KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
İzmit Belediyesi’nde çetin görüşme
İzmit Belediyesi’nde çetin görüşme
Güncel
24 Eylül 2010 Cuma 14:44
  • 2281
  • 16

İzmit Belediyesi’nde çetin görüşme

Arabulucu nezaretinde yeniden başlayan İzmit Belediyesi TİS görüşmelerinde ücret maddelerinde anlaşılamadı

Resmi arabulucu Kandıra Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Yusuf Bayraktutan nezaretinde TİS görüşmesi için masaya oturan YERELSEN ve Genel-İş Sendikası hafta sonu izinlerinde ve ücret maddelerinde anlaşamıyor. İşveren Sendikası YERELSEN ve İşçi Sendikası Genel-İş arasında 9 Haziran`da başlayan ve 9 Ağustos`ta yasal sürenin dolmasıyla birlikte uzun süre ara verilen, İzmit Belediyesi`nde çalışan 630 işçiyi ilgilendiren TİS görüşmeleri resmi arabulucu nezaretinde gerçekleştirildi.
 

2 MADDE GEÇTİ
İzmit Belediyesi toplantı salonunda yapılan görüşmelere İzmit Belediye Başkan Vekili Hüseyin Üzülmez, başkan yardımcısı Ramazan Has ve personel müdürü Nedim Ulutaş, Genel-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Gürol Güçlü ve yönetim kurulu, YERELSEN Genel Sekreteri Mümtaz Uzun ve yetkililer katıldı. 10 ücret maddesi 9`u ise idare madde olmak üzere toplamda 19 maddenin görüşüldüğü oturumda gece zammı ve yeni iş arama izinlerini kapsayan 2 madde geçti.
 

YENİ TEKLİF YOK
Ücret maddeleri ve hafta sonu tatillerinde yaşanan uyuşmazlık resmi arabulucu nezaretinde gerçekleşen oturumda da devam etti. YERELSEN yüzde 6`lık ücret zammı teklifinde ısrar ederek, cumartesi günlerinin akdi tatil olması konusunda da baskı yaptı. Genel-İş Sendikası ise taban ücretini 55 TL`ye çekilmesini ve seyyanen 8 TL zam istedi. YERELSEN Genel Sekreteri Mümtaz Uzun, Genel-İş Sendikası`nın istediği ücret zammının belediyeye maliyetinin yüksek olduğunu ve maliyet konusunda anlaşamadıklarını söyledi.
 

TAVİZ  VERMEYİZ
Genel-İş Sendikası`nın zam teklifi yüzde 16`ya tekabül ediyor. Cumartesi günlerinin akdi tatil olmasına şiddetle karşı çıkan Genel iş sendikası Kocaeli Şube Başkanı Gürol Güçlü, “Cumartesi günü hafta tatilidir. Hafta sonu tatilleri konusunda asla taviz vermeyiz” dedi. Güçlü, işvereninin uzlaşmaz tutumu karşısında yasal hakları olan grev hakkını kullanacaklarını bir kez daha yeniledi. Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmenin ardından ayrılan taraflar resmi arabulucunun önümüzdeki günlerde belirleyeceği bir zaman diliminde yeniden bir araya gelecek.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ