KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
İzmit Belediye Meclisi’nde Acısu Parkı tartışması
İzmit Belediye Meclisi’nde Acısu Parkı tartışması
Güncel
10 Aralık 2012 Pazartesi 16:56
  • 1679
  • 4

İzmit Belediye Meclisi’nde Acısu Parkı tartışması

İzmit Belediyesinin Aralık ayı 2. oturumu birinci birleşmesinde CHP’li Fikret Gökmen ile İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan arasında Acısu Parkı’yla ilgili tartışma yaşandı

İzmit Belediyesi`nin aralık ayı 2. oturumu birinci birleşimi belediye meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. 5 gündem maddesiyle toplanan belediye meclisinin ikinci oturumunu İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan başkanlık yaparken, 10 dakikayla gecikmeyle başlayan meclise meclis üyeleri de hazır bulundu. Meclise yoklama ile başlanıldı. 

 

ACISU SORUNU 
CHP`li meclis üyesi Fikret Gökmen “Ağaçların budanmasıyla ilgili ciddi sıkıntı var. Diğer bir sıkıntı ise Acısu Parkında ilk yapılan projede Anıtlar Kurulundan izin alınmadığı, ikinci projede de istenilen projenin olmadığını ifade ediliyor. Yeni projede çok fazla betonlaşma olduğu ifade ediliyor. Bir de Acısu vatandaşının sizden görüşme talep ettiği ancak sizin bunu kabul etmediğinizi söylediler” dedi. 
 

HUKUKA UYGUN 
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan “Mecliste konuşulacak konular belirlenmiş. Bunlardan rahatsız olduklarımızdan değil ama bazen dayanağı araştırılmadan gündeme çıkabiliyor. Bu tür projeler yürütmenin yaptırdığı kurallarla yapılan projedir. Acısu`da herşey hukuka uygundur. Ama bazen bunlar bazı insanların hoşuna gitmeyebilir. Biz toplumuzun huzurunu düşünmek zorundayız. 50 yıldır Acısu`ya hizmet etmemişler” dedi. 
 

RAHATSIZ OLUYORLAR 
Doğan devam ederek “Demek ki bazı kişiler bu durumdan rahatsız oluyor. Biz onlara pabuç bırakmayacağız. Acısu`daki her dalın her ağacın söylediklerinden daha çok bizde düşünüyoruz. Bitince Kültür Tepesi gibi yine onlar yine mahcup olacaklar. Varsa hukuki eksiklik hukuki süreçleri başlatsınlar. Sağlam gerekçeleriyle burada gündeme getirmelisiniz. Delilli konuşmanız daha ikna edici olur. Hiç endişeniz olmasın, çok güzel olacak” dedi. 
 

SUÇDUYURUSU MODA OLDU 
Doğan gerekiyorsa suç duyurusunda bulunabileceklerini ifade eden Doğan “Bize birebir ziyaret için bir talep olmadı ki ben zaten sürekli olarak oraya gidiyorum, oradakilerle konuşuyorum. Eğer varsa eksiklikler ben sizin yanınızda suç duyurusunda bulunurum. Gerçi o da moda oldu” dedi. Fikret Gökmen başkanın konuşmasını bölerek “Vatandaş bize bunu sürekli getiriyor ki bizde bunu bu kadar çok gündeme getiriyoruz” diye konuştu. 
 

AKP VE CHPLİLER YİNE GERİLDİ
Bazı müdürlükler arasındaki fazla bütçe ve bazı müdürlüklerin eksik bütçenin olması nedeniyle aktarma yapılması maddesi de yine mecliste tartışma yaşandı. Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı AKP`li meclis üyesi Hasan Kırlı muhalefet şerhi olmadığını ve CHP`lilerin uzaktan kumanda edildiklerini söyledi. CHP`li meclis üyesi Fikret Gökmen ise komisyonda muhalefet şerhi koyduklarını ifade etti. 
 

ÖRENGÜL DE DAHİL OLDU
AKP`li Hasan Kırlı CHP`lilere özrü kabahatinden büyük derken, CHP`li Fikret Gökmen daha önce karar vermediklerini ve daha sonra açıklama yapacaklarını aktardıklarını söyledi. CHP`li Fahri Örengül de tartışmaya girerek “Uzaktan kumandayla yönetiliyor demek doğru değil. Partiler grup toplantısı yapılıyor ve kafaları karışabiliyor. Bu yüzden de daha önce fikir beyan etmemiş olabilirler” diye konuştu. 
 

USULSÜZLÜK VAR 
Örengül devam ederek “Doğruyu söylemiyor demek ki komisyon başkanınız. Kendi komisyon başkanınızda arkadaşlarımızın cevap vermediklerini ve oy vermediklerini söyledi” dedi. AKP`li meclis üyesi Zekeriya Özak “İmar komisyonunda da bazı arkadaşlarımız parti gurubunda biz bunu değerlendirelim dediler. Sonra bize cevaplarını verdiler. Ama burada yapılan komisyon karar verdiğinde imza atmamış olmaları, bunda usulsüzlük var” dedi. 
 

MADDEYİ OYLAYALIM
CHP`li belediye meclis üyesi Fikret Gökmen “Bizim muhalefet edeceğimizi 10 gün öncesinden biliyorlar. Komisyon raporu meclisten onaylandığı zaman kabul ediliyor. Arkadaşlarımız hiçbir zaman evet demediler zaten” dedi. Son olarak ise AKP`li meclis üyesi Hasan Kırlı muhalefet şerhinin daha ellerine bugün geldiklerini ve maddeyi oylayalım” dedi. Buna rağmen Gökmen, şerhin nedenlerini açıkladı. 
 

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ
CHP`li Fikret Gökmen ödenek dışı ödemeler yapıldığını iddia ederek “Ödenek dışı ödemeler yapıyorsunuz ondan sonra meclise 5-6 ay sonra aktarmasını yapalım diyorsunuz. Bu etik olarak doğru değil. Bunun dışında maddelerde de gerekli açıklamalarda var. Siz meclise getirmeden aktarmalar yapmışsınız. Meclis Belsa Plaza`nın noteri mi ki bunların hepsini onaylasın” dedi. CHP grubunun itirazına rağmen aktarma oy çokluğuyla kabul edildi. 
 

TEK BAŞINA RED ETTİ
2013 yılı tarife cetveli ile ilgili plan ve bütçe komisyonuna İsmail Sağıroğlu tek başına red oyu vererek “Plan tadili oluyor mu olmuyor. Hem buraya hem de Büyükşehir Belediyesine harç yatıracaksınız” dedi. Bu madde de sadece İsmail Sağıroğlu`nun red oyuna karşılık olarak oy çokluğuyla kabul edildi. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ