama psikolojik baskı yaparım” diye cevap verdi

Büyükşehir Belediye Meclisi`nin ekim ayı toplantısı yapıldı. İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığında yapılan toplantıya CHP grubu bir yazılı iki sözlü önerge sundu. Toplantıya ilçe belediye başkanları gecikmeli katıldı. Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, toplantı başladıktan 40 dakika sonra geldi.  MARSİAD Genel Başkanı Bahri Odabaş yasak olmasına rağmen AKP`li meclis üyelerinin içinde oturdu. Toplantı boyunca Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar ve Kartepe Belediye Meclis Üyesi Zafer Arat birbirleriyle sohbet etti.
 

TARTIŞMA YAŞANMADI
Mecliste 108 tane gündem maddesi tek tek okundu ve oylamaya sunuldu. Muhalefetin hiç itiraz etmediği maddelerin bazıları kabul edilirken bazıları da yeniden görüşülmek üzere ilgili komisyonlara havale edildi. Büyükşehir Meclisi`nde ilk kez tartışma yaşanmadı ve iktidar muhalefet birlikte hareket etti. Büyükşehir Belediye binasına yürüyen Gebzeli Kentsel dönüşüm mağdurlarının eylemi meclis toplantı saatine denk gelince özel güvenlik meclis salonu girişinde özel önlem aldı.
 

İZGAZ ARTIK ÖZEL SEKTÖR
Toplantıda CHP`li üyelerin İZGAZ`dan çıkartılan işçilerle ilgili verdikleri sözlü soru önergesini cevaplayan Karaosmanoğlu, “İZGAZ artık elimizde değil. Özel sektör. Kamu kurumlarıyla özel sektörlerin çalışma koşulları farklıdır. Kamuda bir işte 10 kişi çalışıyorsa, özel sektör aynı işi 5 kişiyle yapar. Verim alınmayan personeli atar. Ben müdahale edemem” dedi. CHP`li Ali Haymanalı`nın, “İZGAZ özelleştirilirken siz açıklama yapmış ve söz vermiştiniz. Bir tek işçi bile atılmayacak” şeklindeki hatırlatmasına Karaosmanoğlu, “Atılmamaları için bundan sonra psikolojik baskı yaparım” yanıtını verdi.
 

ÖĞRENCİLERİN GÜVENLİĞİ
CHP`li Ali Haymanalı`nın İçişleri Bakanlığı`nın yayınladığı genelge doğrultusunda öğrenci servis araçların yaşlarının 12`den 20`ye çıkartılmasının ciddi sakıncalar yarattığını, UKOME`nin ilimizdeki servis araçları 10 yaşından fazla olmamak üzere sınırlandırılma getirmesini ve yeni bir düzenleme yapmasını istedi. 10 yaşın üzerindeki araçlara servis yasağı getirilmesi önerisine Karaosmanoğlu, “Çocuklarımız bizim her şeyimizdir. Onlara zarar getirecek hiçbir düzenleme olmayacak bu kentte. Servislerle ilgili gerekli çalışmayı yapacağız” dedi.
 

İŞYERLERİ SATIN ALINACAK
17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan depremden sonra kalıcı işyeri yıkılan hak sahipleri için kalıcı konut bölgelerinde yapılan iş merkezlerindeki içler acısı durumu gündeme getiren CHP`li üyelerin sözlü önergesine, “Bayındırlık Bakanlığı tarafından yaptırılan kalıcı işyerleri bize devredildi. Bizde bunları KO-MEK ve diğer birimlerde kullanıyoruz. Gölcük`teki iş merkezini üniversiteye verdik. Özel şahıslara ait olan iş yerlerini de satın alıp bütün iş merkezlerini daha cazip hale getirmek için kullanacağız” dedi.
 

108 MADDE OYLANDI
Belediye meclis toplantısında raporlar, imar ve bayındırlık komisyon raporları ve dairelerden gelen tekliflerle birlikte toplam 108 gündem maddesi ele alındı. Hiç bir tartışma ve sataşmanın yaşanmadığı mecliste gündem maddeleri tek tek okundu. Maddelerin açılım ve açıklamalarını İlyas Şeker yaptı. Gündem maddeleri daha sonra AKP, CHP, SP ve DP`li üyelerin oy birliğiyle onaylandı.

HABERE AİT DİĞER RESİMLER

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ