KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
İzmit Belediyesi bütçesi 127 Milyon TL
İzmit Belediyesi bütçesi 127 Milyon TL
Güncel
06 Kasım 2012 Salı 21:49
  • 1604
  • 5

İzmit Belediyesi bütçesi 127 Milyon TL

Hararetli tartışmalarında yaşandığı İzmit Belediye Meclisi'ndeki bütçe görüşmelerine bağımsız aday Adnan Uysal damga vurdu. Uysal, oyunu AKP lehine kullanınca bir oy farkla bütçe oy çokluğuyla kabul edildi

İzmit Belediyesi`nin 2013 mali yılı tahmini bütçesinin görüşüldüğü meclis toplantısında hararetli tartışmalar yaşandı. Bütçe görüşmelerinde CHP grubu adına söz alan grup başkan vekili Fikret Gökmen, bütçenin abartılı ve gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Bu bütçe yatırım bütçesi değil, seçim bütçesidir” sözleri AKP bütçe komisyonu üyesi Hüseyin Üzülmez'i kızdırdı. Gökmen`in bütçe ramaklarını bilmediğini, yanlış söylediğini belirten Üzülmez, “Sayın Gökmen mali müşavir ve bu konununda uzmanıdır. Ancak doğru hesap yapamamıştır. Yetiştirdiği öğrenciler de böyle olursa vay halimize” ifadelerini kallandı. Uzun süren tartışmaların ardından bütçe oylamaya sunuldu. İzmit Belediyesi`nin 2013 yılı bütçesi bir oy farkla 127 milyon TL olarak kabul edildi.


KALICI ESERİNİZ YOK

CHP`nin, İzmit Belediyesi`ni yönettiği dönemlerde zaman zaman işçi ücretlerini ödeme konusunda sıkıntılar yaşadığını ancak önemli kalıcı eserler bıraktıklarını ifade eden Gökmen, süreç içerisinde işçilerin sosyal ve ekonomik haklarının tamamının ödendiğini belirtti. CHP döneminde yapılan eserlerin bugün AKP tarafından tek tek satıldığına dikkat çeten Gökmen, “İzgaz, İzaydaş, SDKM, buz pateni salonu, Belsa Plaza hatırlayabildiğim eserlerdir. Peki siz ne yapıyorsunuz? Siz bu yapılanları satmakla meşkulsunuz” dedi.


PARÇA PARÇA SATTINIZ

Kıt ekonomik imkanlarla yapılan eserlerin bugün parça parça satıldığını ve elde edilen gelirlerin seçimlerde kullanıldığını ifade eden Gökmen, İzmit Belediyesi`ne sert sözlerle yüklenmeye devam etti. Gökmen, “İzgazı 750 milyon liraya sattınız, bu parayı seçimde kullandınız. Belsa`yı parça parça satıyorsunuz.  Otoparklardan kendi döneminizde 6 milyon lira kira aldınız. Siz 4 yıldır 350 milyon TL para kullandınız. Bakın bakalım bu 350 milyon TL karşılığında kalıcı olarak ne yaptınız” ifadelerini kullandı.


GÖLKAY PARK ZARAR
Gölkay Parkı`n önemli bir proje olarak lanse edildiğini, belediyeden tek bir kuruş para çıkmadığı yönünde kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini vurgulayan Gökmen, “Gölkay Parkı sürekli anlatıyorsunuz. Belediyeden tek kuruş para çıkmaz dediniz oysa 2,5 milyon TL para harcadınız. Meclis tutanakları ortada. Hani reklam gelinleri ile bedavaya getirecektiniz. Kaç kere sordum canlı tv yayınlarından kaç lira reklam geliri elde ettiniz diye. Ne cevap verdiniz. Hiç. Geçmişi karalamadan önce bunların cevabını kayuoyuna verin” dedi.


YASAL HAKLARI VARDI
Sürekli olarak CHP döneminde ‘işçi maaşları bile ödenmiyordu` gibi ithamların doğru olmadığını söyleyen Gökmen, CHP döneminde tüm işçilerin yasal haklarını sonuna kadar kullandıklarını belirtti. Gökmen, “Siz ne yaptınız. 400 işçinin üzerinde 20 yıllık ücretleri belirli düzeyde işçileri, norm kadro fazlası diye yerlerinden ettiniz. Onların yerine yasa dışı  uygulamalarla hizmet alımı yaparak, çok daha fazla sayıda asgari ücret düzeyinde, savunmasız taşeron işçiler alarak çalıştırıyorsunuz. Bu işçierin ücretlerini günü gününe ödüyoruz diye övünüyorsunuz” şeklinde konuştu. 


AKP 19, CHP 18 OY ÇIKTI
Uzun süren görüşmelerin ardından bütçe oylamasına geçildi. Hararetli geçen 2013 yılı bütçe görüşmelerinde ilginç gelişmeler yaşandı. Oylamada bağımsız aday Olcay Sanal CHP lehine, diğer bağımsız aday Adnan Uysal ise AKP lehine oy kullandı. Üçüncü bağımsız aday Hüseyin Canıgeniş ise meclis toplantısına katılmadı. Yapılan oylamada  CHP`ye 18, AKP`ye 19 oy çıktı. İzmit Belediyesi`nin 2013 yılı bütçesi olan 127 milyon TL, bir oy farkla oy çokluğuyla kabul edildi. Bilindiği gibi, 2009 yılındaki yerel seçimde belediye başkanlığını kaybeden CHP, meclis üstünlüğünü kazanmıştı. Ancak süreç içerisinde CHP grubunda 4 üye istifa etti. Bir üye AKP`ye geçti, 3 üye ise bağımsız kalmıştı. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ