KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
İzmit Belediyesi Yerel-Sen’den ayrıldı
İzmit Belediyesi Yerel-Sen’den ayrıldı
Güncel
12 Kasım 2010 Cuma 08:37
  • 1257
  • 2

İzmit Belediyesi Yerel-Sen’den ayrıldı

İzmit Belediyesi’nin çalışmalarını değerlendiren CHP’li meclis üyeleri, belediyenin meclis kararıyla iş veren sendikası Yerel-Sen’den ayrıldığını söyledi

İzmit Belediyesi`nin CHP`li meclis üyeleri ve CHP İzmit İlçe Başkanı Ömer Hazer yerel seçimlerin üzerinden geçen 1.5 yıl boyunca yapılan çalışmaları değerlendirmek üzere basın toplantısı düzenledi. İlçe binasında gerçekleştirilen etkinliğe İzmit Belediye Meclisi`nin CHP Grgrub başkan vekili Fikret Gökmen, meclis üyeleri; Orhan Bozkurt, Elif Bülbül, Devrim Yıldız, Gülümser Ayhan, Şaban Sarıgülle, Fahri Örengül, Cengiz Çakar, Faik Çelik ve partililer katıldı.
 

AKP SUÇ İŞLİYOR
Toplantıda konuşma yapan Fikret Gökmen, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan`ı eleştirerek mecliste üstünlüğü bulunan CHP`nin İzmit`e neler kazandırdığına açıklık getirdi. Yerel-Sen üyesi olan İzmit Belediyesi`nin yılda 193 bin TL iş veren sendikasına ödeme yapmasının gereksiz olduğunu belirten Gökmen, belediyenin iş veren sendikasıyla yollarını ayırdığını kaydetti. Gökmen, “Mecliste AKP`nin 16 oyuna karşı CHP`nin 19 oyuyla belediyeyi Yerel-Sen`in üyeliğinden çıkardık. Fakat buna rağmen AKP`liler suç işliyor ve Yerel-Sen`le görüşüyor” dedi.
 

İSMİNİ DEĞİŞTİRMİŞLER
Gökmen, “Belediye, Yerel-Sen`in üyeliğinden çıktığı halde 2011 bütçesinde ‘kamu ve işveren sendikası` adında 193 bin TL para ayrıldığını gördük. Yerel-Sen`in ismini değiştirerek para aktarmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı. İzmit Belediyesi`nin meclis kararına uymadan bütçeden para ayırmasının suç olduğunu ifade eden Gökmen, “Meclis kararına uymayarak suç işlediler. İzmit halkı bizim dikkatli olmamız sayesinde 193 bin TL`yi boşuna Yerel-Sen`e vermekten kurtuldu” diye konuştu.
 

KAMU ZARARINI ENGELLEDİK
Başkan Nevzat Doğan`ın meclise bilgi vermeden kendi başına hareket ettiğini,CHP`liler olmasa İzmit`i büyük zarara uğratacağını da ifade eden Gökmen, belediye temizlik ihalesinin de kendileri tarafından düzeltildiğini söyledi. Gökmen, “Aynı kişiye ait olan iki firma ihaleye girdi. 1 milyon 100 bin TL`ye ihaleyi vereceklerdi. Ben hesapladım 650 bin TL`ye bu iş olur dedim. Şua nda ihale 550 TL`ye verildi. Yılda 4 milyon kamu zararını yine CHP çoğunluğu engelledi” dedi.
 

GÖLKAY FİYASKO
Gölkay Projesi`ne de değinerek Doğan`ın söylediklerinin hiç birinin olmadığına dikkat çeken Gökmen, “81 ülkede 60 saat canlı yayın yapılacağını söylediler. ‘Ulusal markalar reklam verecek` dediler. Bunun için ulusal federasyonlarla ve kulüplerle tartıştılar. Gölkay 2 milyon TL`ye mal oldu ama bu zamana kadar getirisi olmadı. Bir saniye bile canlı yayın yapılmadı. Gölkay`ın hiçbir sportif başarısı da mali başarısı da yok. Tam bir fiyasko” ifadelerini kullandı.
 

ÇOK KONUŞULDU
Nevzat Doğan`ın Gölkay`ın sadece Türkiye çapında değil uluslarası alanda da çok konuşulacağını söylemesine rağmen kurulduğu günden bu yana tek bir ulusal kanalda çıkmadığını söyleyen Fikret Gökmen, Faik Çelik`i güldüren bir örnek verdi. Gökmen, “Faik Çelik`in oğlunun olması bile ulusal kanallarda daha çok dikkat çekti, daha çok yer verildi. Fakat Gölkay`ı hiç bir kanalda göremedik” diye konuştu.
 

DOĞAN`IN SANCILARI VAR
Şelale ve Kültür projesinin de hala 6 ay önceki gibi durduğunu sözlerine ekleyen Gökmen, “Bu projelere ne olacak hala meçhul. Başkan Doğan`ın şelale projesinde ciddi sancıları var. Gündeme gelmesi kendisini rahatsız etti ki mecliste yakışmayan konuşmalar yaptı” şeklinde konuştu. Gökmen`in ardından söz alan Fahri Örengül de Doğan`ın kimseye bilgi vermeyerek belediyeyi kendi özel şirketi gibi yönetmeye çalıştığını söyledi.
 

DOĞAN`IN PSİKOLOJİSİ
Örengül, “Belediyeyi kendi başına özel şirketi gibi yönetiyor. Sadece CHP grubuna değil, AKP grubuna da bilgi vermiyor. Meclisin seviyesini korumaya çalışmak yerine düşürüyor. Kent çok şey kaybediyor. İlk defa İzmit Belediyesi vatandaşına tazyikli su sıkıyor. Pazarcılar konusunda Büyükşehir başka, ilçe başkanı başka, İzmit başka şeyler söyledi. Bu durum Doğan`ın genel psikolojisini gösteriyor” dedi.
 

YASAL İŞLEM YAPILABİLİR
Kendilerine bilgi vermekten sakınan başkan Doğan hakkında şimdilik yasal işlem yapmadıklarını ancak devam ederse yasal çalışmalar yapmak zorunda kalacaklarını da dile getiren Örengül şöyle devam etti; “AKP referandumdan sonra yasa değişiklikleriyle görevini kötüye kullanan yerel yöneticileri koruma altına almaya çalışıyor. Sefa Sirmen de, İbrahim Karaosmanoğlu da bu nedenle yargılandı. Şimdi kişisel oluşturması gerekir ibaresi konuldu.
 

CAHİLCE YÖNETİLİYOR
Tek partili dikta rejimine gidiyoruz. AKP sadaka demokrasisini oluşturuyor.” Ev sahipliği yaptığı basın açıklamasında İzmit Belediyesi`nin cahilce yönetildiğini dile getiren Ömer Hazer ise, “Belediyeyi zaman içinde ne kadar cahilce yönettiklerini gördük. Başkan Doğan, kendisini kasabanın şerifi gibi görüp kimseye danışmadan çalışma yapmaya çalışıyor. AKP ile emek, sendika kavramları yok edildi” diye konuştu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ